Токсоплазмоз při těhotenství příznaky a důsledky pro plod

S termínem «токсоплазмоз při těhotenství», je obeznámen každá budoucí maminka, protože analýza na toto onemocnění nutně předepsán v ženské konzultace. Většina těhotných myslí, když slyší od specialisty této nepříjemné diagnózy. Nicméně, ne všechny jasně představují si, že je токсоплазмоз a jak reálné je nebezpečí pro ženu a její nenarozené dítě.

Co je токсоплазмоз

Токсоплазмоз — to паразитарное onemocnění, pro které je typické porážka srdečního svalu, orgánů vidění, svalstva těla. Někdy diagnostikovány změny v centrálním nervovém systému. U pacientů bylo odhaleno zvýšení lymfatických uzlin, sleziny a jater. Důvodem pro vývoj patologie je uznána внутриклеточные prvoci, kteří získali titul токсоплазм.

Tato patologie patří do kategorie TORCH-infekce. Tento seznam zahrnuje takové nebezpečné infekční onemocnění, jako jsou zarděnky, spalničky, herpes, цитомегаловирус igg, atd.

V období těhotenství u ženy je oslaben imunitní obranyschopnost organismu. V opačném případě, nastávající matka nemohla by se pouštět dítě, které je pro jeho tělo, je cizím tělem. Vyloučit proces odmítnutí plodu umožňuje snížení aktivní práci imunitního systému matky. A to je skvělá příležitost pro exacerbace chronických onemocnění a posílení všech patogenů, rozzlobené v těle ženy.

Jak se přenáší токсоплазмоз nebo způsoby nákazy

Existuje mýtus, že injection je možné pouze při komunikaci se zástupcem šelem, které je nositelem parazitů.

To je důvod, proč většina žen před plánovaným těhotenstvím kontrolovat své domácí mazlíčky na přítomnost v jejich těle токсоплазм. Nebo se jen snaží zbavit se domácích koček na období těhotenství.

Nakazit se токсоплазмозом lze také při kontaktu s takovými zvířaty, jako jsou:

 • prasata;
 • krávy;
 • králíci;
 • ovce;
 • morčata;
 • hlodavci;
 • psa;
 • a někteří dravci.

Z výše uvedeného seznamu potenciálních nosičů patogenů токсоплазмоза je vidět, že pravděpodobnost infekce je v kontaktu s domácími, tak i při komunikaci s divokými zvířaty.

Pro člověka existuje několik reálných způsobů, jak se nakazit токсоплазмозом:

 1. Při konzumaci masa infikovaných zvířat, které uplynulo due tepelného zpracování.
 2. Nemyté potraviny, které by mohly v kontaktu s výkaly nosiče původce nemoci jsou schopny způsobit infekci člověka.
 3. Nedostatek osobní hygieny. Nedostatek má majitel návyky, mytí rukou po úklidu klece s hlodavci nebo zásobníku domácí kočky často vede k infekci.
 4. Tam je pravděpodobnost pádu patogenu v těle člověka, přes poškozené kožní závoje. Například při укусе nakaženým zvířetem, nebo při aplikaci poškrábání kočkou.
 5. Krevní transfuze nebo transplantace orgánů. Nedodržení hygienických norem a nedostatek laboratorní sklad materiálu vede k nákaze pacienta, kterému bylo перелита krve od nakaženého dárce.
 6. Prenatální cestu. V tomto případě se jedná o tom, že pacient токсоплазмозом matka v době těhotenství se stává zdrojem nákazy pro své nenarozené dítě.

Bez ohledu na to, jakým způsobem člověk byl nakažen, důsledky pro jeho tělo často ukáže být docela katastrofální.

