Příznaky описторхоза u žen a mužů

Описторхоз — zákeřná паразитарное onemocnění, často протекающее v latentní formě. Původce infekce se nemusí projevit v těle infikovaného člověka více než 10 let. Příznaky описторхоза u žen a mužů jsou podobné s klinickými projevy onemocnění jater, žlučníku a slinivky břišní. Nebezpečí spočívá v tom, že není identifikován v rané fázi, nemoc může přejít v chronickou formu.

Látky vylučované parazit, mají канцерогенное akce. U pacientů описторхозом 10 krát zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater. U nakažených v 2 krát častěji pozorovány patologie těhotenství a komplikace v průběhu porodu.

Co je описторхоз?

Описторхоз — to porážka, jater, jaterních желчевыводящих cest a karcinom žlučníku, méně často slinivky břišní parazitních červem — kočičí nebo sibiřský двуусткой.

Centra šíření описторхоза jsou omezeny do bazénu velkých řek. Nejvyšší výskyt je v Rusku zaznamenán na území Západní Sibiře a Uralské federálním jméno. Podle Rospotrebnadzor, v Rusku každoročně slaví až 40 tisíc případů описторхоза.

Nemoc se odkazuje na биогельминтозам. Pro parazity z kategorie биогельминтов, podmínkou je přítomnost jednoho nebo více zprostředkujících hostitelů, v těle, které jsou zažívají určité fázi vývoje. Гельминт přejít na další fázi, jen je v živém těle.

Vejce гельминта, přítomné v životním prostředí, nejsou invazivní, to znamená, že nejsou schopny infikovat. Обсемененная voda také není nebezpečná pro člověka.

Lidé, domácí zvířata a divoké masožravé savce jsou pro červa konečným hostitelem. V jejich těle se parazit vyvíjí do половозрелого stavu, položí vejce, které s фекальными masy dostávají do okolního prostředí.

Vejce глиста заглатывается моллюском. V těle middleware hostitele se vyvíjí do pohyblivé larvy церкария. Церкарий vyjde na vodu a připevní k tělu ryb, je vložen pod kůži, proniká do толщу svalů. Tam se ztrácí pohyblivost, přerůstá hustá shell цистой a promění v метацеркарий. Na této fázi vývoje описторхис stává nebezpečné pro člověka.

Zdrojem infekce jsou rybaření, druhy ryb čeledi kaprovitých. инвазионные larvy mohou být v syrové nebo špatně ošetřené тушке.

Při pojídání kontaminované ryby nebo masa рыбоядных zvířat se vyvíjí onemocnění описторхоз.

V lidském střevě pod vlivem trávicí šťávy shell метацеркария se rozpadá. Освободившаяся larva мигрирует na žlučník a jaterní potrubí, méně často v slinivku.

V místě trvalé lokalizace parazit se změní na половозрелую jedinec. Трематода (plochý červ), získá ланцетовидную formulář. Tělo глиста roste do velikosti 8-14 mm. Na vnitřním povrchu se objevují dvě přísavky, kterými сосальщик se připojuje do tkání, tahání ve sliznici orgánu.

3-4 týdny po infekci глист začne odkládat vejce, které s каловыми masy jdou ven. Pod skořápkou vajíčka je larva-мирацидий.

Larva není schopen infikovat člověka, proto výběru pacienta bezpečné pro okolí.

Инвазия (infekce) se vyskytuje pouze ve fázi метацеркария.

READ  Prevence глистных invaze u dospělých

Dospělý červ působí pánovi dvojí škodu:

 • mechanicky dráždí sliznici postižených tkání;
 • otravuje organismus toxickými sekrety.

Při pohybu po kanálech, описторхис zatáhne výhonky shell sliznice, защемляет cévy, narušuje místní krevní oběh. Množství odčervení přepíše žlučové programy, zpomaluje proud žluči, vytváří příznivé podmínky pro rozvoj sekundární infekce. Описторхоз je doprovázena sníženou kyselost trávicí šťávy, kvůli které ve střevech, aktivuje procesy fermentace. V důsledku pronikání patogenních bakterií ve vzestupné cestě se vyvíjí гнойное zánět žlučníku.

Odpadní produkty описторхиса, vylučované v lidském těle, způsobují alergické reakce a tvorbu nádorů.

