Játrová сосальщик: vývojový cyklus a způsob nákazy, příznaky a léčba

Vývojový cyklus печеночного сосальщика

Schéma vývojového cyklu печеночного сосальщика má jednu dramatický rys — to je гермафродитом, a v případě zásahu do těla i jeden jedinec, začne se množit, snáší až milion vajec za 24 hodin.

Tito červi jsou charakteristické složité typem životního cyklu, který начитывает několik фигурантов:

 • fáze larvy;
 • prozatímní šéf;
 • konečný hostitel.

Fázi vývoje печеночного сосальщика, na rozdíl od jiných odčervení, jedinečné, stejně jako dostupnost odrůdy larev honů, je parazit prakticky imunní před zasažením k hlavnímu šéfovi.

Формируясь, трематода prochází několika cykly vývoje:

 1. Jaterní двуустка se začíná rozvíjet, když se vejce parazita ven z těla hlavní host spolu s каловыми masami, se ocitnou uvnitř stojatých vod: jezera, potoka nebo dokonce louže. Vývoj печеночного сосальщика je možné pouze v přítomnosti příznivého prostředí – slunečního záření, vody. Měsíc z vajec se objeví víla, která nese název мирацидий, a ve velikosti dosahuje jen 0,03 mm. Tato fáze vývoje má dvě výjimky z pravidel: larva potřebuje výživu, se může volně pohybovat po vodní nádrži pomocí speciálních řasy čerstvě, až se dostane do těla prvního middleware hostitele.
 2. Nejčastější middleware nositelem мирацидии volí žijící ve sladké vodě korýši прудовиков. Druhý cyklus vývoje jaterní двуустки: larva je připojen k панцирю šneci, vydává едкую kapalina, разъедающую tkáně jeho tkáně. Přece jen takový parazit proniká do středu. V této fázi se liší ztrátou личинкой řasy čerstvě, její transformace v спороцисту, která Má 2 typy embryonálních buněk:
 • редии, покидающие спороцисту, проникающие uvnitř jater postižené hlemýždi;
 • церкарии – lepší larvy dospělý parazit, tělo nichž наделено mozkem, systém trávení a orgánů vidění. Opouštějí tělo прудовика a plavou po celé vodě, až se dostanou dovnitř půdě nebo na povrchu trávy, kde капсулируются do okamžiku expozice konečného hostitele. Mohou také prodloužit svou existenci uvnitř těla nejvíce ryb.
 1. Životní cyklus печеночного сосальщика končí uvnitř těla konečného hostitele. Цекария přes ротовую dutiny proniká dovnitř těla přes střeva jde do žlučových kanálů, zbaví цисты, proniká do jater, kde začne aktivně množit.

Jak lze nakazit печеночным сосальщиком? Vývoj гельминтоза. Эпидемиология

Zatímco v druhé fázi životního cyklu печеночного сосальщика, larva je nejvíce nebezpečné pro lidské tělo. Jediný způsob nákazy člověka – potravin. Z toho vyplývá, aby цикарии pronikly do těla a začali svou ničivou činnost, budou potřebovat dostat se do zažívacího traktu. V žaludku, pod vlivem žaludeční šťávy shell адолескариев rozpustné, vstupují do střeva, přes jehož stěny spadají do břišní dutiny. Později, s pomocí žíravé sekrece, проедают печеночную shell, se dostanou do žlučových průchody. Zde játrová сосальщик během 3 měsíců vyrostla v dospělý jedinec se začne aktivně množit.

READ  Jak se přenáší описторхоз od člověka k člověku, způsob infekce

Populární článek: Ланцетовидный сосальщик a jeho životní cyklus

Nejčastěji infekce печеночным сосальщиком se stane, když:

 • použití v potravinách není dost opracované jater zvířat, masa nebo ryb, také surové surové vody;
 • koupání v otevřených netestované stojatých vodách;
 • použití vody z těchto jezer pro mytí zeleniny, ovoce;
 • zanedbávání je elementární zdravotní pravidel při hře za městem.

Tato паразитарная infekce je jednou z nejčastějších na světě, nicméně první v počtu nakažených místo patří Ruské Federace. Stanoviště jaterní двуустки se vyznačují vysokou vlhkostí vzduchu, příznivé teploty a velké množství vodních ploch.

