Příznaky аскаридоза u dospělých, příznaky a léčba

Гельминтологи vydávají obrovské množství эндопаразитов, schopné existovat v lidském těle. Jedny z nejčastějších jsou škrkavka. A nemoc, způsobené jimi získal jméno аскаридоза.

Že je to škrkavka a ascariasis

Škrkavka představují kulaté červy druhu háďátek. Rozměry samic dosahují 35-40 cm, délka samce je poněkud menší a nepřesahuje 25 viz Tloušťka jedinců se pohybuje v intervalu od 3 do 6 mm. Odstín od nažloutlé až světle růžové. Pro psi je typické ohýbání zadní části směrem k břišní dutině, díky které jej lze identifikovat od samice je malé velikosti. Vícevrstvé shell, daboval kůžičku a je spolehlivou ochranou pro гельминта proti nepříznivým účinkům enzymů a toxinů v organismu hostitele.

U dospělého jedince chybí typické pro mnoho odčervení přísavky nebo háčky. Pobyt v просвете střev se jí podaří za neustálého pohybu proti směru toku potravin. Spolu s каловыми masami infikovaný člověk vylučuje vejce a mrtvých jedinců. Samice kladou vejce pouze v případě, že v těle majitele zástupců obou pohlaví.

Pokud samci nebo samice chybí, pak paraziti později 1-1,5 roku umřít na stáří a jsou vylučovány z těla. Ale v 95% případů v просвете střeva pacienta slaví dostupnost jedinců obou pohlaví.

Cesty nákazy člověka

Biologický cyklus života škrkavka je dost jednoduchá. Оплодотворенное vajíčko s výkaly dostane do životního prostředí. Při nepříznivých podmínkách vejce, chráněné hustou shell, je schopen zachovat možnost nákazy až na dobu 5-7 let. Pokud je k dispozici v prostředí s vysokou vlhkostí a optimální teplotu (20-25°C) již několik týdnů později z vejce вылупляется larva.

V té době to nepředstavuje žádné nebezpečí pro člověka. Ale po prvním svlékání, která nastane během krátkého časového období, larva spolu s vodou nebo potravou se dostane do trávicího traktu člověka. V horní části střeva projde druhou fázi svlékání a snadno proniká přes stěnu trávicího traktu, dostat se do krevního oběhu.

Pak, přes венозную systém, larvy se dostávají do jater, síně a pak do plic. To bylo tam, že oni se stěhují do plicních sklípků, kde po 7-10 dní v příznivých podmínkách probíhá vývoj larvy. Pak, spolu s útokem kašlem se larvy dostávají do úst a člověk проглатывает jejich. V důsledku toho, rozvinutý parazit opět dostane do střeva, kde se později 2-3 měsíce promění v половозрелую jedinec snáší vejce a životní cyklus se opakuje.

Známky a příznaky аскаридоза u dospělých

Гельминтологи na vědomí, že příznaky аскаридоза u dospělých mohou být po dlouhou dobu po infekci parazity. Příčinou toho je aktivní činnost imunitního systému, stejně jako стертая klinický obraz. Tak, mnoho pacientů «списывают» podaná příznaky poruchy fungování trávicího traktu a odkládají návštěvu lékaře. Tímto způsobem, jejich stav se zhoršuje, a množství parazitů v těle může dosáhnout kritické hodnoty.

Pro аскаридоза chybí jasný klinický obraz s typickými pouze pro tohoto vadného stavu s příznaky.

Odborníci identifikovat dvě základní fáze onemocnění:

 • Imigrační. To trvá 2-3 týdny. V tomto období se slaví příznaky jsou typické pro poškození jater, plic a dalších orgánů, kde se larvy dostanou s proudem krve.
 • Střevní. Její délka se pohybuje od 12 měsíců do několika let. Respektive, příznaky, které jsou charakteristické pro střevní fázi proudu vadného procesu, přímo související s zažívacím трактом.
READ  Co antibiotika zabíjejí červů u člověka

Takže, jaké jsou příznaky аскаридоза u dospělých by měl upozornit pacienta a povzbudit ho, obraťte se na odborníka?

