Токсокароз u dospělých: příznaky a léčba, prevence nákazy člověka

Podle Světové zdravotnické organizace helminti jsou na čtvrtém místě podle míry způsobených škod tělu člověka. Гельминтозы časté u zvířat a lidí, infekce se vyskytuje prostřednictvím zasažení parazity v těle. Dnes medicíně je známo mnoho nebezpečných pro lidské parazity. Токсокароз jedno z nebezpečných глистных onemocnění. Vyskytuje токсокароз u dospělých, příznaky a léčba závisí od toho, jaké orgány se divit onemocněním.

Popis токсокароза

Původce токсокароза (toxocara canis) – токсокара která je v první řadě usazovat v těle zvířete. Náchylné k onemocnění псовые plemena zvířat, jako jsou lišky, vlci a psi. Toto onemocnění je rozšířený po celé zemi. Mezi nákazy parazity токсокароз u člověka zaujímá jedno z prvních míst. Funkce vajec токсокары v možnosti delší hledání a дозревания v zemi.

Při zasažení lidského těla larvy токсокары, příznaky mohou být tak nepředvídatelné, že pochopit příčinu onemocnění je možné pouze po absolvování všech vyšetření. Dokonce i zkušení lékařští specialisté těžko okamžitě určit diagnózu podle klinického obrazu pacienta.

Larva токсокары pohybuje se krevním proudem po celém těle a může локализоваться v každém orgánu. Od toho, kde přesně se soustředil токсокароз u dospělých závisí симптоматика onemocnění.

Příznaky onemocnění

Pro токсокароза jsou typické alergické reakce, vyrážky na typu kopřivka a dokonce i otok Квинке. Příznaky токсокароза je přímo závislá na intenzitě výskytu nemoci, v jakých orgánech nebo tkáních se nachází, přítomnost recidivy onemocnění, reakce imunitního systému na přítomnost antigenu tohoto глиста. Příznaky při токсокарозе u lidí mohou být následující:

 • horečka pacienta;
 • v prvních fázích onemocnění pacient cítí nevolnost;
 • člověka знобит;
 • je přítomen plicní syndrom u pacienta je přítomen zánět cest dýchací systém, tekutý výtok z nosu nebo hlenu;
 • při těžký průběh nemoci může vyvinout zápal plic, zánět průdušek;
 • u pacienta objeví záchvaty dušnosti;
 • bolesti svalů a výskyt těsnění;
 • ze strany nervového systému, ochrnutí, křeče, bolesti hlavy;
 • zvýšit ve velikosti sleziny a jater;
 • člověk může trpět zácpou nebo naopak průjmem;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení, doprovázený bolestí v oblasti břicha;
 • při токсокарозе oko se vyvíjí эндофтальмит, гланулема, uveitida переферический;
 • když ohnisko nákazy se nachází ve štítné žláze u nemocných se člověk cítí tíhu v oblasti krku, obtížné polykání, může měnit zabarvení hlasu.

Cesty nákazy

Nakazit se токсокарозом člověk může při kontaktu s nemocným zvířetem. Larvy токсокары se nachází v srsti zvířat, na zemi nebo v фекалиях. Často při požití dospělého člověka личика zemře, kde se stanoviště pro něj неподходящая. Ale v mnoha případech parazit токсокара přežije a паразитирует v lidském těle. Napadení od člověka k člověku stát již nemůže.

Často trpí токсокароза děti, oni jsou více контактируют se zvířaty a zemí. Vstupuje do těla larva parazita přes nemyté ruce. Dospělí mohou také onemocnět токсокарозом. Do rizikové skupiny patří lidé, kteří se zabývají chovem zvířat, se zabývají lovem, zaměstnanci veterinární služby, pracovníci v zemědělství.

Infekce se vyskytuje převážně na jaře a na podzim. V tomto období tělo dospělé a děti oslabené. Při vlhkosti a teplotě typické pro jaro a podzim období v půdě optimální podmínky pro rozvoj a růst vajec parazita.

