Деформирующий artróza: příznaky a léčba дефартроза

Деформирующий artróza (деформирующий osteoartróza) – to дегенеративно-дистрофическое onemocnění kloubů. To se vyznačuje dlouhodobým, chronickým průběhu a nevratnými změnami, které ne vždy reagují a stávají příčinou invalidity.

Asi 15 procent lidí onemocní остеоартрозами a počet pacientů roste. Chorobný proces se může vyvinout v každém kloubu člověka, ale s větší pravděpodobností ovlivněny koleno (гонартроз) a kyčelním (коксартроз).

Onemocnění postihuje muže a ženy ve stejné míře, s výjimkou artrózy drobných kloubů rukou, charakteristické pouze pro ženy. Někdy se problém diagnostikovat u dětí a dospívajících. V tomto případě se jedná o деформирующем артрозе, ставшем důsledkem prodělané poranění kloubu, nebo jiné porušení.

Původně degenerativní a дистрофические změny se vyskytují v tkáních kloubní chrupavky, a pak pokrývají:

 1. прилегающую oblast kosti;
 2. shell;
 3. vazů a pouzdra kloubu.

Pokud chybí adekvátní léčba k деструктивному procesu připojují a svaly. Na straně povrchu kosti se děje přerůstání kostní tkáně v podobě trní. Takové porosty mají název остеофиты.

Proč vzniká деформирующий artróza?

Lékaři do dnes nemohou vybrat jednu konkrétní příčinu rozvoje onemocnění деформирующий osteoartróza, protože дегенеративному změny kloubní chrupavky často vede celá řada faktorů.

V závislosti na předpoklady nemoci rozlišujeme:

 • primární artróza (идиопатические, генуинные);
 • sekundární artróza (způsobené zranění vazů, zlomeniny kostí, které tvoří kloub).

Když není zjevné příčiny artrózy, je zvykem mluvit o идиопатическом nebo primárním остеоартрозе. Je všeobecně známo, že v tomto případě je hlavní roli hraje genetická predispozice, a to: nesprávné vývoj složek kloubní chrupavky, jeho shell a biochemické struktury.

Při sekundárním остеоартрозе v základní hmotě případů vzniká porazit jen jednoho kloubu. Dvě nebo hned několik kloubů trpí velmi zřídka. Vydávají následující důvody, повлекшие za sebou aktivní rozvoj sekundární artrózy:

 1. mechanické. Je to jakékoliv poranění kloubů a zlomeniny kosti uvnitř kloubu, jež vede k narušení přirozené struktury. Ovlivnit proces může systematické травмирование a nadměrné zatížení na kloubu (typické pro sportovce). Všechny druhy abnormální vývoj kostry způsobují неравномерную zatížení, v důsledku jednotlivé oblasti kloubních povrchů prochází převažující tlak a rozkládají se. Situace je ještě umocněn, pokud pacient trpí nadváhou;
 2. onemocnění kloubů. K деформирующему артрозу vede zánět jak akutní, tak chronické. Pokud člověk trpí гемофилией, pak i při drobných úrazech vyvíjí гемартроз kolenního kloubu (krev teče v dutině kloubu), primární aseptická nekróza kosti;
 3. poruchy v metabolických procesech. Деформирующий osteoartróza se vyvíjí jako komplikace jiných onemocnění: dna, psoriáza, hemochromatóza, revmatoidní artritida, хондрокальциноз;
 4. nemoci štítné žlázy. To je porušení výměny vápníku při гипопаратиреозе, гиперпаратиреозе, cukrovce jakéhokoli stupně, selhání продуцировании somatostatin (růstový hormon), sekrece pohlavních hormonů;
 5. onemocnění, které jsou doprovázeny nedostatečné prokrvení kloubních tkání. To může být křečové žíly, ateroskleróza cév končetin, vymazání endarteritis.