Regiony Ruska, трактующиеся jak эпидемиологически nebezpečné:

 • V omsk oblasti;
 • Altajském kraji;
 • Permská oblast;
 • Chanty-Mansijský Autonomní Okruh.

Vzhledem lidových tradic, ke kterým patří konzumace konzervovaného, мороженной nebo слабосоленой ryby, v těchto oblastech je počet zasažených obyvatel lze dosáhnout 75%.

Jaké orgány postihuje játrová сосальщик?

Jaterní двуустка, proniká přes výše uvedené způsoby nákazy, je zarážející u člověka гепато-биллиардную systém, který je složen z žlučník, žlučové kanály a oblíbené pojednává o těchto červů – játra.

Pro parazita je typický hostitelem a soužit se v játrech a žlučových. Фасциолез – velmi nepříjemné a nebezpečné onemocnění, a to zejména na běžící fázi. Protože v tomto období spolu s alergickou a нейрогенными faktory u pacientů pozorovány závažné komplikace v podobě úplné ucpání žlučových průchodů, roztroušené sklerózy a атонии žlučníku. Existuje mnoho případů, kdy červ játrová сосальщик, bít желчегонные pohyby, vzbudila u pacientů rozvoj žloutenka různým stupněm závažnosti. Také v pokročilejších fázích se často slaví absces nebo cirhóza jater, pod destruktivním vlivem odčervení se stává бугристой.

Občas rozmnožování potřebují vodní prostředí červi zcela ucpat potrubí produkty jeho života, čímž se осложняя tok žluči, což v důsledku může vést k rozvoji akutní холестаза.

Produkty výměny печеночного сосальщика způsobují zvýšenou citlivost organismu, což vede k různým alergickým reakcím, které jsou zvláště výrazné v poslední fázi фасциолеза.

Celkový stav pacienta individuálně, závisí na tom, jak moc byl zasažen orgán.

První známky a příznaky печеночного сосальщика

Размножаясь u člověka je v těle, játrová сосальщик, které mají všechny známky parazit, způsobuje velké škody na zdraví. Charakteristika onemocnění je přímo závislá na fázi průběh onemocnění a zahrnuje takové příznaky печеночного сосальщика:

 1. Akutní – se objeví na fázi migrace larvy trvá až jeden a půl měsíce. Nejvýrazněji příznaky onemocnění se projevují při pronikání larev z tlustého střeva uvnitř jater.
READ  Lék od červů pro děti: tablety, suspenze, kontraindikace, co je lepší

Občas zrání larvy může probíhat ve slinivce břišní nebo měkkých tkání a při pohybu do jater, poškodit žaludeční.

Charakteristika hlavních příznaků, pozorovaných během první fáze nemoci:

 • alergie;
 • zvýšení teploty na 40;
 • zhoršení chuti k jídlu;
 • zácpa nebo průjem;
 • bolest v kloubech;
 • bolesti hlavy;
 • nevolnost;
 • bolest pozemku pravé подреберья.

Bolesti břicha a slabost

Fáze trvá asi dva měsíce, ne-li přijata opatření léčby, helminti i nadále svou ničivou práci.

 1. Chronická fáze, na níž jaterní двуустка zhoršit příznaky popsané výše.Pro 2 fázi onemocnění jsou charakteristické:
 • chronická únava;
 • konstantní bolest uvnitř jater;
 • hubnutí;
 • řídká stolice;
 • vysoká podrážděnost;
 • cholecystitidou, hepatitida, pálení žáhy.

V důsledku jejich života, paraziti vylučují toxiny, které, když se dostane do krve, se neustále jed vaše tělo, což nepříznivě ovlivňuje celkový stav.

Stojí za zmínku, že jaterní štěstí způsobují symptomy v těle, jejich nedodržení jsou za sebou vysokou pravděpodobnost, že se šíří chronické formy v běžící, což může vést k edému jater, obstrukce žlučových cest, перитониту.

Laboratorní diagnostika

Vzhledem k tomu, že játrová сосальщик má neobvyklý vývojový cyklus, je to velmi obtížné, a půjčuje sebe k diagnostice.

Фасциолез vyznačuje nebezpečná vlastnost: diagnózu akutní fáze je velmi problematické, protože životní cyklus печеночного сосальщика stále ještě neskončila a vejce, které jdou s výkaly jen 4 měsíce, nejsou vylučovány z těla. Pak lékaři se orientuje na historii onemocnění, při instalaci diagnózy musí oddělit фасциолез od onemocnění, vyvolalo jinými typy odčervení.