Akutní fáze

U obyvatel, kteří obývají území, související s canters infekce, vzniká specifickou imunitu a snižuje náchylnost k описторхису. U takových lidí se nemoc může být asymptomatické, nebo mají tukem klinický obraz.

U ostatních lidí se jasně rýsuje dvě fáze onemocnění: akutní (při primární infekci) nebo chronické.

V první fázi dominantní roli hrají alergické reakce. Vznikají v důsledku imunitní odpovědi na vydávané parazit antigeny. Příznaky se začínají projevovat po 2-4 týdny po infekci.

Mezi první příznaky jsou přítomny:

 • zvýšení teploty;
 • kožní vyrážky;
 • bolesti v oblasti žaludku a pravého подреберья;
 • svalové a kloubní bolesti;
 • slabost, únava.

V klinické analýzy krve se slaví zvýšení hladiny eozinofilů a leukocytů.

Stejně jasně se projevují příznaky описторхоза na kůži u žen a mužů. Pro onemocnění jsou charakteristické polymorfní parazitární (různé velikosti) vyrážky. Vypadají jako mírně zvednutý nad povrchem ploché světle růžové puchýře. Vyrážka způsobuje silné svědění. Navenek připomíná popálení od kopřivy.

V závislosti na síle imunity a masivní parazitární onemocnění akutní fáze má několik forem projevů:

 • стертая;
 • snadná;
 • střední závažnost;
 • těžká.

V стертой formě lze pozorovat mírné zvýšení teploty a odchylka ukazatelů z krve na 15-20%.

V mírné formě se slaví horečka, která se drží v průběhu 1-2 týdnů. Tělesná teplota stoupá až na 38-38,5°C. V krvi se výrazně zvyšuje počet eozinofilů, mírně se zvyšuje míra leukocytů. Nemocný si stěžuje na bolesti v horní části břicha, nejčastěji v oblasti pravé подреберья. Poslední znamení je zachována při přechodu onemocnění do chronické fáze.

Při среднетяжелой formě, tělesná teplota stoupne nad 38,5°C. Horečka je držen v průběhu 2-3 týdnů. Na kůži se objevují отечные puchýře. Úroveň eozinofilů stoupá na 40%. Konstatuje nárůst indexu ESR.

V závislosti na tom, který orgán поражается ve větší míře, těžká forma akutní fáze má tři možnosti proudy:

 • тифоподобный (akutní аллергоз: náhlá horečka s ознобом, záněty dýchacích cest, zvýšení eozinofilů do 90%, výrazný intoxikace);
 • гепатохолангитический (doprovázeno hepatitidou, желтухой, celkové интоксикацией);
 • гастроэнтероколитический (поражается systém GIT, vyvíjí энтероколит, žaludeční vřed, duodenální vřed).
READ  Může bolet břicho nebo žaludek od červů a jaké bolesti mohou být při tom?

Akutní fáze trvá ne více než 2 měsíce. Pak tlumí příznaky a nemoc přechází do chronické.

Příznaky chronické описторхоза

Pro chronickou fázi описторхоза charakteristickým rozmanitá симптоматика. Někdy obrysy nemoci získávají jasné kontury teprve po 10 a více let. Pro obyvatelstvo žijící v zóně krbu infekce, typické смазанное začátek onemocnění a nedostatek akutní fázi.

Vznik příznaků závisí na zapojení chorobný proces těch, nebo jiných orgánů. Pro některé pacienty je charakteristické pouze zánět žlučových cest, a pro ostatní — žlučníku. U některých se vyvíjí selhání systému GIT, s oslabením funkce výrobě trávicích enzymů. U jiných převládají alergické projevy.

Při poškození systému желчевыводящих potrubí je cítit závažnost a распирание v epigastriu. Jsou přítomny příznaky otravy poruchy.

Často se připojí k sekundární bakteriální infekce. Při tomto došlo k zvýšení teploty, není спадающей dlouhou dobu. Játra se zvyšuje ve velikosti. Ve žluči je určena патогенная микрофлора.

Největší nebezpečí představuje канцерогенное akce parazita. Затяжная nemoc vyvolává vzdělání карцином (zhoubných nádorů), orgánů гепатобилиарной systému (kam vstoupí játra, žlučník, vnější a vnitřní žlučových potrubí). Mezi lidmi очаговых metro míra výskytu primární rakoviny jater drží se na úrovni 37 na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání u obyvatel evropských zemí, toto číslo leží v rozmezí od 2 až 5 na 100 tisíc obyvatel.