Nebezpečí токсоплазмоза při těhotenství a důsledky pro plod

Abychom pochopili, proč токсоплазмы mají tak negativní dopad na organismus plodu, je třeba se vypořádat s jejich životního cyklu. V těle nemocného člověka токсоплазмы množí ve střevech. A v budoucnu se dostanou do krevního oběhu a лимфу, pomocí nichž se šíří po celém těle. Tento způsob byl nazván гематогенного a лимфогенного způsoby přenosu parazitů. Při лимфогенном šíření u pacienta se slaví zvýšení лимфоузлов, souvisí s zánětlivé zabezpečovací proces lymfatické tkáně. Pak přijde fáze, kdy parazit se nachází v krvi. To je krátkodobý a trvá jen několik dní. To je v tuto chvíli токсоплазмы snadno prochází placentou, инфицируя ovoce.

READ  Strongyloidiasis: příznaky a léčba u člověka

Jak nebezpečné токсоплазмоз při těhotenství? Jak se dostat do těla dítěte, токсоплазмы tkání způsobují nenapravitelné škody. Скапливаясь v různých orgánech, které jsou schopny tvořit цисты. A ti, na oplátku, jsou canters latentní (pomalé) infekce, která vybuchuje při sebemenším snížení imunity.

Obzvláště silné porážky токсоплазмами nervového systému dítěte. Klinické studie s využitím metody макроскопии umožnily odhalit rozsáhlé oblasti centrální nekrózy, a také jizvy, které v některých případech nahrazuje некротизированную tkaniny.

Stupeň léze plodu při внутриутробном napadení токсоплазмозом přímo souvisí s obdobím těhotenství, ve kterém došlo injection. Čím později se to stalo, tím více vážnými následky pro dítě hrozí rozvoj паразитарного onemocnění.

Důsledky infekce plodu токсоплазмозом:

 • 1 a 2 trimestru — внутриутробная smrt nebo rozvoj léze hlavních tělesných systémů (фетопатий, бластопатий, atd.).
 • Při инфицировании ve třetím trimestru těhotenství je možné narození dítěte, u kterého lékaři diagnostikovat přítomnost akutní, subakutní nebo chronické formy toku onemocnění.

Odborníci vyčíst je určitá pravidelnost. Čím dříve se stalo injection plodu, tím nižší je riziko infekce plodu a tím vyšší je stupeň projevy patologických změn.

Jak ovlivňuje období těhotenství, během nemoci:

 • Infekce matky ve třetím trimestru na 75-85% zvyšuje riziko infekce plodu. Ale při tom, že 85-90% novorozenců klinický obraz chybí a onemocnění je asymptomatická.
 • Pokud injection jsem v 1-2 trimestru těhotenství, je pravděpodobnost infekce plodu je jen 10-25%. Ale u 60-65% těchto dětí se slaví těžké poruchy, které jsou důsledkem přítomnosti v těle dítěte токсоплазм.

Диагностированная akutní forma токсоплазмоза u novorozenců je doprovázen takovými příznaky, jako je:

 • zvýšení tělesné teploty;
 • jasné známky intoxikace organismu;
 • kožní vyrážky;
 • rozsáhlé zvětšení mízních uzlin;
 • na hlenu membrán a склерах slaví více krvácení;
 • zvětšení jater a sleziny vede k rozvoji диспепсических procesů a žloutenka.

Je třeba poznamenat, že akutní forma токсоплазмоза u novorozenců je schopen způsobit rozvoj meningitidy, encefalitidy, эндокардита, менингоэнцефалита, a také způsobit smrtelná.

Pro subakutní a chronické proudu токсоплазмоза u batolat je typický rozvoj судорожного syndrom, hydrocefalus (zvýšení velikosti lebky v kombinaci s истончением jeho kostí), хореоретинита a vleklé žloutenky.

Jaké jsou důsledky токсоплазмоза pro plod?

Později, u dětí s внутриутробным токсоплазмозом slaví následující odlehlé důsledky:

 • rozdíl mezi vrstevníky ve fyzickém vývoji;
 • ЗПР (zpoždění duševního vývoje), a také ЗРР (zpoždění hovorových rozvoje);
 • микроцефалия;
 • олигофрения;
 • epilepsie;
 • микрофтальмия;
 • nedoslýchavostí;
 • slepota;
 • hluchota.

