Токсоплазмоз příznaky a léčba u dospělého člověka

Všechny malé děti sužují rodiče žádal o koupi kotě nebo štěně. A tady začíná panika, je alergický na srst, a červi, blechy,… A další, říkají, že domácí kočka se může nakazit člověk токсоплазмозом.

Co to je, a než nebezpečné, málo kdo rozumí, ale slovo je hrozné. A opravdu, děsivé není jen slovo, ale také smysl, je v něm obsažený. Ale jakou hodnotu mají domácí mazlíčci v šíření tohoto onemocnění? Co je to vůbec токсоплазмоз, příznaky a léčba u dospělého člověka je, jak zabránit infekci? Přeci jenom spolu.

Co je токсоплазмоз?

Nemoc je způsobena prvoky minulosti provedly jednobuněčné organismy — токсоплазмами. Navenek je to i velmi atraktivní bytosti: malé полумесяцы modré barvy s красноватым jádrem. I přes poměrně skromné rozměry (ne více než 9 mikronů) újmu, kterou jsou schopni způsobit, je velmi существенен. Токсоплазмоз je jedním z tzv TORCH-infekcí (přenášet z matky na plod). Sdružuje tato onemocnění mají společný rys — téměř бессимптомное průběhu u dospělých a несопоставимые s životem komplikace pro embrya.

Aktivátory onemocnění napadají různé buňky lidského těla (nervové, svalové, krevní buňky — bez rozdílu). Паразитируя v nich, tvoří псевдоцисты, které zvyšují ve velikosti, dokud nezničí buňku hostitele. Poté, uvolnil paraziti napadají další zdravé oběť. Při zániku mnoha buněk se tvoří malé некротические pozemky v různých orgánech, které jsou příčinou velké části příznaky onemocnění.

Podle různých zdrojů na planetě токсоплазмозом je nakaženo až 35% obyvatelstva. Nejčastěji je jeho šíření v zemích Afriky (až 90%). V Evropě a v celém civilizovaném světě je úroveň zamoření není vyšší než 50%. O onemocnění a je důležité znát tyto klíčové momenty:

 1. Токсоплазмоз je nebezpečný pro lidi se sníženou imunitou. Do rizikové skupiny spadají: malé děti a starší lidé; HIV-infikovaných; osoby trpící onkologickým onemocněním, probíhající chemoterapii nebo ozařování; pacienti, перенесшие náročné operace (například transplantace orgánů); osoba, v těle, které v akutní fázi se vyskytují jiné virové onemocnění (herpes, цитомегаловирус, atd.). Pro ostatní lidi, jejichž imunita silný a není zaneprázdněn bojem o přežití s jinými viry, parazity nebo infekcí, токсоплазмы nepředstavují nebezpečí. S problémem tělo infikovaného člověka vyrovnat z vlastních obranných sil, než samotné zařízení častěji, a nemá tušení.
 2. K токсоплазмозу vzniká stabilní celoživotní imunitu. Переболев jednou člověk stává, protože unreceptive k tomuto druhu parazitů.
 3. Onemocnění se nepřenáší z člověka na člověka. Výjimkou je možnost přenosu mikroorganismů z matky na plod v průběhu těhotenství.
 4. Токсоплазма přenášené přes neporušenou kůži.
 5. Krátce o kočkách. Infekce se vyskytuje při komunikaci nejen s kočkami, ale i s dalšími invazivními zvířaty. Paraziti se nacházejí ve slinách, slzách, mléce, moči savců. Tyto tekutiny, bít na ruku, a poté, při non-dodržování pravidel hygieny, v ústech člověka, podněcují rozvoj токсоплазмоза.

Jak probíhá napadení člověka

Životní cyklus токсоплазм zahrnuje výměnu několika pány. Finále se chovají jen někteří zástupci plemen koček (včetně běžná domácí kočka), middleware — savci, včetně člověka.