Populární článek: Krátce o шистосомозе a jeho symptomech a metody léčby

Pro potvrzení diagnózy je dvakrát provádějí laboratorní studie výkaly pacienta. Pokud uvnitř objeví vejce žluté barvy s крышечкой na jedné straně, to je hlavním faktorem pro konečné závěry. V případě pochybností, provádějí výzkum infikované žluči.

Velmi efektivně provádět výzkum krve, analýza níž, pokud došlo k napadení, ukazuje výrazný přebytek bílých krvinek, snížení celkového množství bílkovin. Ale ve fázi chronického onemocnění, tento postup je prakticky k ničemu, tak jako všechny krvinky přicházejí v míru.

Léčba фасциолеза

Pokud je otázka, jak se člověk může nakazit печеночным сосальщиком se stal pro vás aktuální, pravděpodobně jste již zjistili u sebe některý z výše popsaných příznaků. V tomto případě je třeba bez zbytečného odkladu požádat o získání kvalifikované péče.

A jak jsme již opakovaně řekli, játrová сосальщик velmi nebezpečné a léčba důsledků jeho činnost by měla být prováděna pouze v nemocnici.

V антигельминтной terapie vydávají tři fáze léčby:

 1. Přípravná, při kterém купируют akutní příznaky onemocnění. Pacient přijímá желчегонные a гепатопротекционные léky, které se zaměřují na eliminaci toxinů a přispívá k obnově jater. První kurz trvá v jednom týdnu.
 2. Zničení červů. Za tímto účelem, pacient bere противогельминтные léky. Ale nezapomeňte, o vysoké toxicitě probiotika, tady je mimochodem na pomoc přichází lidová medicína.
 3. Fáze obnovy. Je velmi důležitý pro regeneraci organismu fáze. Zahrnuje užívání léků, podporují regeneraci jater a také желчегонных léků, zaměřených na očistu žlučových potrubí od mrtvých červů.
READ  Příznaky červů v těle dospělého člověka

Pokud se neléčí onemocnění «poruchou сосальщик» to může trápit vás už roky, což povede k významným poruchám funkce, funkci jater, žlučníku a slinivky břišní. A v zanedbané podobě dokonce schopen vyvolat takové onemocnění, které povedou k smrti:

 • hnisajícího cholangitis;
 • akutní pankreatitida;
 • nádory jater, slinivky břišní;
 • prudké peritonitida.

Díky диагностировании onemocnění, léčba фасциолеза dává pozitivní výhled, což nelze říci o běžící fázi печеночного сосальщика s rozvojem komplikací. Po absolvování celý průběh léčby je důležité zejména na následující měsíc dodržovat dietu, i, o tři měsíce později by měly znovu podstoupit test na přítomnost печеночного сосальщика uvnitř těla, vyloučit možnost sekundární infekce. Po uzdravení z této nemoci, u vás je tvořen k němu stabilní imunitu.

Nezapomeňte, že zapojit self-léčit nebezpečné pro vaše zdraví.

Prevence печеночного сосальщика

Pozorování jako preventivní opatření, bude se vám podaří maximálně snížit riziko nákazy infekcí:

 • pití čištěné nebo převařené vody;
 • důkladné mytí zeleniny, ovoce a zeleniny;
 • pořízení maso, rybí produkty pouze v certifikovaných místech prodeje;
 • koupání pouze v ověřených nádržích;
 • tepelné zpracování produktů;
 • nepřípustnosti zanedbání pravidel osobní hygieny;
 • дегельминтизация povolena.

Dodržovat tyto opatření k prevenci, budete nejen chráněn od takového parazita jako je jaterní двуустка, ale také budete mít celkovou vysokou odolnost proti infekci.

Veřejné prevence onemocnění spočívá v masovém ničení прудовиков, kteří na březích vodních ploch. Zvláštní pozornost věnují dobytku: provádějí očkování, se snaží izolovat a pastviny, a také voda z nedaleké osady.

Závěr

Na závěr je třeba poznamenat, že předcházet onemocnění фасциолезом není tak složité. Je třeba jen dodržovat pravidla osobní hygieny, kvalitně zpracovávat výrobky také, především, být pozorní k jejich zdraví. Ne dostat nemocný!

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00089 sec