Léčba токсоплазмоза u člověka: léky a lidové léky

Léčba токсоплазмоза u člověka probíhá daleko ne vždy. Tento mikroorganismus je dost těžké půjčuje sebe k diagnostice, a proto jej může vzácně objevit .

Způsoby šíření

Токсоплазмоз — parazitní onemocnění člověka a zvířat způsobené mikroorganismy Toxoplasma gondii. Životní cyklus zahrnuje střídání pohlavní a bezpohlavní generací. Areál šíření parazita je poměrně široká. Nejčastěji se nakazí člověka dochází při styku s infikovanou slinami nebo výkaly zvířat. Přesně v těle povolena probíhá pohlavní fáze života, při kterém se objeví velké množství nových parazitů.

Mezi nejčastější cestou přenosu je možné přidělit následující:

 1. Kontakt s кошачьими výkaly. Velký počet parazitů vylučován do prostředí právě s výkaly dopravci. Takže kontakt s nimi častěji stává příčinou infekce lidí. Při porušení hygienických opatření během čištění kočičí zásobník paraziti se rychle pronikají do organismu prostřednictvím orgánů zažívacího ústrojí. Kontakt s vozovkou, ve které se ocitly kočičí výkaly, taky, může vyvolat infekci.
 2. Jíst maso, které uplynulo dostatečné tepelné zpracování (kebab, trhané, сырокопченое maso). To platí zejména pro maso, jehňata, prasata, sobi.
 3. Kontakt se syrovým masem zvířat. Při nedostatečném čištění rukou po kontaktu s čerstvým masem, v lidském těle může proniknout původce.
 4. Konzumace nedostatečně ošetřených produktů, na kterých mohou být цисты parazita.
 5. Vertikální způsob přenosu — z matky na dítě během těhotenství.
 6. Velmi vzácný je přenos při krevní transfuzi nebo transplantaci orgánů. Údaje precedenty единичны — celý трансплантируемый biomateriál projde důkladnou kontrolu před transplantací.

Při zasažení povrchu kůže, токсоплазма nemůže živočichy nestlé a začít se množit v lidském těle. Potřebuje speciální podmínky, aby se mohla začít šířit:

 • kontakt s slizké membránami v ústech, nosu nebo očí;
 • zásah na poškozené povrchu kůže;
 • dostat se do krevního řečiště se slinami bodavý hmyz.

V ostatních případech je při kontaktu s parazitem nakazí se neděje.

Napadení prostřednictvím domácí mazlíčky vyskytuje nejčastěji.

Z kočky na člověka токсоплазма může být dědičné:

 • přes kousnutí;
 • při čištění kočičí zásobník;
 • při kontaktu potravin se zemí, v níž byly výkaly infikovaných zvířat.

Od psa k člověku токсоплазма nemůže být přenášeny stejnou cestou, že od kočky. Mnohaleté studie ukazují, že infekce může nastat pouze při požití v GIT člověka vlny z infikovaného zvířete, nebo pije jíst jeho maso. První je typický spíše pro děti, a druhá — pro obyvatele východních zemí, kde se psi konzumují v potravinách.

Přenos z člověka na člověka nepravděpodobná při šíření těmi cestami, kterými se přenáší nejvíce infekcí, ani vzduch-nesené, ani pin, ani sexuálně токсоплазма není převedena. Od člověka k člověku ona může přenášet vertikální cestou, při переливании infikované krve nebo transplantací orgánů. V ostatních případech je pravděpodobnost nakazit se od nosič je extrémně nízká.

Důležité: Chcete-li minimalizovat možné riziko přenosu, nosič je vhodné použít výhradně své nádobí a hygienické potřeby.

Typy onemocnění

Na симптоматике, typu infekce a cestách rozvoje patologie vydávají několik různých druhů токсоплазмоза. Jejich klinický obraz, stejně jako léčba, se mohou lišit.

Podle způsobu přenosu se vydávají dva typy patologie:

 • vrozené — parazit proniká do těla dítěte při внутриутробном rozvoji;
 • získané — токсоплазма vstupuje do těla média, je již po jeho narození.

