Токсокароз u dospělých: příčiny, příznaky, léčba, prevence

Funkce токсокароза

Co je токсокара? Je to zástupce kulaté červy, které za příznivých podmínek ve vnějším prostředí dlouho přetrvává a napadá zdravé orgány člověka při zasažení přes gastrointestinální trakt. Токсокароз je důsledkem aktivního buněčného parazita. Гельминт s вытянутым tělem a špičatou hlavou, obvykle postihuje zvířata, ale často se při porušení hygienických pravidel dochází injection člověka. Helminti разнополые, samice a samec se liší ve velikosti býka a svými паразитирующими funkcí v lidském těle. Nebezpečné onemocnění se projevuje pouze v pozdějších fázích. Затяжная, осложненная nemoc systematicky oslabuje imunitu pacienta, a brzy se prostě nemůže bojovat s externími hrozbami: infekcemi, bakteriemi, jinými druhy parazitů.

Původce токсокароза dostane do lidského těla v podobě vajec гельминта, které okamžitě pronikají do střeva. Tam jsou jen dva druhy паразитирующих organismů, které vedou k rozvoji паразитарного onemocnění: токсокара канис (definitivní hostitelé – psi), a токсокара мустакс (respektive, kočky). V těle konečného hostitele se vyvíjí половозрелая jedinec токсокары. Pro parazita je člověk jen přechodný hostitel, v těle, které může existovat po dlouhou dobu. Живучий гельминт se přizpůsobuje měnící se podmínky životního prostředí, tak kyselé prostředí střeva pro něj není tak strašné. Během onemocnění závisí na mnoha faktorech: věku pacienta, jeho funkcí organismu a lokalita токсокары.

Životní cyklus parazita

Životní cyklus токсокар v lidském těle pokračuje celkový vývoj паразитирующего těla. Červi, které infikují domácí mazlíčky, projít několika po sobě jdoucích fází před tím, než poškodit přímo člověku. Pokračovat ve stavové vývoj nebezpečný parazit může jen v těle zvířete-konečného hostitele. Napadení domácí mazlíčky токсокарами a jako výsledek kontaminace okolní předměty vejce červů s jejich výkaly se děje neustále. Vejce odčervení zůstávají v životním prostředí (v půdě nebo ve vodě) delší dobu. Po pádu vajec ve vnitřní orgány zvířete, vyvíjí kompletní larva, z níž se postupem času roste zralý jedinec. Dále během infekční onemocnění závisí na věku infikovaného domácího mazlíčka a ochranné vlastnosti jeho těla.

Těžké formy onemocnění se slaví u slabších zvířat se sníženou imunitou. Maximální rozměry odčervení je dosahováno na koncových fázích vývoje. Aktivátory токсокароза u člověka nemají vyrůst do značných rozměrů z důvodu nedostatečných podmínek pro plný rozvoj токсокар, protože člověk je v jistém smyslu zablokování větví pro parazita. Ale ostatní zvířata tím, že jíst psy nebo kočkami, umožní паразиту dostat do příznivějších podmínek.

Z larev se mohou tvořit, jak pánské, tak i dámské druhy parazitů, které se začínají aktivně množit na konci inkubační doby. Vývojový cyklus токсокары (průměrná doba pobytu v těle pacienta) končí po vyhození nových vajec (budoucí larvy) do životního prostředí spolu s каловыми masami.

Jak probíhá injection dospělého nebo dítě

Hlavním důvodem rozvoje onemocnění u člověka – nedodržení osobní hygieny. Kontaktní způsob přenosu vajec гельминта je nejčastější (přes dotek k domácím miláčkům, nebo po práce s otevřenou půdou, kde se ukládají vajíčka parazitů ve stavu pověšené animace). Pokud septický kočka nebo pes má přístup k potravinám člověka, pak vejce гельминта bez práce se mohou dostat do lidského organismu. Mechanismus фекально-orální cestou nákazy je poměrně jednoduchý: s výkaly zvířat larvy parazita jdou na životní prostředí, a pak se špinavýma rukama nebo kontaminovaných potravin spadají do ротовую dutiny člověka.