Mezi nejvíce jasných znaků, které o vývoji tohoto onemocnění, je třeba přičíst:

 • Kašel. To může být jak suchý, tak i vlhký. A také v řadě případů možné отхождение hlen v jeho čisté formě, nebo s pruhy krve. Přítomnost krve je způsobena mechanickým poškozením kapilár v době migrace larev, stejně jako v období jejich umístění v plicích. V závislosti na stupni vývoje onemocnění intenzita kašle může být mírné nebo výrazného charakteristické pro аскаридоза záchvaty. Jejich délka může tvořit 5-10 dní.

 • Bolest na hrudi mírné intenzity. Tento příznak je spojen s nepohodlí, které přinášejí člověku larvy v období migrace, porušení integrity plicní tkáně, a také dočasným vypnutím části plic z procesu dýchání. Obvykle se jedná o přechodný jev, který zmizí během několika dní.

 • Možná vznik отдышки i při menší fyzické námaze. Je třeba si uvědomit, že v klidném stavu bez zátěže to neprojevuje. Také je třeba vzít v úvahu pravděpodobnost přítomnosti u pacienta bronchiální astma nebo přecitlivělosti na токсинам, které vylučují эндопаразиты.

 • Zvýšení teploty těla. To se může pohybovat v intervalu od 37 do 37,9°C.
 • Svalové nebo kloubní bolesti, zimnice a nadměrné pocení je také schopen doplnit klinický obraz při onemocnění аскаридозом.
 • Tachykardie. Masivní инвазия эндопаразитами je schopen vést ke zvýšení tepové frekvence na 80 a více tepů za minutu.
 • Změna krevního tlaku. Ve většině případů se jedná o záchvatech hypotenze (snížení krevního tlaku). Lékaři diagnostikovat эпизодическое pokles ukazatelů méně úrovně 90/60.

Zvýšená únava a snížená výkonnost pacienta je také jedním z nespecifické známky rozvoje vadného procesu.

Zvláštní pozornost si zaslouží kožní příznaky přítomnosti аскарид v těle:

 • Jasně vyjádřenou alergickou reakci. U dospělých pacientů je diagnostikována poměrně zřídka a může být odhalen výhradně v období pravidelné svlékání larev.
 • Svědění a kožní vyrážky, a také otoky, které se vyznačují rychlým nárůstem v krátkém čase. Tento vývoj je vzhledem k přítomnosti v krvi pacienta imunoglobulinů třídy IgE. Právě on zahajuje složité biochemické reakce, které jsou schopny vyvolat lokální poškození tkání, kožní příkrovů.
 • Kopřivka, zduření lymfatických uzlin, alergické hepatitidy nebo myokarditida (zánětlivé procesy jater a svalů) — všechny tyto projevy jsou charakteristické pro masivní zamoření.
 • Anafylaktický šok je považován za těžkou formou alergické reakce pacienta v reakci na vydávané аскаридами toxiny. To představuje vážnou hrozbu pro lidský život a vyžaduje незамедлительной pomoc odborníků.
READ  Jak jsou přenášeny škrkavka a jak je možné se nakazit аскаридозом

Chronické průběhu onemocnění je nejčastěji spojeno s přítomností parazitů v tenkém oddělení tlustého střeva.

Příznaky chronické proudu аскаридоза:

 • Nevolnost a zvracení, jejichž příčinou jsou vylučovány parazity, toxiny.
 • Snížená chuť k jídlu, jako důsledek problémů s gastrointestinální трактом.
 • Nadýmání (plynatost střev).
 • Схваткообразные nebo tupé bolesti v oblasti tlustého střeva. Nejčastěji локализуются nebo v blízkosti pupku, nebo v pravé подреберье.
 • Porucha akt defekaci. Каловые tekuté hmoty, ale také mohou znamenat pravidelné zácpa.
 • Přerušení práce CNS. Se projevují v podobě nočních strachů, ospalost, podrážděnost.
 • Výše uvedené patologické příznaky mohou vést ke snížení tělesné hmotnosti v důsledku masové zamoření parazity.

Při výskytu úzkostných příznaků je třeba okamžitě vyhledat pomoc odborníka.

Metody diagnostiky a analýzy

Základní metodou diagnostiky аскаридоза u pacienta je копрологическое studie, která se provádí ve zdech laboratoře. Ošetřující lékař bude informovat o tom, jak správně sestavit analýzu výkalů. Jedinou vadou studie je skutečnost, že ascariasis může být zjištěn pouze ve střevní fázi, kdy se vajíčka parazitů jsou vylučovány společně s výkaly z těla.

