Od čeho se objeví červi u člověka, příčiny a způsoby vzniku

Гельминтоз (onemocnění, rozvíjející se v důsledku infekce parazitní červy) — rozšířený jev mezi lidmi. Časné fázi onemocnění se projevuje неярко. Masivní инвазия (silné zamoření) se vyznačuje různými akutními příznaky a někdy vede k nenapravitelným důsledkům.

Chcete-li zůstat zdraví, je třeba pochopit, co se objeví červi u člověka a jaké jsou cesty přenosu infekce. Tyto znalosti dávají představu o možných opatřeních prevence a způsobech řešení problému.

Základní druhy červů, nalezený v Rusku a zemích SNS

Na území Ruska a zemí SNS každý rok zaznamená více než 2 miliony případů nákazy parazitní červy. Z celkového počtu přibližně 69% onemocnění připadá na enterobiasis (porážka červem острицей), 20% je ascariasis (patogen — аскарида), 7% — трихоцефалез (napadení власоглавом), 3% — гименолепидоз (patogen — trpasličí цепень).

Zbývající procento гельминтозов způsobují takové parazity, jako jsou:

 • měchovec (škrkavky): трихинелла, анизакида;
 • цестоды (páskové červi): široký лентец, эхинококк;
 • трематоды (дигенетические štěstí): описторхис.

Geografie šíření určitého druhu гельминта závisí na způsobu přenosu infekce, životní cyklus parazita a stanoviště hlavní host.

Enterobiasis

Nejdůležitější je časté onemocnění enterobiasis můžete narazit všude. Threadworm — tenký bílý červ, o velikosti asi 1 cm, postihuje střeva člověka.

Vejce si zachovávají životaschopnost v prostředí až 3 týdny. Oni žijí ve vodě, vlhké půdě, na povrchu zeleniny a ovoce, okolní předměty, oblečení a spodní prádlo. Nejčastěji enterobiasis je stanovena v oblastech s mírným podnebím.

Ascariasis

Аскарида — celý červ od světle žluté až hnědé barvy, délka 25-40 cm, žije v кишечном oddělení GI.

Má celosvětové rozšíření. Červi z rodiny škrkavka zasáhly mnoho domácích zvířat: kočky, psi, prasata, koně a drůbež. Vejce глиста mohou dlouhou dobu přetrvávat ve vnějším prostředí. Za příznivých podmínek (dostatečné úrovně tepla a vlhkosti) v nich dozrávají инвазионные larvy, které se vylíhnou v těle hostitele.

Трихоцефалез

Whipworm žije v tlustém střevě člověka. Parazit, velikosti 3-5 cm, vypadá jako tenká nit, s významným утолщением na konci.

Nejvíce obyčejný v teplém tropickém podnebí. Převážná část případů nákazy se slaví na venkově.

Гименолепидоз

Trpasličí цепень — miniaturní parazit mezi tasemnice. Délka až 4 viz Postihuje střeva hostitele. Jediný цепень, který je schopen projít všechny fáze přeměny v lidském těle, včetně odkládat vejce, která se okamžitě stanou инвазионными.

Obtížnost léčby je spojen s pravděpodobností самозаражения (аутоинвазии). Infekce je běžné všude.

READ  Гельминтокс a Пирантел: co je lepší, než rozdíly, indikace a kontraindikace

Zeměpisná poloha ohniska šíření červů, přenášených přes ryby, vypadá takto:

 • описторхиз (plochý červ, od 0,5 do 2,5 cm, ovlivňuje žlučník a potrubí) — Ural a Sibiř (v celé zemi 25 000 případů ročně);
 • анизакида (člověka napadá larva červa; rozměry — 1-3 cm; poškození orgánů trávení, vyvolává silné kožní reakce) — regiony s výstupem do severních moří;
 • široký лентец (plochý červ, 10-12 m, заселяет střeva, onemocnění — дифиллоботриоз) — Jakutsko, Хакассия, Ненецкий a Jamalsko-Ненецкий samostatné jméno.