Klinický obraz onemocnění

Деформирующий artróza se vyvíjí postupně. Začíná proces s k porušení krevního oběhu v подхрящевом vrstvě okostice. Ve chrupavce cév ne, a jeho výživa se děje tím více živin z kloubní tekutiny (synoviální) a přilehlé kosti.

Z důvodu snížené napájení kloubu v ní probíhají biochemické změny. Došlo k snížení množství proteoglykanů, protože (zvláštní látky, které tvoří základ struktury kolagenových tkání chrupavky), množství vody. To způsobuje snížení elasticity a pevnosti chrupavky. Při časté mechanické namáhání хрящевая tkanina prochází zničení.

Na začátku uvedené procesy jsou kompenzovány prostřednictvím rozšířeného práce хондроцитов (chrupavkové buňky), ale brzy se zásoby potravin jsou vyčerpány, počet хондроцитов klesá, хрящевая tkanina je tenčí, разволокняется, vznikají trhliny.

Když vznikne trhlina, se postupem času prohlubuje, a chrupavkové vlákna рассасываются. Došlo k snížení pružnosti chrupavky, jeho tloušťky, zvýšení zatížení v blízkosti kosti. Kostní tkáň je utěsněno (склерозируется), že se také stává компенсаторной reakcí organismu na přetížení.

S postupující deformaci proudění artrózy kloubů pokračuje přerůstání kostní tkáně a na okraji kloubních ploch stále více vyvstává остеофитов – muskuloskeletální chrupavkové разрастаний. To se děje proto, že tělo se snaží všemi silami rozšířit velikost kloubních ploch pro hladké přerozdělování podle ní zatížení.

Остеофиты způsobují deformaci kloubů různého stupně. V důsledku ztenčování chrupavky vzniká změna tvaru kloubů a propadá jejich stabilitu. V dutině kloubu:

 • vyvíjí reaktivní zánětlivý proces;
 • zvyšuje množství synoviální tekutiny;
 • mění se její složení a funkce klesají.

Postupně dochází дистрофические změny v tkáních svalů, связках, kapslích. Pacient začne trpět poruchy kloubních funkcí, хруста, ноющих bolesti, rostoucí s rozvojem nemoci.

Léčba deformaci proudění artrózy (1, 2, 3 stupeň)

Jak se zbavit kloubní artrózy, že proces je dlouhý. Nemocní jsou léčeni obvykle ambulantní. Principy terapie se sníží k omezování zátěže na postižené klouby, povinné dodržování ортопедического režim, fyzikální физкультуре, fyzioterapie. Hlavním cílem léčebných opatření – cely progrese artrózy, prevence rozvoje kontraktury, zlepšení motorické funkce kloubu. Důležitou fází terapie se stane lázeňskou rehabilitaci.

Lékařsky, instrumentální léčba, fyzioterapie

I člověk bez lékařského vzdělání ví, jak zacházet s деформирующий artróza kloubů, pokud váš strach, bolest.

V první řadě, lékař doporučuje, aby zmírnit příznaky pomocí nesteroidní protizánětlivé prostředky. Obvykle je znázorněno použití Paracetamolu (4 g denně).

Takový lék je vynikající analgetikum pro léčbu mírné až středně těžké bolesti. Pokud nelze získat adekvátní odpověď, nebo příznaky příliš vyjádřené potřebovat, aby zvážila alternativní metody zmírnění zánětu a bolesti. V takovém případě je třeba zvážit:

 1. přítomnost přidružených onemocnění;
 2. příjem jiných léků.

Pacientům s projevem počáteční stupeň artrózy velkých kloubů, je zakázáno na dlouhou dobu přijmout anti-inflammatories i v minimálních dávkách. Pokud fáze onemocnění akutní, a деформирующий artróza komplikována синовитом, pak lékař vám předepíše kortikosteroidy uvnitř kloubu:

 • Кеналог;
 • Hydrokortizon;
 • Дипроспан.

Tyto léky odstraní bolest a zánět.