Při požití vejce urovnat ve střevech. V tenkém oddělení se objevují larvy parazita, které se pak dostanou do krevního oběhu. S proudem krve se šíří do jater a pravé straně srdce. Dále při pomoci průtok krve se pohybují po celém těle a urovnat v různých orgánech a tkáních. Domov pro parazita může sloužit jako játra, srdce, plíce a dokonce i oči.

Vývojový cyklus parazita může dosáhnout až deset let. Co je токсокароз mnoho lidí neví a na manifestace příznaků nijak reagovat. Токсокароз nemusí projevit v průběhu let, dokud se v lidském těle objeví příznivé prostředí pro jejich rozvoj. To přispěje k dalšímu přesunu škodlivých mikroorganismů na orgány pacienta. Starší jedinci parazita žijí až 6 měsíců v lidském těle. Během tohoto období samice гельминта může odložit 200 tisíc vajíček, které se časem dozrávají a začínají migrovat.

Dokonce i v dobře rozvinutých zemích se zvýšenými požadavky na zařízení k dispozici míra infekce psů токсокарозом je poměrně vysoká. A přítomnost larev nahrané v 30% všech zahrad. Napadení zvířete může dojít z životního prostředí, potomci onemocní od nemocné matky.

Je důležité vědět, že snášet vejce гельминта mohou švábi. Živí se vejci, pak vydávají jejich produkty jeho života. Následně pohyb švábů na jídlo, může dojít k infikování člověka.

Formy onemocnění

Na příznaky токсокара u dospělých rozlišujeme tři základní formy onemocnění, a závisí léčby pacienta:

 • Латентная. Při takové formě токсокароза nemoc probíhá bez povšimnutí pro pacienta. Odhalit ji může pouze v důsledku komplexního průzkumu.
 • Стертая. Zde je obraz nemoci není vyjádřen určitými příznaky, pokud jsou přítomny, pak jsou нехарактерными pro токсокароза.
 • Манифестная. Tato forma se liší výraznými příznaky. Podle klinického obrazu pacienta lékař diagnostikovat токсокароз.

V průběhu nemoci má vliv i věk pacienta. Манифестная forma se projevuje nejčastěji u dětí věkem do 12 let. Dospělí trpící datům onemocnění nemusí všimnout žádné příznaky. Příznaky onemocnění jsou rozmazané a zcela нехарактерны pro токсокароза. Akutní fáze onemocnění trvat po dobu tří měsíců od nákazy. Pak přichází fáze remise, kdy je pacient téměř necítí příznaky onemocnění. O chvíli později přichází zhoršení – v tento moment se přenáší larvy v těle.

Klinické projevy onemocnění mohou být různé. Přítomnost larev způsobuje reakci imunitního systému. To může vyjádřena ve formě alergické vyrážky a svědění. U některých pacientů je svědění dostatečně silné, že přináší výrazné nepohodlí.

Alergické projevy se objevují a vážnější povahy. Je to otok Квинке při kterém dochází mačkání hrtanu. Otok přispívá k narušení přívodu vzduchu do plic. Pacient je těžké dýchat, potřebuje lékařskou pohotovost. Při несвоевременном pomoc záchvat může skončit fatálními následky. Často токсокароз doprovází bronchiální astma. Pacient trpí silnou отдышки, mohou být přítomny záchvaty dušení.

Při akutní formě proudu nemoci se zvyšuje teploty pacienta, na 38 stupňů. Sužují bolesti hlavy, pacient pociťuje únavu a slabost, trpí ломоты kloubů. Všechny tyto příznaky doprovázeny ztrátou chuti k jídlu, mohou zvyšovat лимфоузлы. Ale oni ne, aby se stal zanícené při токсокарозе a nebolí, je rovněž uložen a jejich pohyblivost.

Formy patologie

Napadení orgánů zažívacího traktu, charakteristické pro висцеральной formy onemocnění. Pacienti, kteří pociťují hořkost v ústech, nadýmání. Rozbité židli a pacient náhle ztrácí na váze.

