Тыквовидный цепень: životní cyklus a léčba

Тыквовидный цепень — varianta pásového červa, který vyvolá nemoc дипилидиоз. Nejčastěji se vyskytuje u koček, psů, méně často u člověka. Onemocnění postihuje orgány zažívacího ústrojí, vyvolává alergické reakce.

Struktura a aktivity červa

Tento parazit má několik dalších jmen:

 • Тыквовидный;
 • Огуречный;
 • Kočičí;
 • Pejsek.

Uvedené tituly tasemnice dostal v souvislosti se svým způsobem života. Nejčastěji je červ, se nazývají тыквовидным buď огуречным. Důvodem je velká podobnost s vyspělou огуречными semeny. Podle vzhledu červ je malován v grayish-bílé nebo růžovo barvu, takže je nenápadný v lidském těle. Dospělý jedinec může dosahovat až do délky jeden a půl metru, přičemž šířka u цепня není vyšší než tři milimetry. Velké množství těchto tvarů ve střevě člověka nebo savců může způsobit jeho prasknutí.

Bolest část parazita vybaven malým хоботком, na kterém se nachází několik крючьев, připomínající trny. S jejich pomocí глист zavádí do stěny střeva. Kromě крючьев, bolesti oddělení má čtyři přísavky. Членистое tělo цепня shromážděny z malé velikosti члеников, boční strany které obsahují spárované orgány rozmnožování. Při dozrávání члеников dochází k jejich oddělení od červa s dalším výstupem na životní prostředí. Jejich výběr se děje spolu s výkaly při опорожнении střev. Zralé членики na rozdíl od nezralých mají několik zaoblených kapsle, naplněné оплодотворенными vejci. V průměru jedna taková kapsle může obsahovat deset až dvacet varlat.

Životní cyklus parazita probíhá s měnící se několika pánů (organismy jeho паразитирования). Začátek cyklu připadá na době odchodu vajec s члеником na životní prostředí. Tam se děje zničení членистых membrány s následným vydáním vejce ven.

Vejce съедаются larvy blechy buď власоедов. Údaje zvířata jsou dočasným domovem pro parazita. Tam se v nezměněné podobě jsou v личинке blechy do doby, kdy ji окукливания. Jakmile přijde ten správný okamžik, z vajec se objevují parazitní larvy, проникающие ve vnitřní orgány klíštěte. Tam je tvorba цистицеркоида.

READ  Jakým způsobem se přenáší уреаплазмоз a jak ochránit sebe?

V důsledku náhodného požití kočkou nebo psem dospělé infikované hmyzem, паразитическая larva se dostane do těla stálý host. Pro parazita je to střevo psa nebo kočky, stejně jako člověk.

Měsíc se stane její růst a zavedení do stěny střeva. Tam to začne aktivně růst a zrát. Při tom se zvyšuje počet члеников цепня, prvních z nich už mohou obsahovat oplodněných vajíček. Половозрелый parazit je schopen продуцированию члеников s vejci ven, že je na začátku životního cyklu následujících generací цепня.

Proces nákazy

Video

Тыквовидный červ je velmi vzácné postihuje trávicí ústrojí dospělého člověka. Ve většině případů tento parazit se může vyskytnout u dětí, které po hlazení kočky nebo psy, přinesl infekce přes špinavé ruce. To je nejčastější způsob nákazy člověka.

Цистицеркоид (личиночная fáze цепня) se vyvíjí v těle domácích zvířat nebo člověka. Tasemnice proniká do těla stálého hostitele spolu s infikovanými blechami, které často usadit na srsti psů a koček. Z velkého množství těchto hmyzu mají domácí mazlíčky začíná s výrazným svědění, kvůli kterému zvířata často koušou své kůži, заглатывая při tomto infikované blechy. V těle zvířete larva цепня roste do половозрелого stavu a začne proces aktivní продуцирования oplodněná vajíčka do přírody.

Podobně se děje napadení lidského těla. Při pronikání do jeho zažívací ústrojí, parazit se usazovat na stěnách tenkého střeva, dosahující proměna z цистицеркоида ve zralých červů.

Aby se zabránilo infekci děti parazit doporučuje:

 1. Není vyžehlené toulavých zvířat.
 2. Sledovat zdraví domácí mazlíčky.
 3. Před jídlem nutně umýt ruce.

Příznaky a léčba

Тыквовидный цепень je příčinou vývoje u člověka a zvířat дипилидиоза. Tato nemoc je téměř bez příznaků se vyvíjí u domácích zvířat, což způsobuje jen худобу jejich těla. Ztráta hmotnosti se děje v důsledku nedostatku zvířeti potřebné živiny prvky, které jí parazit.

READ  Páskové červi: příznaky, léčba a druhy červů

Porážka цепнем lidského těla způsobuje následující příznaky:

 • Svědění v konečníku;
 • Bledá kůže příkrovů;
 • Anémie z nedostatku živin prvků;
 • Slabost;
 • Rychlá únava;
 • Bolesti v břiše;
 • Zápach z ústní dutiny;
 • Nevolnost;
 • Pálení žáhy;
 • Bolesti hlavy;
 • Hojné slinění.

Na pozadí toho všeho se často vyskytuje ztráta chuti k jídlu. Děti v takovém stavu přicházejí капризными a плаксивыми. Pokud se u vás nebo vašich dětí zjištěna podobná obraz, je nutné okamžitě vyhledat pomoc zdravotnického zařízení. Zkušený инфекционист buď паразитолог bude moci rychle zjistit příčinu projevy výše uvedených příznaků a předepsat potřebnou léčbu.

Lékař vždy předepíše pacientovi určité testy, na základě kterých může dát správnou diagnózu. Цепень u člověka je určena pomocí studie каловых masy, ve složení, které obsahuje членики.

Léčba дипилидиоза základě, jak se zbavit těla od nacházejících se v něm červ. Obtíže tohoto procesu jsou v silném сцеплении крючьев s přísavkami солитера se stěnami jednoho z trávicích orgánů.

Léčba цепня z těla začíná s aplikací спазмолитических léků. Pro tyto účely jsou ideální blokátory, které přispívají k potlačení sekrece žaludeční šťávy. Také špatně předepsaný příjem antihistaminik s сорбентами. Pokud se u pacienta diagnostikována anémie, lékař nutně předepisuje příjem železo-obsahovat léků.

Lékař také předepíše pacientovi příjem vitaminů, zejména skupiny «V», Dodat a Аскорбиновую kyseliny. Všechny tyto léky přispívají k plnění organismu prospěšné látky a prvky. Dodržování všech прописанных doporučení ošetřujícího lékaře pomůže zbavit tělo nežádoucích hostů.

 

MAXCACHE: 0.39MB/0.00102 sec