Токсоплазмоз u dětí: příčiny, příznaky, diagnostika, léčba, prevence

Příčiny onemocnění a původce токсоплазмоза

Původcem infekce je токсоплазма, která vstupuje do těla těhotné ženy nebo přímo na tělo dítěte. Cesty nákazy původcem infekční onemocnění:

 • внутриутробное injection;
 • алиментарным cestou (přes špatně vařené maso);
 • kontaktním způsobem (malé děti často hrají s kočkami nebo psy, ale poté, zapomenout vymýt ruce).

Nositelem parazita jsou domácí zvířata, jako jsou kočky. Při kontaktu s infikovaným mazlíčkem se stane přenos токсоплазм, které se rychle осваиваются v těle nového majitele. Pozornost na zdraví kočky nebo psy, se kterými komunikují mladší členové rodiny, bude chránit кроху od infekční nemoci.

Cesty nákazy dospělých lidí jsou pochopitelné, ale způsob, jakým u novorozence se začnou projevovat příznaky infekce? Vrozená токсоплазмоз – je to nemoc, s níž se dítě narodí v důsledku nitroděložní infekce. Probíhají negativní změny, které ještě v děloze matky, kdy na pozadí oslabení imunity je žena vystavena nákaze токсоплазмозом. Bez ohledu na to, jak a kdy došlo k napadení malého pacienta nutná urgentní léčba léčba vyhnout se vážné důsledky pro dětského organismu.

Během nemoci

Цисты zasáhly zdravé vnitřní orgány a tkáně dítěte. Jakmile se patogen токсоплазмоза dostane na dětský organismus, okamžitě je pokryta ochranným pláštěm. Ve vnějším prostředí patogenní mikroorganismy mohou přežít až dva roky (spadají do stavu pověšené animace), a po proniknutí do těla, začnou se aktivně množit. Nejjednodušší organismy, které ani nejsou vidět pouhým okem, může to vést k vážným komplikacím, a to zejména pro kojence (kongenitální токсоплазмоз se projevuje na druhé-třetí týden života). Jaké podmínky přispívají k nákaze dospělého a dítě? Zde jsou základní způsoby rozvoje nemoci:

 • konzumace nekvalitních výrobků (maso neprochází due tepelné zpracování);
 • po kontaktu se zemí (dětská hřiště) děti si nemyjí ruce;
 • zásobník domácí mazlíček není zasouvá pravidelně;
 • konzumace mléčných výrobků a vajec, není poslední kontrolu (syrové mléko, vejce z trhu);
 • внутриутробная přenos původce nákazy z matky na ještě рожденному dítě.
READ  Než léčit уреаплазмоз: jaké přípravky vám pomohou zbavit se nemoci

Populární článek: Co to je a jak se léčit токсоплазмоз očí?

V procesu krevní transfúze možnost nákazy токсоплазмозом nepravděpodobná, protože krev dárce je vždy pečlivě kontrolován a probíhá zpracování.

Токсоплазмоз u novorozenců se projevuje ne okamžitě, inkubační doba, za který se projevují menší symptomy токсоплазмоза u dětí, je asi 14 dní.

Účinky aktivních forem infekčních onemocnění, které stojí za to být opatrný:

 • zápal plic;
 • porážka mozku (otok, zánět mozkové tkáně – арахноидит, encefalitida);
 • alergické reakce;
 • poruchy zraku až k jeho ztrátě.

Vlastní nemoc neprojde, a jen zhoršuje. Po identifikaci infekce pacientovi (zejména dítě) naléhavá potřeba projít komplexní léčbu.

Druhy onemocnění, jeho typy a formy

Tam jsou jen dva druhy nebezpečné pro děti токсоплазмоза: vrozené a získané. Všechny odrůdy infekční onemocnění nesou nebezpečí pro dítě, což způsobuje vývoj onemocnění. Vrozená токсоплазмоз se vyvíjí u dětí ještě v děloze matky, když токсоплазмы od žen dostanou k plodu prostupuje přes гематоплацентарный bariéru.

Starší děti se mohou nakazit žádným jiným způsobem, stejně jako dospělý člověk. Získané infekce je snazší zjištěna a léčena v časných stádiích. Vrozená onemocnění je nebezpečné tím, že неокрепший imunitu novorozence, není v silách vypořádat s vzniklou hrozbou. Tento typ токсоплазмоза vede k nevratným poruchám ve vývoji plodu, a pak se k vážným onemocněním u novorozence. Potraty se vyskytují v těch případech, kdy se těhotná žena nakazí токсоплазмами v prvním trimestru.