Oční forma se vyskytuje poměrně vzácně. Larva se dostane na oběžnou dráhu oči a narušuje práci zrakového orgánu. Pacient při této formě onemocnění trpí nesnesitelnou bolestí očnicí není. Napadení токсокарозом oči, může mít za následek ztrátu zraku. Tato forma onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí.

Když larvy urovnat pod kůží pacient cítí silné svědění. Kůže postiženého místě je červená, pod rouškou cítil odchylku larvy, viditelné stopy jejich pohybu.

Nejtěžší – неврологическая forma, kdy larvy локализуются v tkáních mozku. Při této formě токсокараза nemocný cítí silné bolesti hlavy, мучается od nevolnosti a zvracení. Toto onemocnění může způsobit porušení pracovní vestibulární ústrojí, křeče, psychické poruchy, a dokonce i komu.

Diagnostika a léčba токсокароза

V závislosti na příznaky токсокары a komplikace, které vznikly v důsledku nemoci, se zabývají léčbou různých odborníků. Diagnostika токсокароза je stanovena lékařem-инфекционистом. Pro tohoto pacienta токсокарозом je třeba podstoupit řadu testů. Povinná obecná analýza krve, zdá biochemický rozbor krve a je nezbytný mikroskopické analýzy sputa pacienta. Při токсокарозе pacienta pošlou na ct, ULTRAZVUKOVÉ vyšetření orgánů dutiny břišní, rentgenové záření, эхокардиографию. Je také nutné podstoupit vyšetření u očního lékaře na ostrost zraku. Pošlou pacienta infikovaného parazity na imunoanalýzou je nepřímé metody potvrzující přítomnost cizích mikroorganismů v člověku.

Identifikovat larvy токсокары přímý způsob, jak to možné, že to souvisí s vysokou mírou úrazů člověka. Kromě absolvování všech jmenovaných testů lékař zjistí rozsah činnosti pacienta, žijí, zda v domě zvířata, podílí se, zda pacient v zemědělských pracích. Tyto údaje vám odborníka při stanovení správné diagnózy.

Při potvrzení diagnózy je přiřazen komplexní léčbu токсокароза u dospělých. Moderní léky nemají okamžité účinky, dokud se ničí larvy, половозрелый глист токсокары klidně existují v těle. Pro boj s nemocí používají:

 1. Минтезол
 2. Вермокс
 3. Альбендазол.

Existují i jiné léky pro léčbu токсокароза. Všichni mají toxické účinky na tělo a mají řadu nežádoucích účinků. K takové patří alergické projevy, žaludeční koliky, poruchy nervového systému, intoxikace. Při oční formě je třeba chirurgický zákrok.

Po průběhu léčby v režimu прописанной dr., sledují ukazatele teploty těla. To musí zcela нормализоваться. Klesá úroveň intoxikace, konají alergické reakce. Zlepšují výsledky analýzy krve pacienta, stabilizovat dýchací funkce. Teprve po obnovení těchto ukazatelů lze předpokládat, že pacient zotavil.

Preventivní opatření

Prevence токсокароза stanoví striktní splnění hygienických pravidel. Umýt si ruce po ulici, kontakt se zvířaty a po návštěvě toalety.

Při dostupnosti domácí mazlíčky pravidelně dát jim антигельминтные prostředky. Sami zvolit takové léky není to stojí za to, veterinární lékař předepsat správný lék s uvedením požadované dávkování. Není chůze psa na místě je dětské hřiště a v blízkosti pískoviště, kde si hrají děti.

Před pitím potraviny je třeba dobře zpracovat zeleninu a ovoce. Nezapomeňte na pravidelné mokré čištění místnosti.

Je třeba sledovat jejich zdravotní stav a naslouchat tělu. Pokud se objevily varovné příznaky jako slabost, bolesti hlavy, rychlá únava, křeče různých orgánů, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře. Až do vzniku závažných komplikací je možné léčit токсокароз pomocí противогельминтных léků.

Video

READ  Péče o obličej při демодекозе: než mytí, čištění, masky, kosmetika

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.4MB/0.00181 sec