K vystupoval léze slinivky břišní patří опоясывающие bolesti a zažívací poruchy, spojené s poklesem hladiny výrobě enzymů. V systému orgánů zažívacího ústrojí описторхис způsobuje zánět sliznice až do školství vředů. Při poškození nervového systému jsou bolesti hlavy, poruchy spánku, podrážděnost, únava, emocionální labilita, zvýšená pocení. Porušení v kardiovaskulární soustavě se projevují bolestí v hrudní kosti, hypertenze, тахикардией.

Pro nemoc je v chronické fázi je typické střídání období remise a exacerbace. Zhoršení описторхоза vzniká v důsledku oslabení imunity pod vlivem vnějších faktorů: nachlazení, těžkou zátěž, infekce, těhotenství.

Příznaky описторхоза u žen

U žen a mužů klinický obraz onemocnění je podobné.

Rozdíl je v tom, že u žen je chronická описторхоз umocněn těhotenstvím, a samotná nemoc představuje hrozbu pro budoucí matky a plodu.

V prvním trimestru u těhotných se často vyvíjí токсикоз.

Dvakrát více je zaznamenán případů hrozby přerušení těhotenství. Pozorována slabost porodní činnosti. Děti často se rodí s příznaky гипотрофии.

Léčba описторхоза u dospělých

Описторхоз léčitelné. Ve většině případů je prognóza příznivá. Výjimku tvoří situace, při nichž se vyvíjejí akutní hnisavé záněty nebo rakovina jater.

READ  Léčba pinworms u dětí: tablety a lidových prostředků od энтеробиоза

Při výběru taktiky léčby závisí masivnost napadení, stupeň zapojení do procesu postižených orgánů, a přítomnost nebo nepřítomnost dalších провоцирующих faktorů. Pacient je přiřazen terapie, zaměřená na obnovení celkového zdraví. Při vyjádření tlakové příznaky jsou psány analgetika. Při stagnace žluči jmenuje желчегонные léky. Při detekci sekundární infekce nutně provádí антибактериальная terapie. Pro baňkování alergické reakce se používají antihistaminika.

Jako konkrétní léčbě uplatňují противотрематодозные prostředky na základě празиквантела (pojmenování: «Бильтрицид», «Азинокс»). Denní dávka léky je jmenován z výpočtu 40-75 mg/jednotek Minimální dávka je rozdělena na dvě příjmu. Maximální — na tři. Vzhledem k tomu, že празиквантел rychle absorbován v GIT a při rozpadu se tvoří neaktivní pokud jde o parazita připojení, to se doporučuje v intervalech ne více než 4-5 hodin. V závislosti na závažnosti onemocnění kurz vstupné se pohybuje od 1 dne. Tablety smýt trochou vody. Přijímají bezprostředně po jídle.

 

Празиквантел způsobuje spastická ochrnutí v těle červa. Tato komponenta je aktivní jak ve vztahu dospělých jedinců, tak i nezralé formy. Ztrácí možnost upevnění a pohybovat se, гельминт oddělí od postiženého orgánu a opouští tělo spolu s каловыми masami.

V prvních několika dnů po ošetření může zvýšit bolesti a alergické projevy, zvýšená teplota. Specifická léčba описторхоза se neprovádí u dětí do 2 let a těhotné ženy. V průběhu léčby je třeba přerušit kojení.

U dospělých účinnost jednoho kurzu požití přípravku je 96-98%. Za půl roku po vyléčení pacientovi je třeba konat диспансерное pozorování.

Prevence

V průmyslovém měřítku ryby z rozvrácených oblastí обеззараживается zmrazením. Pouze po разморозки letí na technologické zpracování.

V domácích podmínkách je dost správně připravit produkt. Vaříme pod pokličkou nejméně 15 min od převaření vody. Smažit ve velkém množství oleje malými порционными kusy v распластанном podobě po dobu 20 min

Při посоле použít poměr stran 2 kg soli na 10 kg ryb. Malé ryby vydrží v nálevu nejméně 14 dní. Jatečně upravená těla délkou větší než 25 cm — 40 dní.

Syrové nebo nedostatečně zpracované ryby nese v sobě vážné nebezpečí. Ve stejné době, ona je cenný potravinářský výrobek. Získat z ní maximální prospěch a zůstat v bezpečí od непростого onemocnění vám základní kroky prevence.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00090 sec