Typy onemocnění u dětí různého věku:

 1. Vrozené. Projevuje se ne okamžitě, jen v malém množství případů токсоплазмоз bez výrazného симптоматикой. Individuální vlastnosti těla dítěte a místo lokalizace токсоплазмы určují dobu infekční onemocnění.
 2. Akutní forma onemocnění. Jedna z nejvíce nebezpečných typů onemocnění v akutní formě vede k úmrtí dítěte. Ty děti, které přežijí i nadále existovat s размножающимися токсоплазмами, které postihují nervový systém, játra a další vnitřní orgány dítěte. Dopřejte токсоплазмоз v akutní formě je třeba bez промедлений.
 3. Exacerbace chronické získané токсоплазмоза. Inkubační doba, za který токсоплазмы pronikají do vnitřních orgánů, je jen dva týdny. Za tu dobu токсоплазмоз u dítěte dále zhoršuje.
READ  Эхинококкоз jater: příznaky a léčba

Токсоплазмоз může probíhat v akutní, chronické, subakutní a субклинической formách.

Celková симптоматика токсоплазмоза

Příznaky токсоплазмоза u dětí se projevují v polovině případů napadení dítěte prvoky. Латентное onemocnění není rozdává negativní změny v těle dítěte. Ihned po infekci, imunitní systém je schopen překonat původce infekce, ale za předpokladu, že počet токсоплазм bude minimální. Vrozená токсоплазмоз je důsledkem nitroděložní infekce, s nímž ovoce zvládnout nemůže. Příznaky dětské токсоплазмоза, na které je třeba věnovat pozornost:

 • zvýšení tělesné teploty (horečka);
 • příznaky silné intoxikaci organismu (nevolnost, zvracení, slabost a apatie);
 • zvětšení jater a sleziny;
 • přerušení práce nervového systému (až do vývoje meningitidy, параличей);
 • zimnice, bolesti svalů, kloubů;
 • пятнисто-папулезная vyrážka po celém těle;
 • zduření lymfatických uzlin;
 • poruchy zraku.

Populární článek: Léčba токсоплазмоза lidovými prostředky

Токсоплазмоз u dětí, pokud se to projevuje výrazného симптоматикой, postupuje rychle, postihuje vnitřní orgány dítěte. Akutní forma nemoci má vliv na zrak malého pacienta, a někdy na pozadí chovu токсоплазм vyvíjí dysplazie kloubů. Chronická токсоплазмоз projevuje v podrážděnost dítěte, poruchy spánku a snížená chuť k jídlu. Včasné reakce rodičů umožní rychle vyléčit dítě proti infekci. Токсоплазмоз u dětí, příznaky a léčba je účinná – to je péče kvalifikovaného lékaře, самолечение zhorší během nebezpečné infekční onemocnění.

Společná terapie

Токсоплазмоз u dětí, je léčena pomocí антипротозойных a общеукрепляющих léků. Dávkování prostředků od паразитарного onemocnění způsobené размножением nejjednodušších mikroorganismů, je určena ošetřujícím lékařem (v závislosti na věku dítěte). Léčba токсоплазмоза u dětí, s внутриутробным kontaminace, se provádí pomocí «Пириметамина». Denní dávka přípravku je 2 mg na kilogram tělesné hmotnosti dítěte. Při pokročilejších formách přiřazena dvojitá dávka prostředky, ale pod dohledem ošetřujícího lékaře. Průběh léčby vrozené poruchy trvá více jak šest měsíců. «Сульфадиазин» se také používá k léčbě dětí infikovaných токсоплазмозом v děloze. Užívá lék třikrát denně.

READ  Analýza krve na střevní červi a paraziti

Po ošetření сильнодействующими může uskutečňovat pomocí podaných léků dítě prochází opakované vyšetření (zvláštní pozornost je věnována stavu očí a kloubů malého pacienta). Účinné léky pro léčbu dětské токсоплазмоза považovány za «Бисептол» a «Ровамицин». Schéma terapie je jmenován specialistou a musí být dodrženy rodiči malého pacienta dokonale. Prostředky lidové medicíny vyloučeny úplně, protože experimentovat se zdravím dětí nerozumné a nebezpečné. Po primární terapii, dítě prochází regenerační léčba, помогающее posílit imunitu a obnovit práci vnitřních orgánů.

Prevence onemocnění

Vrozená токсоплазмоз těžké vyléčit, ale lze ji varovat. Jen od rodičů závisí na zdraví budoucího dítěte. Jaké kroky je třeba podniknout rodičům:

 • povolena je třeba zkontrolovat u nich токсоплазмоза, vyloučit kontakt s pouličními zvířaty;
 • všichni členové rodiny by měli dodržovat pravidla osobní hygieny — mytí rukou před jídlem a po procházkách, je důkladně umýt ovoce a zeleniny;
 • maso, vejce a mléčné výrobky podrobit důkladné tepelné zpracování;
 • těhotné ženy by měly omezit kontakt se zvířaty a být ohleduplný k výběru produktů.

Токсоплазмоз ohrožuje a dospělým a dětem, ale u děti je mnohem menší šanci překonat onemocnění v raných fázích. Prevence zahrnuje posílení imunity dítě.

Vrozená токсоплазмоз se projevuje u novorozenců nebezpečné příznaky a způsobuje vážné poškození vnitřních orgánů. Ochrání dítě lze, pokud před plánováním dítě projít všechny potřebné laboratorní testy a dodržovat osobní hygienu během těhotenství.

MAXCACHE: 0.4MB/0.00110 sec