V průběhu vývoje onemocnění vystupují tři skupiny získané токсоплазмоза:

 • akutní — je poměrně vzácný, častěji při иммунодефицитных stavy;
 • chronická — jedna z nejčastějších forem, která se vyznačuje смазанной симптоматикой;
 • латентная — často společný formulář, v němž je většina příznaků jsou skryté, a dopravce nemůže ani hádat o parazitární onemocnění.

Všechny tyto formy liší mezi sebou, průběh onemocnění, příznaky a mohou mít různé režimy léčby.

Vrozená onemocnění

Při vrozené токсоплазмозе parazit se přenáší z matky na dítě během těhotenství. Obvykle dětský organismus je chráněna před patogeny плацентарным bariérou, ale токсоплазма je schopen jej překonat a proniknout do těla dítěte, což způsobuje narušení vývoje. V pozdějších termínech je pravděpodobnost nákazy se zvyšuje — v třetím trimestru je to asi o 60%, v druhém 20% a v prvním nepřesahuje 15%.

Při infekci v prvním trimestru, dochází samovolně k přerušení těhotenství, protože patologie, které se vyvinou u dítěte, není kompatibilní s životem. Při požití dítě токсоплазмы během 2 trimestru mohou vznikat vážné narušení struktury mozku. To vede k narušení fungování mozku v budoucnu, a může vyvolat эпилепсию, poruchy zraku a duševní činnosti dítěte.

Při napadení ve třetím trimestru, kdy všechny systémy života se u dítěte již vytvořeny, silné poruchy ve vývoji dostupnost токсоплазмы nepřinese. Ale parazit se může stát příčinou poruchy výživy přes placentu, což povede k opoždění vývoje dítěte a může vyvolat předčasný porod. Porušení, které se vyskytují při infekci matky v tomto období u dítěte se mohou projevit až za několik měsíců a dokonce i let.

Akutní токсоплазмоз

Za prvé, je třeba poznamenat, že akutní токсоплазмоз vyskytuje velmi zřídka — ne více než 0,5% případů. Obvykle tento údaj se vztahuje k pacientům, kteří jsou ve stavu akutní imunodeficience.

Skrytá (inkubační) období trvá do 14 dnů. Po uplynutí této lhůty, během nemoci se stává velmi jednoduché, симптоматика se projevuje prudce a náhle. V tomto období se u pacienta mohou objevit tyto příznaky:

 • horečka;
 • slabost;
 • zimnice;
 • nevolnost;
 • zvracení;
 • zvýšení лимфоузлов;
 • bolesti v pravém подреберье a zvýšení velikosti jater;
 • zvýšení velikosti sleziny;
 • vznik макулопапулезной akné.

Po ukončení akutní fáze onemocnění přechází v chronickou nebo латентную.

Chronická токсоплазмоз

Chronická токсоплазмоз je charakterizováno střídáním období zhoršení a затихания nemoci. Pro něj je charakteristický vznik bolesti v oblasti jater, svalové bolesti a bolestivé pocity v oblasti kloubů. U pacientů se může objevit zvýšená únava, podrážděnost a nervozita, poruchy paměti.

Ve složení krve v tomto období se zvyšuje počet leukocytů. Mohou být endokrinní poruchy, které vedou k poruchám menstruačního cyklu u žen a impotence u mužů. Tyto příznaky se objevují v latentní období a během exacerbace симптоматика podobná akutní forma nemoci.

Latentní токсоплазмоз

Nejtěžší v diagnostice forma, která se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří jsou nemocní Aids. Při této formě onemocnění токсоплазму lze odhalit pouze tím, že drží serologic sklad.

Латентная forma je nebezpečná tím, že nejčastěji jde do těžkého генерализованное porážka těla. To může vést ke smrti pacienta. U pacientů s latentní formou nemoci jsou pozorovány léze mozkové tkáně, které jsou příčinou летального výsledku.

Možné komplikace

S rozvojem onemocnění mohou nastat komplikace. Akutní forma se rychle přesouvá do chronické i bez nedostatku specializované léčby (s výjimkou případů napadení těhotné ženy a malé děti). Postupem času se parazit šíří v těle a může odkládat цисты v orgánech a tkáních.

Zhoršuje se stav imunitního systému u pacientů a nemocní se stávají náchylnější k dalším chorobám. Celkově prognóza při токсоплазмозе pozitivní, a to zejména v případě, že pacient není pozorován иммунодефицитных stavy.