Эхинококкоз

Эхинококк používá člověka jako meziprodukt hostitele. Larvy parazita provokují vzdělávání cysty v různých orgánech.

Těžké onemocnění je nejčastěji zaznamenán v Karachay-Черкессии, Jamalsko-Ненецком offline kraji a Orenburská oblast. Každoročně v Rusku zaznamenal více než 500 případů nákazy.

Trichinelóza

Трихинелла — miniaturní гельминт a největší внутриклеточный parazit, který žije všude. Velikost dospělého jedince 1-4 mm, larvy až 0,1 mm.

Половозрелый červ žije v tenkém střevě, larvy v buňkách svalů, jednotlivých orgánů. V Rusku je největší semeniště nemoci zjištěny v Сибирском a společnosti far eastern federální okresy. Ročně registruje asi 200 případů nákazy.

Na postsovětském prostoru jsou označeny blesk v Běloruské Republice, na Ukrajině, v Litvě, Moldavsku a Kazachstánu.

Odkud se berou helminti u člověka

V závislosti na biologických charakteristik vývoje parazita rozlišovat:

 • геогельминтозы;
 • биогельминтозы.

Cyklus soustružení červa definuje zdroje, kde jsou červi u člověka.

Геогельминтозы

Převážná část onemocnění se vztahuje k první skupině. Геогельминтозы způsobují paraziti, schopní rozvíjet bez účasti middleware hostitele. Vejce červů s фекальными masami jsou vylučovány do okolního prostředí. Vývoj do инвазионной fázi nejčastěji se vyskytuje v dobře hydratovanou půdě.

Ze země se infekce dostane do vody. Infekce může dojít při pojídání špatně zpracované zeleniny a ovoce, které mají kontakt s půdou. V důsledku konzumace kontaminované vody nebo вымытых její produkty. Infekce přenáší nezpracované vodní rostliny, používané v potravinách.

Инвазионные vejce pinworms a trpasličí цепня realizovatelné v prostředí. Mohou být umístěny na kůži a nehty nemocného, se šířit přes předměty denní potřeby, oblečení, lůžkoviny, ručníky. Někdy infekce se vyskytuje při vdechování v interiéru обсемененной prachu. Vejce škrkavka mohou být přepravovány na potraviny hmyzem, před побывавшими na zamořené povrchy.

Whipworm schopen žít v půdě po dobu několika měsíců. Napadení tímto druhem гельминта se děje také přes nemyté potraviny, špinavé ruce. Vejce jsou obsaženy v kanalizačních orgány. Инвазия může dít pomocí náhodné požití vody při koupání.

READ  Описторхоз u dětí: příčiny, příznaky, léčba, komplikace, prevence

Ve všech uvedených případech se parazit dostane do těla пероральным tím. Zpočátku to заглатывается, a pak, postupující na trávicí systém, dostane se do střeva.

Инфицированию přispívá k porušení pravidel osobní hygieny, což vysvětluje, proč se objevují červi u dětí častěji než u dospělých.

Dalšími faktory jsou: nekvalitní zpracování ovoce a zeleniny, přítomnost hmyzu, které jsou schopné nést na sobě vejce červů, úzký kontakt se zvířaty, volně перемещающимися na ulici.

Tam je další způsob přenosu infekce worm může provádět přes neporušenou kůži. Tímto způsobem se šíří vzácné tropické onemocnění strongyloidiasis a некатороз. Larvy parazita proniknou přes kůži chodidel, když člověk prochází naboso na kontaminované půdě.

Биогельминтозы

Биогельминтозы se vyvíjejí v důsledku infekce s červy, vývojový cyklus nichž nutně dochází v těle middleware, резервуарного nebo konečného hostitele. Nejčastěji se dospělý parazit локализуется ve střevech zvířete nebo ryby, a migrující larvy, jsou zavedeny v толщу svalů.

Člověk инфицируется, že jí nedostatečně zpracované maso, ryby a mořské plody.