Algoritmus vývoje parazita není příliš obtížné:

 1. V buňkách sliznice střev kočky popsaných prvoci se rozmnožují sexuálně, a tvářecích ооцисты, které opouštějí tělo hostitele společně s výkaly.
 2. Ооцисты nenesou nebezpečí pro člověka hned po průniku do životního prostředí. Potřebují starší chvíli (asi den) vyprazdňování stolice nebo v půdě.
 3. Zralé ооцисты разносятся větrem, na končetinách zvířat a hmyzu, boty a tak dále a mohou být spolknuty savci (člověk a největší kočkou taky), které se stávají střední pány токсоплазм. To je jeden způsob, jak je parazitární onemocnění člověka.
 4. Uvnitř těla middleware média «mláďata» parazitů se pohybují na trávicí тракту, pak, ze střev se nahrnou do кровеносное proudu, kde jsou v oběhu několik dní, a, nakonec, se usazují v různých orgánech. Tu tvoří псевдоцисты, které čekají na další fázi vývoje — stěhování do těla konečného hostitele (kočky).
 • Pokud v roli middleware dopravce se chová dobytek, je to člověk, jíst jeho maso, se stává dalším (a posledním) meziprodukt hostitele. Druhá cesta infekce.
 • Když tranzitní pánem působí jemný hlodavec (např. myš), pak ho sní kočka a životní cyklus konec.

Důležité! Kočka, заразившись poprvé, je konečným hostitelem токсоплазм a šíří parazity prostřednictvím výkalů.

Re-infekce je когтистого jiný middleware nosiče, jako člověka, a jakýkoli jiný savec. V této situaci je nevyzpytatelný nejjednodušší již není přetrvávají v кошачьем střevech, a chovat se jako v běžném prostřední majitelem — šíří se кровотоком do orgánů, kde se usazují. Výkaly kočky více na nakažlivý, ale teď paraziti jsou obsaženy v biologických tekutinách domácího mazlíčka.

Takže, uvědomil si, jak токсоплазма cirkuluje mezi organismy pány, je snadné určit, jakými cestami může nakazit člověk:

 • jíst инвазионное maso savců (hospodářských zvířat nebo zvířat zabitých v lovu), není uplynulý kvalitní tepelné zpracování (včetně a během vzorky syrového mletého masa);
 • tím, že jí rostlinné potraviny (zelenina, bylinky, ovoce) bez pre-opaření vařící vodou;
 • při nedodržení pravidel hygieny po kontaktu s půdou (v zahradě, ve dvoře, v песочницах, na pláži);
 • nepravidelné čištění toaleta domácího mazlíčka buď nemají dodržovat pravidla hygieny po tomto postupu;
 • při kontaktu se slinami a tělní tekutiny infikovaných zvířat (koček, psů, hospodářských zvířat, morčat, atd.);
 • při transplantaci orgánů nebo гемотрансфузии (krevní transfúze) od infikovaného člověka (což je nepravděpodobné, vzhledem k provedení mnoha analýz před prováděním operace);
 • z infikované matky na plod.

Je důležité věnovat pozornost tomu, že токсоплазмоз nejvíce nebezpečné právě pro plod v děloze. Téměř není představují hrozbu pro ženy, токсоплазмы provokují vývoj vrozené vady u dítěte.

Naopak, zdravý člověk může lépe переболеть speciálně, aby jednou provždy přijít na protilátky k těmto nejjednodušším.

Příznaky a známky токсоплазмоза u dospělých

Většina infikovaných lidí nemá ani ponětí o tom, co se v jejich těle stoupá boj s nebezpečnými parazity. V 99 případech ze 100 imunitní systém vyrábějící protilátky a neutralizaci nepřítele bez žádných viditelných příznaků. Ve stejné době, токсоплазмоз u lidí s иммунодефицитом působí jeden z důvodů летального výsledku, že nutí tyto pacienty doživotně brát zvláštní léky.

