Токсоплазмоз u člověka: co to je, příznaky, způsoby nákazy, léčba, prevence

Jak lze nakazit токсоплазмой

Konečným hostitelem parazita jsou nejčastěji kočky. Právě v jejich těle токсоплазма dosahuje pohlavní zralosti a položí její vejce, které se spolu s výkaly, močí a slinami dostanou ven. Napadení člověka dochází фекально-orální cestou, pokud se po kontaktu s кошачьими výkaly není umýt ruce a dotknout se jich do úst. To samé platí i srsti zvířete, protože se slinami na něj spadají vejce токсоплазмы. Infekce může dojít prostřednictvím sliznici nebo poškozené kožní závoje.

Jak se přenáší токсоплазмоз prostřednictvím domácích koček je velmi pochopitelné, ale existují i jiné způsoby, jak infekce токсоплазмозом. Je to maso hospodářských zvířat, používané v potravinách, bez dostatečné tepelné zpracování. Zejména se jedná o vepřové, jehněčí a zvěřina. Po kontaktu se syrovým masem je nutné důkladně umýt ruce, stejně jako nože a nádobí. Deska nesl maso, je třeba mít vlastní.

Kromě výše uvedených způsobů pronikání токсоплазмы v lidském těle, je také možné a внутриутробное infikování plodu. Jak se nakazí токсоплазмозом děti ještě před jeho narozením? Jak se dostat do krevního oběhu těhotné ženy, токсоплазма proniká do těla plodu, což způsobuje vážné poškození nervového systému, stejně jako řadu dalších zdravotních problémů. Právě z tohoto důvodu токсоплазмоз nebezpečné v průběhu těhotenství, a ve fázi jeho plánování.

Od člověka k člověku nemoc se nemusí projevit, protože náš organismus není konečný hostitel parazita, a proto neposkytuje podmínky pro to.

Jak se šíří токсоплазма v těle

Původce токсоплазмоза – mikroskopické organismus, který má kulatý nebo oválný tvar. Jak se na lidské tělo, a to do střeva, токсоплазма začne se množit, a když se její síla dosáhne určité hranice, bude se šíří po celém těle prostřednictvím krevního řečiště a лимфу. Ale fáze, během níž parazit se nachází v oběhového a lymfatického systému непродолжительна a trvá jen několik dní. Dále токсоплазма proniká do tkání různých orgánů, kde tvoří псевдоцисты – shluky parazitů, obklopené membránou z вакуолей buňky hostitele.

Pokud je imunita člověka je dost silný a může odolávat nemoci, paraziti tvoří skutečné цисты a v tomto stavu, mohou být na velmi dlouhou dobu, nemůže působit újmu tělu hostitele. Pokud se infekce se vyskytuje na pozadí oslabené imunity pak parazit začne aktivně množit, což způsobuje léze vnitřních orgánů a kosterního svalstva. Zvláště často trpí:

 • srdeční sval;
 • mozku;
 • orgány zraku;
 • játra.

Ve většině případů токсоплазмоз u člověka má вялотекущее nebo chronického průběhu, ale jsou známé případy akutní formy токсоплазмоза s těžkými poruchami ze strany centrálního nervového systému. Jak odhalit токсоплазмоз? Pomůže v tomto znalost příznaků nemoci.

Симптоматика

Jak se projevuje токсоплазмоз v lidském těle? Příznaky onemocnění u člověka závisí hodně na tom, jakým způsobem došlo injection pacienta, zda byl токсоплазмоз vrozené nebo získané. Také příznaky jsou závislé na formě výskytu onemocnění, a to: chronické, akutní nebo latentní.

Jedním ze znaků nemoci je, že příznaky токсоплазмоза u člověka je často zaměňován s mnoha dalšími nemocemi a jen úplné vyšetření pacienta dává možnost diagnostikovat токсоплазмоз. Diagnostika токсоплазмоза vyplývá studie биоматериала na téma přítomnosti parazitů v těle.

READ  Вермокс pro děti návod k použití pro prevenci

Akutní токсоплазмоз

Po pádu токсоплазмы do organismu, nastává inkubační doba, která trvá v průměru 2-3 týdny. V této době je imunitní systém aktivně produkuje specifické protilátky, aniž by nemoc postupovat. Tak, infekce se přesouvá na prvním místě – латентную formulář. Pokud se to děje a organismus nemá sílu bojovat s původcem, pak nastává rychlý rozvoj onemocnění nebo akutní forma токсоплазмоза. Je pro ni charakteristický náhlý začátek, a příznaky budou záviset na tom, jaké orgány byly zasaženy.

Rozlišujeme энцефалитическую, тифоподобную a smíšené formy akutní токсоплазмоза. Často akutní průběhu onemocnění způsobuje параличи končetin, porušení motorické funkce očí, výskyt křečí, selhání jater, a v důsledku toho zvýšení желтушности kožních příkrovů, stejně jako zvýšení ликворного tlaku.