Stávající způsoby tepelného zpracování a ochrana životního prostředí (zmrazení, pečení, vaření v автоклавах, kouření, соление) инактивируют larvy při dodržení doporučených režimů. Porušení technologie a snížení doby expozice přípravku zanechává паразиту šanci na přežití.

Larvy описторхиса, анизакиды, трихинеллы, цепней (široký лентец) s potravou se dostávají do těla. Pokud je člověk pro parazitem konečným hostitelem, v ní červ se může vyvinout do половозрелого stavu (лентец). Ve střední nebo náhodném majitelem, larvy buď umírají, nebo se stěhují do různých orgánů a tkání (анизакида), капсулируются, způsobují mechanické poškození, vyvolávají vzdělávání cysty, nádory atd.

Známky a příznaky infekce s červy v závislosti na druhu parazita

Parazitní červi a jejich larvy pronikají do jakéhokoli systému těla. Jsou mechanicky poškozují tkáně a svými produkty na výměnu způsobují intoxikace.

Během onemocnění se dělí na akutní a chronickou fázi. Časné (akutní) fázi se projevuje prostřednictvím 1-6 týdnů po infekci, někdy během několika hodin. Imunitní systém reaguje na zavedení cizího tělesa. Objevují se kožní vyrážky, otoky obličeje, konjunktivitida, horečka, nervozita, poruchy chuti k jídlu, диспепсические poruchy. Zvyšují лимфоузлы. Mechanické разрежение způsobuje místní zánět. V krvi se slaví významné zvýšení hladiny leukocytů a eozinofilů.

READ  Červi v ledvinách: příznaky a léčba parazitů

Pokud se neléčí, nebo jeho neúčinnosti po 2-4 měsíce, nemoc přejde do chronické fáze. Závažnost proudu je charakterizována stupněm invazivity a biologickými vlastnostmi rozvoje гельминта.

Při larvální formu nemoci (токсокароз — původce kočičí nebo psí аскарида; trichinelóza; эхинококкоз) dlouho pokračovat alergické kožní vyrážky. Ларвальный (личиночный) гельминтоз je považován za nejtěžší a špatné nedá léčbě onemocnění. Trpět mohou všechny orgány. Nejčastěji plíce, játra, mozek, oči.

Vyvíjí odpovídající симптоматика:

 • porážka jater vede k poruchám v systému, onemocnění krvetvorby, anémie, slabost, бледности kožních příkrovů;
 • mozku je útlak CNS, epilepsie, duševním poruchám;
 • oko — oslabení zraku, oslepnutí.

V nepřítomnosti larvální formy soubor příznaků závisí na vzdálenosti od místa lokalizace dospělého parazita. Většina нематодозов (enterobiasis) a цестодозов (дифиллоботриоз) postihují střeva. Onemocnění je charakterizováno абдоминальными (v oblasti břicha), bolesti, potravinové poruchami, řídké stolice, nevolnost, snížení chuti k jídlu, úbytek na váze.

Šíření odčervení na желчевыводящие cestě je doprovázen bolestí v pravém подреберье, apatie, chronická únava, pokles pracovní schopnosti.

Aby se zabránilo přenosu infekce v první řadě je třeba dodržovat pravidla hygieny. Naučit děti umýt ruce okamžitě po procházce a návštěvě toalety. Nezanedbávat zpracování syrové zeleniny a ovoce. Smažit ryby pod víkem ne méně než 30 min a maso do hodiny. Nesmí konzumovat potraviny pochybné kvality.

Malé děti jsou v zóně zvláštní rizika. Proto je důležité sledovat čistotu okolních předmětů. Dát lízat věci, vyrůstal z podlahy. Upozornit kontakt s pouličními zvířaty.

S věkem u člověka zvyšuje odolnost proti běžným druhům гельминтоза. Nemoc často probíhá неярко, a někdy i bez příznaků. Při výskytu typických příznaků je lepší podstoupit vyšetření u gastroenterolog a паразитолога, aby se zabránilo onemocnění se šíří do chronické fáze.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00203 sec