Rysem vrozené токсоплазмоза je delší латентное průběhu onemocnění. Statistické údaje svědčí o tom, že včasná diagnostika a komplexní léčba těhotné snižuje riziko infekce plodu na 55-60%.

Symptomy a příznaky onemocnění

Existují příznaky vrozené токсоплазмоза, které by měl upozornit budoucí matku, a povzbudit ji, obraťte se na odborníka. Jsou podmíněně mohou být rozděleny do několika fází:

 1. Inkubační doba. Jeho délka se pohybuje v intervalu od 3 do 14 dní a je přímo závislá na zdraví ženy a fungování jeho imunitního systému.
 2. Prodromální období, nebo období, první предвестников. Je charakterizována celkovým недомоганием, občasné nebo trvalé суставными bolestí a svalového nepohodlí. Jeho trvání je od několika týdnů do 3-5 měsíců.
 3. Akutní fáze proudu nemoci. V tomto období u těhotné stoupá tělesná teplota, objevuje se zimnice, zvýšení lymfatické uzliny. Charakteristickou známkou, присущим této fázi onemocnění je vznik mělké jizvy. To se šíří po celém povrchu těla. Výjimkou je jen kůže vlasové části hlavy, na dlaních a chodidlech.
READ  Хламидийная zápal plic u dětí: příčiny, příznaky, léčba, prevence

Kromě obecných příznaků, vlastní klasické obrázku proudu токсоплазмоза, existují a související patologické procesy.

Obsluha токсоплазмозу onemocnění:

 • myokarditida;
 • очаговый nekrotizující zánět ledvin;
 • zápal plic;
 • hepatitida;
 • porážku centrálního nervového systému (meningitida, meningoencephalitis, encefalitida, энцефаломиелит);

Mnohem méně často u pacientů diagnostikována радикулоневротическую tvar proudu nemoci. Ve velmi vzácných případech se u lidí slaví малосимптомная tvar proudu токсоплазмоза. Odhalit přítomnost patogenu, se podaří jen při provádění serologic sklad.

Odborníci poukazují na to, že klasickým projevem токсоплазмоза u člověka je rozvoj менингоэнцефалита.

Klinický obraz менингоэнцефалита:

 • parézy končetin;
 • тонико-клонические křeče;
 • глазодвигательные porušení;
 • poruchy koordinace pohybů;
 • možná vznik individuálních nebo více токсоплазмозных abscesů, lokalizované v mozku;
 • ztráta paměti;
 • stav letargie;
 • porušení orientace v prostoru.

Také lékaři na vědomí celou řadu odchylek v analýze krve (zvýšení ESR, leukocytóza s posunem vzorec vlevo), a také ve studiu spinální tekutiny (zvýšení obsahu bílkovin a лимфоцитарный плеоцитоз).

Příznaky a známky токсоплазмоза při těhotenství

U těhotné ženy ve většině případů, patologie je asymptomatická.

Jen je někdy klinický obraz připomíná dobu infekční мононуклеоза. Při tomto, v мазке krvi se objevují atypické лейкоциты. Velmi zřídka se slaví zápal plic nebo энцефаломиелит s fatálními následky.

Také u žen se může projevovat хориоретинит (zánět sítnice a cévní shell oka). U nositele HIV-infekce je možný vznik multi-abscesů v mozku.

Diagnostika: krevní a sklad

Zda existuje věrohodné analýzy na токсоплазмоз? Odpověď na tuto otázku již mnoho let jedno těhotných žen. Moderní medicína je připraven nabídnout několik účinných technik, které umožňují odhalit přítomnost patogenu v těle a vyzvednout komplexní léčbu.