Populární článek: Токсоплазмоз při těhotenství a jeho důsledky pro plod

Ale tam jsou společné symptomy, které se projevují u všech pacientů při akutních během токсоплазмоза:

 • stabilní vysoká tělesná teplota;
 • slabost;
 • vyrážka na kůži;
 • ztráta tonu svalů;
 • bolesti svalů;
 • poruchy spánku;
 • snížení chuti k jídlu;
 • bolesti hlavy;
 • přerušení práce očí;
 • nevolnost;
 • závratě.

Obvykle akutní fáze netrvá déle než 7 dnů a přechází v chronickou, s pravidelnými aggravations. Jak vyléčit токсоплазмоз v takové podobě, vám jistě poradí lékař.

Získané токсоплазмоз

Jak již bylo zmíněno, токсоплазмоз stane být získané nebo vrozené. Симптоматика jejich výrazně liší od sebe navzájem. Získané токсоплазмоз – to je onemocnění, získaná typické pro havěť cestami, prostřednictvím kontaktu s nemocným zvířetem, a jeho výkaly, ale také prostřednictvím konzumace potravin skot, bez tepelného zpracování nebo немытых zeleniny a ovoce.

Při chronické formě získané токсоплазмоза pacient nemusí ani hádat o паразите ve svém těle. Pro tuto formu je charakteristické вялотекущее rozvoji onemocnění, doprovázené zvýšenou teplotou těla, ознобом, zvýšení лимфоузлов, bolestí ve svalech, a také bolestí hlavy a slabostí. Všechny tyto příznaky mohou být projevy nachlazení nebo chřipky. Je také možné диспепсические poruchy, jako jsou: zvracení, nevolnost, zácpa, nadýmání, které jsou pro poruchy zažívacího ústrojí. Právě z tohoto důvodu nemocní токсоплазмозом zřídka se obrací k odborníkům do zhoršení nemoci.

Pro chronické токсоплазмоза typické porážka svalové tkáně, a také myokardu. Ze strany nervového systému je možné вегето-cévní něco jiného a неврастения. Při poškození orgánů vidění, rozvíjet krátkozrakost, atrofie zrakového nervu, poruchy pohybu očí.

Vrozená токсоплазмоз

Při внутриутробном инфицировании plodu se vyvíjí vrozená токсоплазмоз, že sám o sobě je velmi nebezpečné pro novorozence. Závažnost onemocnění je závislá na trimestru, ve kterém došlo k infekci. Čím dříve se to stalo, tím závažnější důsledky.

Rozlišujeme tři formy vrozené токсоплазмоза, které následují jedna za druhou:

 1. Akutní forma se vyznačuje silnou интоксикацией těla plodu, zvětšením sleziny a jater. Je to za nemoc způsobuje různé léze oka. Pokud je napadení se stalo krátce před porodem, pak příznaky se mohou projevit za pár dní po narození, v podobě покраснений kůže a vyrážky na ní. Často se objeví желтушность kožních příkrovů, z důvodu poškození jater. Došlo ke zvýšení лимфоузлов, citlivé při pohmat. Dítě reaguje na dotek k nim. Je možné otok obličeje a dolní části břicha.
 2. Подострая forma způsobuje энцефалиты a менингоэнцефалиты, charakterizované tvorbou ohniska porážky blan. Příznaky jsou redukovány k ospalosti, dlouhé nebo krátké судорогам, параличам a парезам končetin, zvýšení tlaku mozkomíšního moku – csf, vzdělání кальцификатов v mozku a jeho otoku. Všechny tyto léze vedou k zaostávání ve vývoji, stejně jako mnoha патологиям očí.
 3. Chronická forma svědčí o tom, že předchozími dvěma dítě переболел v děloze. Důsledkem toho jsou nevratné patologické změny nervového systému a orgánů vidění. Токсоплазмы i nadále aktivně množit v těle, nemocné dítě, což vede k opakující se обострениям.
READ  Tablety pro prevenci červů u dospělých: seznam

Pokud se infekce došlo v embryonálním stádiu vývoje plodu, pak to často vede k potratu nebo úmrtí v prvních dnech po narození, to je to, co je nebezpečné токсоплазмоз.

Vrozená токсоплазмоз může probíhat a v mírné formě, že nevylučuje, že jeho projev po měsících nebo letech. Můžete vyléčit токсоплазмоз vrozená? Léčit nemoc může být, ale vrozené vady nikam денутся.

Získané токсоплазмоз u dětí

Kromě nitroděložní infekce, děti často onemocní a získané токсоплазмозом. To se děje hlavně při kontaktu s nemocným zvířetem, že děti velmi milují. Také nebezpečné místo, které lze považovat za pískoviště v mateřských školách a na burzách. Protože většinou nejsou uzavřeny, a každá бродячая kočka má přístup k takovým песочницам.

Stejně jako u dospělého člověka, токсоплазмоз u dítěte v chronické formě, kapky s příznaky podobnými nachlazení a chřipky. Proto by rodiče zabývající se self-léčit své dítě, mohou přeskočit na začátek parazitární onemocnění, a neví o nemoci až do jeho zhoršení.