Doplnit terapii lze léčbou pomocí laseru. Tato základní metoda fyzioterapie bude mít анальгезирующий, povzbuzující a anti-pobuřující účinek na organismus.

Zejména to bude užitečné při onemocnění kloubů počáteční míře. Laser je schopen snížit pravděpodobnost použití kortikosteroidní hormony a manipulace na kloubech, kostech při деформирующем артрозе 3 stupně.

Někdy je nutné dekomprese метаэпифиза a внутрикостная blokáda. Úspěch procedury se pohybuje v rozmezí od 40 do 90 procent. Účinnost léčby se výrazně zvýší za předpokladu použití je cenově dostupné a низкотравматичного metody туннелизации метаэпифиза s průběhem léčby blokády a dekomprese zpracování kostí. Poslední vyrábějí v zóně:

 • velkého chocholíku;
 • patní kosti;
 • мыщелков holeně, stehna;
 • vnitřní kotník.

Pokud деформирующий artróza došel až 3 stupně, pak existuje indikace k provedení operativního zákroku. Optimální možnost takové léčby – kloubu. V těchto dnech vyvinula a s úspěchem praktikuje výměna kolenního kloubu a kyčelního kloubu.

Při артрозе rušení produkují konstrukce na bázi cementu stěnu.

Další konzervativní terapie přispívá ke snížení doby zotavení прооперированных pacientů a k zesílení účinnosti léčby.

Pohybová terapie, dieta

Úkoly zdravotní tělesné výchovy v komplexním přístupu k zbavit artrózy kloubů se stane:

 • obnovení hybnosti kloubu;
 • zachování obvyklého rozsahu pohybu;
 • zvýšení vytrvalost a sílu;
 • aerobní trénink.

Podle toho, jak se kost ztrácí хрящевую ochranu, pacient začíná pociťovat bolestivý při fyzické námaze, např. při stání nebo při chůzi. To se stává příčinou nečinnosti, protože člověk podvědomě šetří svůj spoj, se snaží zabránit bolesti. Nedostatek pohybu vyvolává lokální svalové a slabost vazů, s níž zvládá pohybová terapie při артрозе kolenních kloubů.

Při ostření пораженному spoje mezi poskytují neutrální postavení pro klid a maximální vyložení. Vracet se k hnutí poté, co купируется bolest a zánětlivá проце ss (ne později než po 5 dní).

Při onemocnění деформирующий artróza kloubů, jakékoliv části, která je třeba dodržovat dietní stravu a konzumovat potravinové doplňky. Jasné a speciální diety při остеоартрозе neexistuje, tak samo, jak a biologicky aktivních přísad (БАДов).

Zásady výživy a užívání léků určí lékař individuálně s přihlédnutím k věku pacienta, jeho profesních potřeb, přidružených onemocnění, tělesné hmotnosti a podmínek pobytu.

Spolu s tím, existují určité potraviny, negativní vliv na zdravotní stav při problémech s kostmi a klouby. Jedná se o potraviny, bohaté пуринами (maso, ryby).

Prevence a léčba санаторное

Lázeňskou rehabilitaci umožní provést komplexní obnova, která zahrnuje blahodárné účinky bahna, masáže, pohybová terapie, sauny, fyzioterapeutických postupů. Ne méně důležitá:

 • změna prostředí;
 • častý pobyt na čerstvém vzduchu;
 • prevence stresových situací.

Taková terapie se provádějí ve stavu otevřenou odpuštění.

Upozornit rozvoj artrózy je třeba dodržovat potřebné pohybový aparát činnost celý život, udržovat normální ukazatele pro hubnutí, včas zabývat léčbou poranění kloubů.

Za předpokladu, odpovídající korekci získaných a vrozených poruch biomechaniky kloubů vyhnout kloubní artrózy. Důležité je včas léčit dislokace kyčle, ploché nohy, traumatické deformace osy končetin různého stupně.

READ  Mě bolí prsty na rukou: příčina bolesti v kloubech

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close