Mezi nejčastější a spolehlivé způsoby detekce токсоплазм v těle těhotné ženy patří:

 1. Серологическая diagnostika. Sem patří několik metod. RAK, РНИФ, ELISA. Takže, RAK se stává pozitivní již od 14-x dne infekce a maximálních hodnot dosahuje po 2-4 měsíce. PCR v krvi je také docela efektivní, ale její odlišují vysoké náklady. Mezi nevýhody této metody je třeba přičíst nemožnost nastavit promlčecí napadení pacienta.
 2. Kožní vyzkoušení. Tato metoda se vztahuje k иммунологическим výzkumu a jeho výsledek je dostatečně přesný.

Složení plánovacího vyšetření těhotných nutně přítomné studie, jejichž cílem je identifikovat токсоплазм v těle ženy.

Pokud je reakce pozitivní, odborníci věnovat pozornost na takové nuance:

 1. Přítomnost imunoglobulinů třídy M při nepřítomnosti imunoglobulinů třídy G. Tato kombinace svědčí o nedávném инфицировании ženy.
 2. Dostupnost v těle pacientky imunoglobulinů obou tříd hovoří o tom, že infekce došlo ne dříve než před rokem. Je nutné potvrzení tohoto výsledku 3 týdny později po konání prvního vzorku.
 3. Zvýšené množství imunoglobulinu G, je známkou akutní proudu infekce.
 4. Přítomnost imunoglobulinů G při absenci třídy M říká o udržitelném иммунитете proti parazita. Proto, pacient dříve trpěl токсоплазмоз.
 5. Pokud v důsledku vyšetřování se nepodařilo odhalit imunoglobuliny ani jednoho z výše uvedených typů, pak to svědčí o vysokém riziku infekce. Optimálním řešením v tomto případě bude скрупулезное dodržování všech pravidel prevence proti napadení токсоплазмозом.
READ  Ланцетовидный сосальщик - životní cyklus a struktura ланцетовидной двуустки

Také k počtu metod, které umožňují odhalit přítomnost parazitů v těle pacientky, je třeba přičíst výtěry z krčních mandlí a studium biologických tekutinách.

Určit injection plodu při těhotenství umožňují metody, jako je amniocentéza (odběr a studie plodové vody), кордоцентез (studie krve plodu) a ULTRAZVUK. Tyto metody diagnostiky stavu plodu nesou антенатального sklad. Identifikace увеличенных velikosti jater a sleziny, stejně jako dostupnost кальцинатов, lokalizované uvnitř lebky, svědčí o infekci dítěte.

Včasný a efektivní analýza na токсоплазмоз umožňuje přiřadit komplexní léčbu, v důsledku níž se snižuje riziko negativních účinků pro plod a matku.

Léčba токсоплазмоза

Pro léčbu токсоплазмоза nezbytný výběr komplexních léků, které působí na postižené orgány a systémy.

Součástí komplexní terapie zahrnuje:

 • противопаразитарные léčiva;
 • antihistaminika umožňují snížit riziko vzniku alergických reakcí, ale také odstranit otoky a zánět;
 • сульфаниламидные léky nebo antibiotika тетрациклинового řady;
 • общеукрепляющие prostředky, stimuluje práci imunitního systému;
 • chronické během токсоплазмоза stanoví внутрикожное úvod токсоплазмина pro zesílení imunitní ochrany organismu.

Je třeba se vyhnout self-léčba, protože nekontrolovaný příjem léků je schopen způsobit nevratné účinky jak pro tělo matky, tak pro plod.

Prevence токсоплазмоза

Odborníci připomínají, že při plánování těhotenství by měl provést pravidelnou veterinární vyšetření povolena. Při identifikaci případů infekce je třeba neprodleně пролечить nemocného domácího mazlíčka. A také dodržovat pravidla hygieny při čištění zásobníku, aby se minimalizovalo riziko poranění kočkou kožních příkrovů u ženy. Nejezte nemyté zeleniny a ovoce, vzdát se požívání není прожаренного nebo syrového masa a vykořenit zvyk zkoušet syrové mleté maso.

Včasné a kvalitně prováděné vyšetření těla žena před plánovaným těhotenstvím a umožňuje odhalit přítomnost parazitů v těle. A efektivní komplexní léčba umožní mít zdravé a silné dítě.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00130 sec