V oslabeném organismu mohou nastat akutní projevy nemoci, a pak bude vyžadovat okamžité terapie. Složitost diagnostiky je skutečnost, že specifické příznaky токсоплазмоза u člověka, vlastní jen jemu, chybí. V akutní fázi описываемое onemocnění může být snadno спутано s ARI.

Rozlišujeme několik forem toku onemocnění, z nichž každý má své vlastní příznaky. Kromě toho, vzhledem k tomu, že токсоплазмы s proudem krve se dostávají do různých orgánů, симптоматика v každém jednotlivém případě odlišné.

V závislosti na době infekce vylučují získané v průběhu života a vrozené токсоплазмозы.

Vrozená

Токсоплазмоз u žen představuje největší nebezpečí v období ložisko dítě. Identifikace parazitární onemocnění v prvním trimestru je přímý údaj o umělé ukončení těhotenství. Nicméně, často do takové míry uchýlit není nutné, tělo samo o sobě отторгает ovoce. V této situaci, je tam jen jeden pozitivní moment — všechny následné těhotenství od hrozby токсоплазмоза pojištěni.

Pokud je onemocnění diagnostikováno v pozdějším období, je to indikace k umělé přerušení také zůstávají v platnosti, vzhledem k závažné vrozené vady nervového systému a dalších orgánů, které jsou často neslučitelné se životem dítěte.

Pokud je rozhodnuto o zachování těhotenství, pak po porodu ve většině případů diagnostikována vrozená токсоплазмоз. Onemocnění probíhá akutně a může mít vliv na všechny orgány, nebo pouze některé.

Vydávají tzv. trojici příznaků, vlastní врожденному токсоплазмозу:

 • хориоретинит (zánět zadní stěny oka);
 • hydrocefalus (водянка, edém mozku);
 • интрацеребральные кальцификаты (usazeniny vápníku).

Kromě toho, doprovázet onemocnění, může:

 • horečka;
 • kožní vyrážky;
 • zvýšení velikosti jater a sleziny;
 • желтушность kůže, bílkovin očí;
 • letargie, ospalost;
 • snížená svalový tonus;
 • šilhání a jiné patologie oka;
 • křeče, záchvaty.

Děti s vrozenou токсоплазмозом v různé míře zaostávají ve vývoji od vrstevníků, mohou trpět postupující slepota a jiné neduhy. Nejčastěji nemoc končí smrtí v důsledku masivního poškození mozku.

Aby se předešlo takové účinky, je lepší provádět diagnostiku токсоплазмоза ještě před plánování těhotenství.

V závislosti na intenzitě což se projevuje příznaků rozlišujeme akutní, chronická a latentní (skrytý) токсоплазмоз.

Akutní

Pro tuto formu onemocnění je charakteristický náhlý začátek s prudkým skokem teploty a výrazného интоксикацией. První příznaky se projeví po přibližně dva až tři týdny od okamžiku pronikání parazitů do těla. Patří k nim:

 • slabost, snížená výkonnost, rychlá únava;
 • bolest, kloubní a svalová bolest různou intenzitou;
 • zvětšení a bolestivost krčních лимфоузлов, méně často, podpaží, паховых.

V závislosti na místě lokalizace parazita se vyskytují příznaky z postižených orgánů a systémů:

 • zánět sítnice a další ničení tohoto orgánu;
 • эндокардит (zánět srdečního svalu);
 • zápal plic;
 • zvětšení jater;
 • encefalitida (zánět v mozku).

Skončí akutní fáze získané токсоплазмоза стиханием příznaků a přechod do chronické formy. Někdy jsou pozorovány případy přechodu v латентную fáze.

Chronická

Tento typ onemocnění může být primární (pokud žádné akutní fáze) nebo sekundární (vyvíjí po dokončení akutní období). Jako u každého chronického procesu, je pro něj typické střídání epizod exacerbace a remise. Trvá tento stav v průběhu let.