Podle studií, které byly provedeny v 2 polovině DVACÁTÉHO století, bylo zjištěno, že токсоплазма přispívá k rozvoji schizofrenie u pacientů. To je způsobeno přítomností цист v mozku. S nárůstem jejich počtu, začíná zničení šedé hmoty je to, co vede k takovým poruchám.

Metody diagnostiky

Diagnostika токсоплазмоза vyžaduje komplexní přístup. Nemožné dát přesnou diagnózu na základě pouze na stížnosti pacienta. Pro potvrzení diagnózy je zapotřebí vypracování kompletní klinické obrazy, která zahrnuje použití иммунологического, паразитологического metod, jakož i sestavení kompletní a epidemiologické anamnézy.

Паразитологический způsob diagnostiky znamená stanovení přítomnosti patogenu v biologických tekutinách pacienta. Za tímto účelem provádí analýzu krve, moči, výkalů. Může být provedena diagnostika mozkomíšního moku. Tato technika pomáhá s přesností odhalit přítomnost parazita, ale dává představu o stadiu onemocnění a stupni poškození organismu.

Иммунологический metoda zahrnuje provádění výzkumu v dynamice. Krev pacienta je analyzován pomocí иммуноферментного analýzy (ELISA), reakce nepřímé иммунофлюоресценции (РНИФ) a reakce vazby komplementu (DNC). S přítomností pozitivní dynamiky a růstu титра protilátky zkoumaného materiálu je kladen diagnóza токсоплазмоз.

Metody léčby

Léčba токсоплазмоза u člověka může probíhat jak s léky, tak i lidovými prostředky.

Slintat onemocnění ponechat náhodě nelze, protože to může způsobit vývoj závažných poruch a летального výsledku.

Terapie může probíhat jak s léky, a pomocí lidových prostředků.

Léčba léčba

Zásadní údaj k léčbě je akutní a подострая forma nemoci. Terapie akutní токсоплазмоза zahrnuje použití antibiotik a souvisejících prostředků. Je to z důvodu toho, že léčba se provádí s použitím účinných prostředků, které mají vážnou zátěž na organismus, léčba se provádí pouze v akutní fázi onemocnění.

Léčba токсоплазмоза antibiotiky se provádí s použitím léků сульфадиазина, клиндамицина a спирамицина. Také se používají léky пириметамина — je používán i při léčbě malárie. Pokud tato terapie nevykazuje dostatečnou účinnost, lze použít přípravky s obsahem миноциклина.

Léčba токсоплазмоза antibiotiky vytváří větší zátěž na orgány zažívacího ústrojí:

 • Játra — je to přirozený filtr, přes který procházejí všechny silné látky, které se nacházejí v krvi. Antibiotika mohou se v ní hromadit a vytvářet větší tlak. Proto je jejich příjem v kombinaci s použitím гепатопротекторов. A protože játra upravuje závažnost alergických reakcí, jsou také jmenováni a antihistaminika, léky s cílem usnadnit zvládnutí působících látek.
 • Ve střevech se nachází velké množství užitečných symbiotických mikroorganismů. Pomáhají při trávení a podporují ochranné funkce organismu. Antibiotika širokého spektra stiskněte rozmnožování těchto bakterií, což vede k rozvoji tohoto onemocnění, jako je дисбактериоз. Proto přípravky této skupiny přijímají společně s пробиотиками.
 • U žen je při léčbě antibiotiky došlo k porušení mikroflóru pochvy. To vede k zhoršení kandidózy a může vyvolat množení patogenních mikroorganismů. Aby se tomu zabránilo, ženy paralelní předepisované léky нистатина nebo флуконазола.

Kromě antibiotik, ve fázi zhoršení nemoci mohou ustanoveni химиотерапевтические léky. Oni zastaví dělení buněk токсоплазмы a přispívají k očistě organismu od parazitů. V tomto případě se používají přípravky s obsahem делагила a фансидара.

Při chronické a latentní fázi terapie se provádí s použitím jiných skupin prostředků. To je způsobeno tím, že data fázích napadení původcem je slabě citlivý na působení antibiotik. Proto v tomto období jsou aplikovány léky, které snižují náchylnost k паразиту a иммуномодуляторы. Použití této skupiny léků pomáhá zvýšit přirozenou úroveň ochrany organismu a potlačit další rozmnožování parazita v těle.