READ  Který lékař se zabývá léčbou od parazitů v lidském těle?

Pro toho, aby гельминт rychle právě a začal aktivně množit, musí mít obsluha podmínky:

 • injection potravin, které rychle přinese vejce odčervení do zažívacího traktu;
 • nedostatečné preventivní opatření při péči o domácím mazlíčkem (přes pohyb střev a srst токсокары dostanou do rukou člověka, a pak pronikají dovnitř jeho těla);
 • zanedbávání общеизвестными dovednosti hygieny před jídlem (nemyté ruce nebo použití špinavé nádobí);
 • pití špatné прожаренного masa («krev»)

Populární článek: Трихоцефалез – co to je a jak распознять

Údaje o možném přenosu токсокар z těhotné ženy na její nenarozené dítě chybí, to je трансплацентарная přenos гельминта nemožná. Nemoc ukazuje její příznaky, když parazit se stává pohyblivým a мигрирует v těle.

Příznaky onemocnění

Токсокары, co to je? To je skutečná hrozba pro majitele domácí mazlíčky. Токсокароз u dospělých je nebezpečný velkou schopností pohybu a orientace паразитирующих organismů. V několika dnech z střevní paraziti jsou přesunuty do jater, hlavní mozku, očí a srdce. První příznaky паразитарного poruchy se vyskytují spolu s интоксикацией. V procesu života гельминт vyhodí odpad (toxiny) do krevního oběhu pacienta. Běžné příznaky токсокароза, na které je třeba věnovat pozornost:

 • kašel;
 • nevolnost a konstantní zvracení;
 • zhoršení zraku;
 • bolesti kloubů a svalů;
 • vysoká teplota a horečka;
 • nedostatek chuti k jídlu a hubnutí.

Токсокароз starosti dospělého nebo dítě, stejně jako každý jiný гельминтоз. Projev společné příznaky závisí na tvaru infekce. Токсокароз, který ohrožuje zdraví pacienta, to se stává:

 • pikantní;
 • chronické;
 • латентным (skrytý).

Pro akutní паразитарного onemocnění je charakteristická apatie a slabost, teplota do 39 stupňů, náhlé hubnutí a kopřivka, které jsou snadno zaměnit s sezónní nebo potravinové alergie. Akutní токсокароз vede ke zvýšení lymfatických uzlin. Čím těžší je poškození vnitřních orgánů, tím jasnější projev гельминтоза. Chronická nemoc se protáhla na dvě období. Zhoršení přichází na střídání remise, a to токсокароз znovu dává o sobě vědět. V okamžiku, projevy infekce, chronická forma onemocnění je podobný akutní. Při detekci patogenních organismů stojí za to si uvědomit, že absence příznaků může být známkou běžící гельминтоза. Sám o sobě гельминт nikam nezmizí. V posledních stádiích nemoci, u pacientů se zvyšují nejen lymfatických uzlin, ale i játra. Chronická forma токсокароза není kompletní bez akutních alergických reakcí.

Skrytý токсокароз je nejvíce nebezpečné a nepředvídatelné. Odhalit toto onemocnění je obtížné, protože jeho diagnóza se vyskytuje v pozdějších stádiích nemoci. Projevuje латентная infekce jsou tak malé příznaky, že jejich spojení s dlouholetým инфицированием токсокарами, je obtížné. Odhalit skryté токсокароз podaří jen náhodně v průběhu vyšetřování jiného onemocnění.

Příznaky, které se vyskytují v důsledku činnosti токсокары:

 1. Alergické. Období vývoje onemocnění, kdy se larvy dostanou do tkání a krevního oběhu, na těle nemocného objeví nejprve drobná vyrážka, která se postupem času povstává. Akutní alergické příznaky se projevují při dlouhodobé expozici токсокарозе (гельминт zůstává v lidském těle po delší dobu). Активизированный imunitu snaží překonat infekci, a proto je jednoduché противогистаминные prostředky nepomáhají trvale snížit ložiska zánětu na kůži. Alergie se projevuje jako kopřivka, rozptýlený na poloze svědivá vyrážka, astmatické záchvaty a otoky Квинке.
 2. Porážka vnitřních orgánů. V první řadě, vejce parazita se dostanou do střeva, kde se objeví víla, která je schopna vyvíjet a růst. Stěhování odčervení se děje na druhý, třetí den po infekci. Od lokalizace занесенных ve vnitřní orgány s žilní krví odčervení závisí další příznaky. Děti trpí infekce vnitřních orgánů častěji, než dospělí. Zvracení, průjem a zácpa svědčí o infekci orgánů trávicího systému, a to je důvod отдышка a suchý kašel se projevuje pouze v těch případech, kdy larvy обжились v dýchacích cestách. Prvořadou prioritou ošetřujícího lékaře oddělit společné znaky гельминтоза od příznaků poškození jednotlivých orgánů pro rychlé určení diagnózy a zahájení terapie.
 3. Porážka nervového systému a zrakového aparátu. Stěhuje se кровотоком larvy se usazují v kloubech, mozkové kůře, клапанах srdce, a dokonce i oči. Неврологическая симптоматика vzniká na pozadí vzdělávání гранулем v mozku (zánětlivý proces). Bolesti hlavy, slabost a ochrnutí jednotlivých částí těla pacienta svědčí o poškození částech mozku.
READ  Než léčit описторхоз: jaké léky a přípravky

Projevem těchto příznaků trvá několik týdnů, spíše měsíců. Často токсокароз protéká atypický, a jeho první příznaky poukazují na nebezpečné změny v těle. Paraziti typu токсокары nejsou přenášeny z jedné osoby na druhou prostřednictvím kontaktu s nemocným a společné předměty pro domácnost.

Diagnostika токсокароза

Diagnostika токсокароза se vyrábí v několika po sobě jdoucích fází. V průzkumu je důležité určit způsoby, jak infekce, aby se zabránilo relapsu onemocnění. Pokud je zdrojem токсокар ocitli domácí mazlíčci, pacientovi je nutné poradit se s veterinárním lékařem a vyloučit možnost re-napadení parazity. Ošetřující lékař obnoví klinický obraz onemocnění. Diagnóza onemocnění se provádí těmito způsoby:

 1. Průzkum pacienta (stížnosti, analýza příznaků). Stížnosti pacienta může být специфичными, které dramaticky mění obvyklý způsob života, nebo sdíleny, jako je slabost nebo podrážděnost. Bez řádné léčby, infekce se masivně šíří, infikování vnitřní orgány a systémy larvy. Projevy токсокароза mohou být nejvíce nečekané. Pacient není schopen sám rozpoznat všechny příznaky гельминтоза.
 2. Sběr anamnézy. Údaje, které vám pomohou stanovit přesnou diagnózu ohrožující onemocnění, se dělí na základní kategorie. Životní styl pacienta, poukazuje na podmínky obvyklé lidské činnosti. Údaje o možném začátku onemocnění naznačují trvání a průběhu гельминтоза, komplikace a charakteristické příznaky. Analýza epidemiologických dat naznačuje průzkum pacienta, o zdraví zvířat a charakteru práce обследуемого. Konečně, lékař varuje aktivaci alergické reakce, které se mohou projevit v průběhu léčby v důsledku masivní zkázy токсокар.
 3. Označení laboratorních vyšetření. Povinné pacient podstupující rutinní a speciální vyšetření, které pomohou stanovit přesnou diagnózu. Серологические výzkum k identifikaci protilátek, včetně imunoanalýzou, копрограмма a jiné metody podle návodu lékaře.
 4. Vyhodnotit výsledky analýzy, kterou se zabývá pouze zkušený specialista.
 5. Instrumentální diagnostika. V případech, kdy паразитарного nákaza se rozšířila na vnitřní orgány, provádí diagnostika pomocí počítačové tomografie, ultrazvuku sklad nebo rentgen.
 6. Doplňková vyšetření k identifikaci chronických onemocnění.

Populární článek: Jak správně vzít škrábání na enterobiasis u dětí?

Pokud v průběhu komplexního průzkumu přesnou diagnózu nebyl správně nainstalován, lékař předepíše další testy. Токсокароз, pokud je diagnostika provedena co nejdříve, nehodí účinná léčba s minimálními komplikacemi.