V počáteční fázi infekce vejce odčervení mohou být objeveny v мокроте pacienta. Xray studie rentgen hrudníku umožňuje identifikovat ložiska infiltrace (pronikání a hromadění) vejce, lokalizované v plicní tkáni. A přítomnost dospělé odčervení často zjištěna v době konání полостных operací.

Při laboratoři zkoumání krve u pacienta jsou charakteristické pro аскаридоза změny:

 • zvýšení počtu leukocytů;
 • эозинофилия.

Серологические vyšetření krve nedávají jednoznačnou a jasnou odpověď na přítomnost эндопаразитов v těle pacienta. Nicméně, tento typ studie může být použit jako doplňkový zahrnující komplexní diagnostiku.

Komplexní studie krve na ascariasis patří:

 • metoda nepřímé агглютинации;
 • latex-агглютинации;
 • ESR.

Odborníci provádějí laboratorní studie, jejichž cílem je identifikace protilátek. Oni se objeví po krátké době po pádu аскарид v lidském těle.

Jaké orgány postihují škrkavka

Klinické studie umožnily stanovit, že škrkavka v lidském těle jsou schopny zasáhnout:

 • plíce;
 • střeva;
 • srdce;
 • játra;
 • dolní dutá žíla a tak dále
READ  Který lékař léčí od parazitů: паразитолог nebo gastroenterolog

Lékaři na vědomí, že škrkavka postihují různé orgány v závislosti na individuálním průběhu onemocnění.

Který lékař léčí ascariasis

Specialista, zabývající se diagnostikou a léčbou аскаридоза — паразитолог. Je důležité si uvědomit, že ve státě zdaleka ne na každé klinice nebo v nemocnici zaveden takový post. Takže najít lékaře s bohatými zkušenostmi, schopnost diagnostikovat a léčit parazitární parazitární onemocnění je poměrně obtížné.

Často, post specialista паразитолога úspěšně kombinuje s jeho hlavní činností lékař-инфекционист. A prvním odborníkem, který se potýká se stížnostmi pacienta, často se stává участковый terapeut. V řadě případů může vyžadovat zapojení dalších lékařů, které mají více než úzkou specializaci (gastroenterolog, kardiolog, atd) pro volbu komplexní léčby komplikace při аскаридоза.

Komplikace při аскаридозе

Statistiky ukazují, že ascariasis má negativní vliv nejen na zažívacího ústrojí, ale i jiné orgány a systémy. Souvisí to s migrací larev a vliv toxinů na organismus pacienta.

Mezi nejčastěji se vyskytující komplikace by měla zahrnovat:

 1. Perforací (прободение) tlustého střeva, jater, plic, atd.
 2. Дисбактериоз, ke kterému vedou přidělené гельминтами toxiny. Porušení rovnováhy střevní mikroflóru destruktivním způsobem ovlivňuje fungování imunitního systému a způsobuje časté respirační onemocnění.
 3. Vyčerpání organismu, vznikající jako výsledek nedostatku živin a vitamínů.
 4. Alergické reakce.
 5. Pankreatitida nebo cholecystitidou.
 6. Střevní neprůchodnost, způsobená kupy odčervení v просвете střev.
 7. Žloutenka manuální etiologie a mnoho dalších, neméně závažných onemocnění.

Včasné odvolání ke specialistovi v kombinaci s diferenciální diagnostikou a komplexní léčbou umožňuje vyhnout se nepříjemné vývoje a předejít komplikacím.

Prevence аскаридоза

Паразитологи tvrdí, že jediný účinný způsob, jak se vyhnout parazitární onemocnění je dodržování pravidel osobní hygieny. Je nutné důkladně umýt ruce po návštěvě toalety a ulice, a také před přijetím jídlo. Jíst nemyté zeleniny a ovoce.

Dbát na to, aby hmyz (mouchy) neměli přístup k potravě, protože jsou schopni se stát zanést глистной parazitární onemocnění. Čistota nádobí není o nic méně důležitá pro prevenci аскаридоза, než je osobní hygiena.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00114 sec