Z léků skupiny antibiotik mohou ustanoveni prostředky s obsahem клиндамицина a атовакона. Je také možné použít антигельминтного léku Левамизола jako prostředek léčby při dlouhodobé expozici токсоплазмозе. Byla stanovena citlivost patogenů na danou komponentu.

Lidová medicína

Při токсоплазмозе dost často praktikují provádění terapie pomocí prostředků lidové medicíny. Podobné techniky lze použít, ale pouze v případě neexistence alergie na komponenty a terapie pod kontrolou lékaře. Bez dohledu odborníka v procesu léčby mohou být zobrazeny ne všechny цисты, že povede k opětovnému rozvoji patologie.

Léčba токсоплазмоза u člověka lidových prostředků se provádí pomocí větviček черемухи. Jsou bohaté na třísloviny látky a komponenty, nezbytné pro očistu těla.

Větev pro odvaru z budete muset sbírat v období před kvetoucí strom. Po sběru je třeba sušit na suchém a tmavém místě. Suché větve jsou rozdrceny a насыпаются v pánvi. Objem větví nesmí překročit 0,5 kapacity. V pánvi, nalil vodu do úrovně větví. Na mírném ohni kapaliny je třeba přiveďte k varu a dát jí повариться 5 minut. Po uplynutí této doby, aby minimální výkon oheň, pokrýt pánev s víkem a nechte ještě 10 minut.

Po vypnutí pánve je třeba обмотать teplé deky a odejít, aby se odvar настоялся v průběhu 3 hodin. Vzít ho třeba na ¼ šálku před každým jídlem. Doba trvání kurzu je jeden měsíc. Pak musíte udělat přestávku v délce trvání do 10 dnů, po které můžete opakovat kurzu.

Léčba v těhotenství

Diagnostika токсоплазмоза se provádí při přípravě ženy na účetnictví. Pro potvrzení diagnózy je zapotřebí složit vyšetření krve, moči. Podle statistik, protilátky возбудителю nalezený v krvi 30% žen, ale patologie neviditelná. Léčba je nutná v případě, že patologie přechází v akutní nebo подострую fáze.

Při identifikaci patogenu se provádí amniocentéza — s jeho pomocí se provádí stanovení data infekci. Pokud je napadení токсоплазмой konat během těhotenství, léčba bude záviset přímo od toho, v jaké fázi došlo k инвазия. Při infekci v prvním trimestru ženy se doporučuje se uchýlit k ukončení těhotenství. Pokud existuje riziko potratu, pak opatření na zachování těhotenství konat nebudou.

Při napadení v období druhého trimestru, léčba se provádí s použitím léků Ровамицина a Фансидара. Protože data tablety obtěžují proces tvorby krevních buněk, příjem těchto prostředků v kombinaci s užíváním kyseliny listové.

Stojí za zmínku, že přerušení těhotenství je možné pouze při infekci v prvním trimestru, a při vysokém riziku narození dítěte s hrubým porušováním práce CNS. Ve všech ostatních případech je žena předmětem léčbě a pozorování.

Důležité: Po ukončení těhotenství je již přes 3 měsíce беременеть znovu, beze strachu z rizika nákazy plodu.

Prevence токсоплазмоза

Prevence infekce токсоплазмой zahrnuje dodržování následujících opatření:

 • Těhotným ženám se doporučuje omezit kontakt s кошачьими osiva. Také stojí za to zdržet se kontaktu se zemí.
 • Domácí kočky není vhodné dávat čerstvé maso a krmit hlodavci.
 • Provedení kvalitní tepelné zpracování masa a styku s ním povrchů (nože, разделочных desky).
 • Proveďte kvalitativní očišťování ovoce a zeleniny.
 • Dodržování hygienických norem a udržování čistoty rukou, zejména pokud v domě tam jsou domácí zvířata.

Při provádění výše uvedených doporučení, můžete snížit na minimum riziko infekce токсоплазмой. Při instalaci diagnózy by měly okamžitě začít léčbu.

READ  Testy na описторхоз krve a výkalů

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00154 sec