Akutní ревматическая horečka: příznaky a léčba

Revmatická horečka nebo akutní ревматическая horečka je systémové onemocnění pojivové tkáně zánětlivé povahy. Onemocnění se objevuje u lidí s dědičné predispozice, po tom, jak se nakazit-гемолитическим стрептококком skupiny Aa

Základní prvky стрептококка podobné s některými lidskými tkáněmi. Vzhledem k tomu, lidský imunitní systém, za předpokladu, že v boji proti infekci, vyrovnat a «nativní» buňky v těle, což vede k poruchám orgánů. Zejména postihuje:

 • centrální nervový systém,
 • kožní závoje,
 • srdce,
 • klouby.

Akutní ревматическая horečka postihuje v rozvinutých zemích 3-8 osob na 10 tisíc. Nemocí onemocní děti do 16 let. Žádné pohlavní rozdíly v množství заболевших: obě pohlaví onemocní ve stejném množství.

V tomto věku, obvykle se objevují první kontakt těla dítěte s стрептококком, což vysvětluje určitou reakci imunitního systému.

Přibližně 15% pacientů může všímat u sebe první příznaky onemocnění a v pozdějším věku.

Proč vzniká nemoc

Akutní ревматическая horečka se objeví poté, co člověk переболел infekcí dýchacích cest, které jsou způsobeny V-гемолитическим стрептококком skupiny Aa

Hlavní onemocnění, pro které komplikuje akutní revmatické horečky

Je důležité si uvědomit, že ревматическая horečka se objeví jen po infekci лимфоидных struktury hltanu. Kůže, měkké tkáně a další oblasti těla mohou také stane гемолитическими стрептококками. Tady ale žádné komplikace akutní revmatické horečky.

Existují rozdíly imunitních reakcí organismu. Procesy jsou aktivovány, reaguje na zakřivení hltanu a kůže, a také po různých антигенных formulací streptokoky, které se podílejí na formování těchto infekčních onemocnění.

Ревматическая horečka se může objevit v důsledku:

 1. Akutní zánět mandlí – zánět mandlí. Angína je zánět лимфоидных struktury hltanu infekční povahy. V první řadě jsou postiženy krční mandle. Onemocnění začíná zvýšenou celkovou teplotu a zjevnými bolestmi v krku. Pak došlo k zarudnutí sliznice palatal mandlí. Na krční mandle se mohou objevit vředy nebo bílé skvrny.
 2. Faryngitida je zánět sliznice hltanu, který se objeví v důsledku pádu стрептококка v носоглотку. Při фарингите першит v krku, tam jsou suché a bolestivé kašel. Tělesná teplota se zvýší na 38,5 stupňů.
 3. Spála – infekční onemocnění, které se projevuje častou vyrážkou na kůži, stejně jako příznaky intoxikace: zimnice, visí teploty, bolesti hlavy. Kromě toho, zaskočeni лимфоидные vzory hltanu podle typu akutní zánět mandlí.

Všechny výše uvedené onemocnění mohou vyvolat i jiné příčiny — viry a bakterie.

Sliznice shell zánět hltanu při vdechování horkého buď horkým vzduchem, nebo chemických látek. Ale ОРЛ se objeví výhradně po infekci V-гемолитическим стрептококком skupiny Aa

Problém сенсибилизации

Akutní ревматическая horečka se objeví, pokud strep jednou dostane do těla. Při prvním napadení, které se vyskytuje do 5 let, buňky imunitního systému člověka v interakci s antigeny стрептококка, ale muž se zotavuje rychleji, než se tvoří abnormální reakce.

Aby se vyvinul ревматическая horečka, je nutné, aby imunitní systém pracovat контактировала s antigeny a objevil сенсибилизация, to je vysoká citlivost na bakterie.

Pokud je tělo сенсибилизирован k микроорганизму, pak při opakovaném инфицировании se objeví výrazný a přetrvávající imunitní reakce, a гуморальная, a buněčné. Tím vysvětluje tuto skutečnost: děti do 3 let onemocní ОРЛ velmi zřídka.

Dědičná predispozice k onemocnění

Mnohé studie hovoří o tom, že v případě vzniku akutní revmatické horečky, hlavní roli hraje dědičná predispozice. Tento předpoklad je potvrzen příliš častým rozvojem tohoto onemocnění u dvojčat, stejně jako u sester a bratrů, kde oba nebo jeden z rodičů měl toto onemocnění.

Věda zatím neví autenticky přesný mechanismus dědičnosti, ale předpokládá se role genů hlavní histocompatibility komplex – MHC.

V posledních letech bylo provedeno mnoho studií, které ukázaly, že děti s dědičné predispozice trpí стрептококковыми infekcím.