Populární článek: Léčba токсоплазмоза lidovými prostředky

Získané токсоплазмоз snášena dětmi v pořádku a úspěšně léčitelné, na rozdíl od vrozené jeho formy. Pokud токсоплазма byla objevena v těle, ale nijak nenaznačil o sobě, pak se léčba токсоплазмоза absolutně není potřeba. Obvykle tak, aby se nákaza vyskytuje v těle, se silnou imunitou, který sám o sobě nemůže vyrovnat se s parazity, a to prostřednictvím tvorby specifických protilátek. Zda je třeba léčit токсоплазмоз, pokud to není projevuje v těle? Názory lékařů se redukuje na to, že je třeba věnovat více pozornosti k posílení imunity dítěte.

Pokud u dítěte pozorovány klinické příznaky, pak předepsat léky токсоплазмоза akutní formy:

 • antimikrobiální a antivirové léky se současným příjmem probiotik k obnovení mikroflóru tlustého střeva;
 • vitamínové komplexy, které se zaměřují na posílení imunity;
 • symptomatická léčba v závislosti na příznaky.

Токсоплазмоз při těhotenství

Токсоплазмоз docela zákeřná nemoc, nošení obrovskou hrozbu pro život a zdraví ještě není narozené dítě. Právě z tohoto důvodu je ženám, kteří plánují těhotenství, se doporučuje předat analýzy na přítomnost protilátek v těle před početím. Diagnostika токсоплазмоза by mělo probíhat pravidelně v průběhu celého těhotenství. Pokud se nastávající matka переболела токсоплазмозом dlouho před těhotenství, pak na tom není nic špatného, protože v těle ženy již выработались specifické protilátky, které побороли nemoc.

READ  Токсоплазмоз při těhotenství příznaky a důsledky pro plod

Pokud patogen zjištěn u žen v časné fázi těhotenství, lékaři se důrazně doporučuje, aby udělat potrat. Pokud infekce došlo v pozdějších termínech a potrat není možný, to jsou silné drogy, nebezpečné pro plod. Provádí se to z důvodu, že údajné poškození od léků je mnohem nižší, než ze samotného onemocnění. Léčba токсоплазмоза antibiotiky, je možné s 12-14 týdnů těhotenství, ne dříve.

Infekce plodu může nastat jen jednou, a to i v případě, že těhotenství skončilo potratem nebo narozením dítěte s odchylkami, pak v budoucnu žena může porodit normální zdravé dítě. Ženám переболевшим, je zapotřebí důkladná prevence токсоплазмоза.

Komplikace při токсоплазмозе

Jak již bylo jasné, токсоплазмоз nebezpečné onemocnění, o jehož přítomnosti můžete dokonce podezření. Tak jako procento заражаемости je velmi vysoká, je třeba pečlivě sledovat jejich zdravotní stav a včas se obrátit na svého lékaře při alarmujících příznacích. A to se týká nejen tohoto onemocnění, ale i všechny ostatní

Nebezpečné důsledky токсоплазмоза, které mohou způsobit smrtelná onemocnění:

 • toxický šok – onemocnění провоцирующее selhání všech životně důležitých orgánů;
 • encefalitida nebo zánět mozku;
 • edém mozku;
 • арахноидит – porážka míchy nebo arachnoidální mozku;
 • epilepsie;
 • параличи;
 • parézy končetin – ztráta tonu svalů a jejich porušení motorické funkce;
 • atrofie zrakového nervu, vedoucí k oslepnutí v důsledku substituce nervových vláken pojivových tkání;
 • эндокардит – zánět vnitřní výstelky srdce;
 • zápal plic.

Mimo jiné токсоплазмоз značně vyčerpává imunitní systém člověka, což s sebou nese spoustu různých onemocnění. Právě tento patogen se stává příčinou smrti většiny HIV pozitivních lidí. Токсоплазмоз u mužů také hrozí sexuální dysfunkcí, zatímco u žen během těhotenství je patologie plodu, a dokonce i potratu.

Prevence onemocnění

Dodržování jednoduchých pravidel, budete moci zůstat v bezpečí od nakažení, tak jak léčit токсоплазмоз těžší, než se zabránilo. Prevence токсоплазмоза je:

 1. Nemůže jíst maso není uplynulý tepelné zpracování, stejně jako není мытые zeleniny a ovoce. Zdržet nákupu hotové jídlo v pochybných místech, protože nemůžete být jisti, že na 100% v kvalitě potravin a způsobu jejich přípravy.
 2. Přičemž z ulice kočku, spusťte jej diagnostiku u veterináře. Pronájem analýz je také nutná a domácí kočka, která má volný výběh.
 3. Dobře si umyjte ruce po práci v zahradě nebo hraní na pískovišti, protože tam může být střevní pohyby zvířat obsahující токсоплазмы.

A konečně, chtěl bych připomenout, že vaše zdraví může záviset na včasné odvolání k specialistovi, a самолечение jen zhorší situaci.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00170 sec