Období exacerbace doprovázejí:

 • mírný (do 37,5 ºС) zvýšení teploty, není поддающееся vystaveny antipyretický prostředků;
 • porušení na straně endokrinního systému;
 • léze orgánů vidění;
 • identifikace specifického těsnění ve svalech;
 • zhoršení paměti;
 • poruchy spánku;
 • podrážděnost;
 • zvětšení a bolestivost лимфоузлов.

Токсоплазмоз u mužů často vyvolává změny chování, stávají se více agresivní, ztrácí pocit strachu. Podobné chování je pozorováno u laboratorních myší při napadení токсоплазмозом. Je střední nositeli parazitů, ztratí strach před kočkami (konečné vlastníky), a dokonce i sami se pohybují na jejich vůni. Vědci trvají na tom, že paraziti, snaží pokračovat v cyklu vývoje, mají vliv na nervový systém, média.

Latentní

Nejčastěji setkal forma токсоплазмоза — латентная. V podstatě je to primární, ale někdy se vyvíjí po dokončení akutní období, a pak se stává sekundární. Nemoc nedává o sobě vědět a je diagnostikována pouze серологическими metodami, выявляющими protilátky паразитам.

Je to za onemocnění nebezpečné pro lidi, kteří si koupí иммунодефициты. V této situaci токсоплазмоз může přejít v těžkou body, zahrnující všech orgánů.

Léčba токсоплазмоза u člověka

Bohužel, terapie токсоплазмоза je účinná pouze v jeho akutní fázi, kdy ve většině případů prostě není čas diagnostikovat. Léky používané v takových situacích nemusí mít požadovaný efekt v léčbě chronické nebo vrozené formy токсоплазмоза.

Akutní průběhu onemocnění купируется antibiotiky a химиотерапевтическими léky v dávkách a na okruhu, připravená lékařem. Nejčastěji léčba zahrnuje provádění několika kurzů. Jako příbuzné terapie předepíše léky, rekondiční aktivity poškozených orgánů.

Chronická forma léčby je ochotný tvrdě, ale není trápí pacienta neustále. V takové situaci je indikována terapie иммуномодулирующими léky.

Preventivní léčba léčba токсоплазмоза není provedena.

Léčba токсоплазмоза lidovými prostředky

Zničit kolonie токсоплазм lidovými prostředky nelze. Je přípustné použít některé přírodní složky pro usnadnění uvádí jako příbuzné terapie.

Odborníci-bylinkáři doporučují při токсоплазмозе jíst vývar черемухи čtvrtina šálku před ranním jídlem po dobu jednoho měsíce. Říká se, že určitý vliv má пижма, jmelí, divoký okurka a jiné rostliny. Ale věda účinek všech bylin na токсоплазму není potvrzeno.

Prevence

I přes to, že ke zdravému tělu токсоплазмы nepřinášejí nepohodlí, v případě prudkého poklesu imunity (od čeho nikdo chráněn), dřímající цисты schopen se probudit a způsobit vážné škody. Proto, je důležité dodržovat opatření, prevence onemocnění, zejména proto, že jsou jednoduché a mohou pomoci chránit sami nejen z токсоплазмоза, ale i od mnoha jiných invaze.

 • nevystavujte kvalitní прожарке (vaření, hašení) maso před podáváním;
 • vzdát zvyk zkoušet mleté maso, jíst строганину;
 • umyjte si ruce s dezinfekčními po kontaktu s půdou a čištění kočičí toalety;
 • ошпаривайте vroucí vodou bylinky a další rostlinné potraviny před požitím;
 • posilujte imunitu všemi dostupnými způsoby;
 • nekrmte svého mazlíčka syrové maso, hovězí.

Všechny dámy v poloze v prenatální dnes důrazně doporučuje, aby darovat krev na ТОРЧ-infekce v určitém období těhotenství. Pokud jste jen plánujete mít dítě, tak to udělej za šest měsíců před očekávaným těhotenství.

READ  Нафтамон, návod k použití

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00099 sec