U nich v oblasti palatal mandle se objevují speciální receptory povrchní antigenům V-гемолитического стрептококка, že vysvětluje vznik imunitní reakce při kontaktu s těmito mikroorganismy.

Příznaky revmatické horečky

Jako obvykle, první příznaky se objeví po 2-3 týdny po přenesené onemocnění:

 1. bolesti v krku,
 2. hltanu,
 3. скарлатины.

Je třeba poznamenat, že data onemocnění mohou probíhat v latentní formě a mít невыраженные klinické projevy, a to buď nebude mít vůbec. Nicméně, to nevylučuje, že pravděpodobnost vzniku revmatické horečky.

Před nástupem symptomů ОРЛ, více často než ne, tam je období псевдоблагополучия. V této době známky prodělané infekce je prakticky neexistuje. Někdy se mohou vyskytnout:

 • slabost,
 • nějaká únava,
 • zvýšení подчелюстных лимфоузлов bez bolestivých vjemů.

V tomto období v-lymfocyty se mění v plazmatické buňky, a dochází syntéza specifických protilátek. Když se protilátky dostávají do krve ve velkých množstvích, pak začíná období komplexní klinické projevy onemocnění.

Klinika akutní revmatické horečky je různý a závisí na:

 1. věk pacienta,
 2. sužováni orgánů,
 3. funkce lékařský a další léčbu.

Příznaky u dětí mladšího a mladšího školního věku mají výrazný charakter a výrazně ovlivňují celkový stav dítěte. U dospělých dětí, nemoc začíná pomalu a nemá tak silné projevy.

Projevy akutní revmatické horečky:

 • zvýšení tělesné teploty,
 • porážka srdce,
 • zánět kloubů – полиартрит,
 • podkožní revmatické uzlíky,
 • кольцевидная erytém – specifická vyrážka,
 • porážku centrálního nervového systému – malá chorea,
 • ničení jiných systémů a orgánů.

Zvýšení tělesné teploty

Když protilátky pronikají do krevního oběhu, oni okamžitě začít komunikovat s стрептококками, a také s antigeny pojivové tkáně organismu, což způsobuje rozvoj systémového zánětlivého procesu.

V oblasti zánětu se dostanou лейкоциты, to může být:

 1. monocyty,
 2. нейтрофилы,
 3. bazofilů.

Лейкоциты продуцируют biologicky aktivní látky, ve většině jeho uvolnění histaminu a serotoninu, což vysvětluje zvýšení tělesné teploty.

Čím lépe je nemocný сенсибилизирован k infekci, tím rychleji se vyvine zánětlivý proces, a tím více bude vyjádřen celkový teplotní odpor.

V nejtěžších případech, se teplota může zvýšit na 38 — 39ºС a více. Obvykle spolu s teplotou jsou pozorovány tyto příznaky:

 1. nadměrné pocení,
 2. celková slabost,
 3. ospalost,
 4. bolesti svalů,
 5. migrény.

Je důležité si uvědomit, že v dospělosti tento příznak není výrazně vyjádřeno, ve stáří to může dokonce chybět. To je spojeno se sníženou aktivitou imunitního systému.

Porážka srdce

Zhruba u 50-80% pacientů, při prvním projevení ОРЛ opravit porážka srdce. Při рецидиве onemocnění, selhání srdce je téměř u 100% nemocných lidí.

Srdce je svalový orgán, který se skládá z:

 • 4 kamery,
 • 2 síní: levé a pravé,
 • komor.

Kamery jsou odděleny ventily mezi sebou. Ventily se otevírají a zavírají ve stanoveném pořadí, a zároveň poskytuje cirkulaci krve v celém těle.

Arteriální, bohatý okysličená krev z plic přichází do levé síně, z něj do levého желудочек přes митральный ventil.

Arteriální krev přes aortální chlopeň odchází z levé srdeční komory a dostane do systémového krevního oběhu, čímž tkání kyslík a otáčení v венозную krev.

Tato krev bude v žilách, pak se vlévá do pravé síně a na трикуспидальному клапану jde do pravého желудочек. Odtud přes chlopeň plicní tepny krev čerpána do plic.

Ve struktuře srdce má 3 shell, které mohou být poškozeny антистрептококковыми protilátky, je a bude definovat klinický obraz onemocnění.

Zánět kloubů

Asi 70% pacientů s akutní revmatické horečky mají полиартрит. Klouby postihuje hluboký a rychle.

Normální kloub se skládá z povrchů dvou kostí, na koncích se nachází kloubní chrupavku. Kloubní dutina окружается přilehlém plášti – synoviální membránou, která má malé množství synoviální tekutiny, která slouží ochrannou a výživnou funkci.

Pokud поражается синовиальная membrána protilátky, pak se v ní objeví vážné zánětlivý proces, сопровождающийся migrace leukocytů k очагу zánětu, také zdůraznil, serotonin a histamin.