Léčba onemocnění

Komplexní léčba токсокароза u dospělých zajišťuje pozitivní trend od prvních dnů léčby. Nestačí zničit starší jedinci parazitů, je nutné zajistit oslabený dlouhodobým onemocněním organismu. Schéma léčby токсокароза u dospělých zahrnuje podávání léků:

 • противогельминтных;
 • десенсибилизирующих;
 • иммуномодуляторов.
READ  Jak nebezpečné токсоплазмоз u žen, a jak se mu vyhnout? Symptomy a způsob infekce

Jak fungují silné léky (na které reagují helminti) uvnitř těla pacienta? Akce противогельминтных léků:

 1. Ničí shell parazita, a ničí ho.
 2. Aktivní látky prostředky způsobují ochrnutí гельминта.
 3. Parazit časem umírá a je vyloučen z těla přirozenou cestou.

Léky na odčervení, které jsou schopny vyléčit pacienta od токсокароза v jakékoli fázi vývoje onemocnění mohou mít vliv na parazita perfektním různým způsobem. Aktivní látka může narušit metabolické procesy v těle parazita, kvůli které se nemůže vstřebávat živiny. Postupem času (komplexní léčba pokračuje další dva týdny) parazit umírá, a speciální pomocné přípravky pomáhají rychle odstranit ze střev, nebo jiných vnitřních orgánů mrtvé druhy. Токсокароз u dospělých, její příznaky a léčba nebude trvat hodně času, je-li poskytovat včasnou pomoc vlastnímu tělu.

Důležitým předpokladem rychlého hojení je mimo jiné предписанная dieta, kterou je povinen sledovat pacient. Úspěšná léčba vyloučit slané, mastné potraviny nebo sladkosti. Posílení imunity je poslední fází, stejně jako potřebné opatření, prevence. Pokud токсокароз léčit pouze противогельминтными prostředky, pak je pravděpodobné, že se vyskytují nežádoucí účinky, ve formě intoxikace a příznaky otravy. Токсокароз a jeho léčba musí být maximálně bezpečné, a to zejména pro malé pacienty. Самолечение (léčba токсокар v domácích podmínkách) může skončit vážnými komplikacemi, tak proč riskovat vlastní zdraví za to nestojí. Léčebná terapie ukazuje dobré výsledky, aniž by kolaterální škody na tělo. Токсокароз, jako nezávislý onemocnění, příznaky a další léčba bude konat rychle, pokud se budete blížit k problému komplexně.

Prevence токсокароза

Jak je možné vyhnout se dostat infikovaných токсокарами? Prevence паразитарного onemocnění se vztahuje k problémům, které se řeší na státní úrovni. Infekce, které stojí za to opatrný z důvodu možných ohnisek гельминтоза, je možné oznámit. Služby a organizace, zabývající se realizací preventivních opatření:

 • organizace zdravotní péče;
 • speciální stanice kontrolu nemocí u zvířat;
 • hygienická a epidemiologická služba.

Prevence napadení parazity je:

 • v každodenní osobní hygieny;
 • v průzkumu domácího mazlíčka alespoň jednou za šest měsíců;
 • důkladné zpracování všech potravin, včetně ovoce, zeleniny a zeleně;
 • v povinné tepelné zpracování masa;
 • v ničení hmyzu (mouchy a šváby), jež je vektor vejce odčervení.

Prevence токсокароза v domácích podmínkách je zvýšený pozornost na stav a zdraví nejen členy rodiny, ale i zvířata žijící v domácnosti. Léčba токсокароза nejen těžké snášen pacientem, ale také se táhne měsíce. Běžící formy гельминтоза vedou ke komplikacím, které stejně potřebují v samostatné léčbě.

Nakazit se токсокарозом může každý, kdo komunikuje se zvířaty (domácími nebo pouliční). Dospělí a děti by měly pamatovat o nebezpečí. Základní mytí rukou po hraní s domácími mazlíčky nebo po procházkách обезопасят osobu od nebezpečného гельминтоза.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00105 sec