V суставную dutiny продуцируется mnoho exsudát, to zvyšuje внутрисуставное tlak, který narušuje pohyblivost kloubu.

Při revmatické horečce полиартрит je vyjádřeno ve ztrátě velkého množství kloubů. Příznaky zánětu se objevují současně v symetrické klouby, je charakteristickým rysem revmatické horečky.

Nejprve postihuje nejvíce velké klouby: ramenní a kolenní. Po určité době postihuje střední klouby: kotník a ulnární. Méně často se vyskytuje zánět malých kloubů: stop a stop. Pokud se jim divit, je to říká o těžkou formou onemocnění.

Akutní ревматическая horečka se projevuje v:

 1. Bolesti. To je způsobeno uvolněním zánětlivých mediátorů. Typicky, bolest je silná a roste z důvodu aktivních nebo pasivních pohybů v больном kloubu nebo při jeho прощупывании (pohmat).
 2. Zarudnutí. V воспалительном ohnisku začíná rozšíření krevních cév, který je způsoben uvolněním histaminu. V důsledku tohoto procesu se barva kůže je červenější.
 3. Hrboly. Serotonin a histamin, zvyšují propustnost malých cév, proto je tekutá část krve jde z cévního řečiště do okolní tkáně. To je důvod, proč vzniká otok a otoky kloubů.
 4. Místní zvýšení teploty. Když se cévy rozšiřují, a to vede ke zvýšení objemu krve, která vstupuje do pařeniště zánětu. Z tohoto důvodu, je teplota kůže nad postiženou oblastí se zvýší o 1 nebo 2 stupně ve srovnání s okolními sektory kůže (to lze určit při pohmat).
 5. Porušení funkce postižených kloubů. Exsudát vyčnívá do dutiny synoviální blány. Objevuje se bolestivost při pohybech, které nutí člověka výrazně snížit zátěž na nemocné klouby, a to nutně vliv na životní styl.

Je třeba poznamenat, že při prvním útoku ОРЛ, полиартрит je reverzibilní. Bez terapie zánětlivý proces стихнет sám o sobě 3 týdny později, a nezanechává po sobě žádné projevy strukturálních lézí kloubů. Při противовоспалительном léčbě bolesti zmizí mnohem rychleji – po dobu několika dní.

V některých lehčích případech onemocnění kloubů mohou se stane pouze v podobě arthralgias (bolestivosti) bez jiných projevů zánětu.

Кольцевидная erytém

Objevuje se obvykle na vrcholu výrazný kliniky, na pozadí silného периартрита a horečky. Růžové nebo červené skvrny různých velikostí, se objeví na kůži v oblasti trupu nebo horních částí nohou a rukou. Velikost skvrn může být i několik centimetrů v průměru.

Кольцевидная erytém není tyčící se nad kůží, je jasné, nebolestivé hrany. Erytém bledne při надавливании. V jeho středu se nachází jeho bledou skvrnu, která navenek připomíná prsten.

Skvrny se mohou spojit mezi sebou, objevit a jít na různých částech těla. Skvrny nikdy se vyskytují v oblasti obličeje.

Podkožní revmatické uzlíky

V 1-3% případů se mohou objevit podkožní uzliny. Jsou vytvářeny na pozadí deformace pojivové tkáně a компенсаторного vzniku непораженных oblastí, které se nacházejí v blízkosti oblasti zánětu.

Během pohmat podkožní uzliny určují, jak малоподвижные, husté vzdělávání. Obvykle jejich průměr od 1 mm až 2 viz

Jako obvykle, uzliny jsou umístěny nad костными hrboly, tam, kde se připojují šlachy. Konkrétně – na разгибательной povrchu velkých kloubů v oblasti krku, kotníku nebo páteři.

Tyto formace se začínají objevovat později než ostatní příznaky. Obvykle to se děje prostřednictvím 6-10 dní po prvních klinických projevů. Uzliny рассасываются za 2-4 týdny, oni odcházejí zcela bez zbytkových jevů.

Porážku centrálního nervového systému

Zatím není stanoven přesný mechanismus porušení centrálního nervového systému (CNS) při akutní revmatické horečce. Vědci se domnívají, že klíčovou roli v tomto zařazen tvorbu protilátek, které napadají nervové buňky.

Obvykle, první známky poruchy v CNS vznikají po 2-4 měsíce po стихания horečky, někdy vzniká артралгия nebo jiné příznaky onemocnění.

Léčba revmatické horečky

Léčba onemocnění se provádí lékař-ревматологом výhradně v podmínkách specializovaného pevné kanceláře. Hospitalizace – povinná opatření i při podezření na tuto horečku.

K potvrzení diagnózy nutné komplex dalších studií, zpoždění v jejich plnění a v začátku léčby je plná s různými vážnými komplikacemi.

Pokud výrazný zánětlivý proces postihuje srdce, klouby a centrální nervový systém, nemocným je nezbytný klid na lůžku, na 5-14 dnů. Režim může být zvýšena, pokud jsou odstraněny příznaky onemocnění, jako jsou:

 • кардит,
 • полиартрит,
 • malá chorea.

Pacienta jsou vypouštěny z nemocnice) až po péči klinických projevů a denně normálních laboratorních ukazatelů: musí klesnout ESR a proteiny akutní fáze zánětu.

Pacientovi je třeba provést lázeňskou, a také ambulantní léčbu. Měl by systematicky navštěvovat svého ošetřujícího lékaře pro trvalé kontroly nad procesem obnovy a zabránit vzniku komplikací.

Léčba revmatické horečky

Léčivé léčba – primární metoda léčby pro akutní revmatické horečky. V rámci terapie se používají prostředky, které:

 1. snižuje aktivitu zánětu,
 2. varují před další poškození orgánů a tkání (sem je zahrnuta антибактериальная terapie, která je zaměřena na odstranění V-гемолитического стрептококка).

Je třeba si uvědomit, že čím dříve začne léčba správně, tím pravděpodobněji bude jeho účinnost a menší riziko vzniku komplikací. Pokud se první projevy akutní revmatické horečky, je nezbytné okamžitě konzultovat s lékařem.

Jako obvykle, porážka různých systémů a orgánů, vyžaduje zvláštní zacházení, a problém je vyřešen s použitím anti-pobuřující léčby. Ale v některých případech, například pokud je ohrožena práce srdce, nebo v případě jasné neurologické příznaky, je nutné označení celého komplexu léčivých přípravků.

Srdeční selhání léčit těmito léky:

 • diuretika – spironolakton a furosemid,
 • srdeční glykosidy – дигитоксин a digoxin,
 • finanční prostředky, snížení krevního tlaku – атенолол a lisinopril,
 • při arytmií ukazuje антиаритмические léky – амидарон a lidokain.

Léčba malé хореи zahrnuje použití:

 1. успокоительных léků – фенобарбитал a мидазолам,
 2. антипсихотики – дроперидол a галоперидол,
 3. nootropika – léky, zlepšit duševní činnost, jako je například piracetam.
 4. psychoterapie.

Funkce lázeňskou léčbu

Tento druh léčby předepsané lékařem, po odchodu z akutního zánětu, který je potvrzen klinickými a laboratorních studií. Lékař registruje normalizaci ESR, proteinů akutní fáze, stejně jako snížení celkového počtu leukocytů.

Pacienta směrují do speciálního ревматологический sanatorium, kde by měl být pryč asi dva měsíce. Tam pacient provádí антистафилококковое, stejně jako anti-pobuřující léčby.

Kromě toho, pro každého člověka se vyvíjejí speciální dietu, stejně jako individuální komplex léčebných cvičení zaměřených na zlepšení fungování plicní a kardiovaskulární systémy. Práce je také zaměřena na zastavení ničení cév.

Lázeňskou léčbu nelze provést:

 1. akutní fázi revmatické horečky,
 2. pokud je aktivní infekční proces v носоглотке, pak se pacient chová distributora a переносчиком infekce,
 3. při vyjadřované porážku systémů a orgánů, například při отеке plic nebo srdeční selhání,
 4. při vývoji závažných přidružených onemocnění, například, туберкулезе, nádorech nebo duševní nemoci.

Nuance ambulantní léčba

Všichni lidé, kteří переболели akutní revmatické horečky, určitě by měli pokračovat v léčbě doma, při tom pravidelně наблюдаясь u lékaře a nechá několik analýz:

 • obecná analýza krve,
 • obecná analýza moči,
 • бакпосев z nosohltanu.

Testy jsou rozdány s frekvencí 1 krát za 3 – 6 měsíců.

Kromě toho, pacienti by měli v profylaktickým účelům užívat některé dávky antibiotik po dobu několika let, aby se zabránilo re-vývoj onemocnění a jeho relapsu.

Je třeba podávat pacientovi intramuskulárně бензатина бензилпенициллин s frekvencí 1 krát za tři týdny. Pro dospělé lidi dávka je 2,4 milionu JÍDEL, pro děti s hmotností méně než 25 kg — 600 tisíc JÍDEL, pokud hmotnost těla dítěte nepřesahuje 25 kg, podáván 1,2 milionu JÍDEL.

Doba trvání farmakologické léčby po revmatické horečce v průměrné formě je minimálně 5 let, pokud jsou vady srdce, pak léčba může trvat 10 let a více, v některých případech, léčba by měla být prováděna po celý život.

READ  Důsledky dny: zdravotní postižení a kontraindikace

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close