Ascariasis u dětí, příznaky a léčba

Ascariasis — паразитарное onemocnění, nápadný člověka. Původce — аскарида lidská. Je široce rozšířen ve středním Rusku a ve světě. Předpokládá se, že patologie je přítomen u více než 1 miliarda lidí. Nejčastěji se vyskytuje аскариоз u dětí. Příznaky a léčba onemocnění jsou dobře prozkoumány, z инвазией аскаридами se naučili úspěšně zvládat i v zemích třetího světa.

Аскарида — celý červ, vně pokryté десятислойной ochranný кутикулой. Délka těla samice je 30-40 cm, samce — 15-20 viz Parazit zbaven orgánů přiložení. Usazovat v tenkém střevě, kde se neustále pohybuje ve směru opačném перистальтическим vlny.

Samice je lidské škrkavka jsou schopny odkládat až 24 tisíc vajec denně. Poslední vylučovány s výkaly, a spadají do vnějšího prostředí, kde mohou po dlouhou dobu udržovat vitalitu.

Dospělá samice škrkavka, na rozdíl od roupy, není zemře po pozdržení vajec a může existovat v těle pacienta až do dvou let. Teoreticky po skončení období života parazita onemocnění jde to i bez léčby. V praxi je situace poněkud odlišná. Z několika důvodů, o kterých bude řečeno níže, člověk je neustále vystaven opětovné nákaze, který prakticky zcela eliminuje možnost саморазрешения nemoci.

Cesty nákazy dítěte

Аскарида nemá zprostředkujících hostitelů. Vývoj parazita probíhá částečně v lidském těle, částečně v životním prostředí. Vejce parazita, dostal se ven společně s výkaly, вызревают po 17-18 dní. Za tu dobu se v nich tvoří mladé larvy, které, když se dostane do žaludku člověka spolu s nemytý zeleninou a ovocem, projdou skrz jeho stěny krevních cév a šíří po těle.

Trasa migrace larev protéká dolní duté žíly, srdce a plíce. Během této doby budoucí paraziti roste, se promění v larvy a dospělí, dostat se do dýchacích cest, откашливаются nemocný. Poté dochází k jejich opětovné polykání a dostat se do žaludku. Migrace končí v tenkém střevě, kde škrkavka dosahují pohlavní dospělosti. Celý vývojový cyklus od vajíčka až po dospělého особью, trvá 100 dní.

Děti se nakazí аскаридозом při pojídání немытых produktů, посасывании prstů, a tím je základní činností osobní hygieny. Velmi často děti jedí zeleninu a ovoce, není помыв před tím ruce a produkt sám o sobě. Při tomto vajíčka se mohou nacházet i na těch rostlinách, které nejsou přímo kontaktovat s каловыми masami. Například, pokud larvy разносятся mouchy.

Příznaky аскаридоза u dětí

Příznaky аскаридоза u dětí se v podstatě neliší od klinické obrazy, rozvíjející se u dospělého pacienta.

Jsou označeny příznaky, jako jsou:

 • řídká stolice;
 • snížení chuti k jídlu;
 • tíže a bolest v břiše;
 • bolesti hlavy;
 • bolest na hrudi, pohon zásah larev parazita v dýchacích cestách;
 • bolesti hlavy;
 • эпизодическое zvýšení tělesné teploty.

Kromě výše uvedené na seznamu, u dětí se objevují příznaky гельминтоза, které u dospělých pacientů prakticky nejsou označeny.

Specifické označení s аскарид u dětí:

 • zpoždění ve vývoji inteligence;
 • nedostatečná intenzita duševního vývoje;
 • zpoždění v růstu a nárůstu tělesné hmotnosti;
 • ospalost;
 • plačtivost a náladovost.

Jednotlivé zdroje tvrdí, že při zjištění аскарид ve střevě dítě skřípat zuby v noci. Ve skutečnosti, tyto afirmace nemají pod sebou vědecký základ. Možná, že některé děti tak reagují na příznaky nemoci, které způsobují jim nepohodlí.

Při zasažení larvy škrkavka v dýchacích cestách, které nemusí být откашлянными a проглоченными. Při tomto nezralé formy гельминта dostanou zpět do plic, což způsobuje аспирационные pneumonie různého stupně závažnosti.

READ  Analýza na giardia: krev a výkaly, uvedení metody analýzy

Analýza krve na škrkavka

Migrační fáze larvy škrkavka je doprovázen интоксикацией způsobené produkty jejich života, линькой, destrukce tkání mrtvých odčervení. Při tomto, na rozdíl od vnějších příznaků (kožní vyrážky, ангионевротический otok, эозинофильный infiltrovat Leffler), jsou vždy přítomné změny ze strany krvi.

Zvyšuje počet bílých krvinek-eozinofilů, zvyšuje hladinu imunoglobulinu Tj.

Laboratorní studie krve pacienta metodou ELISA umožňuje odhalit инвазию již na 5-10 den po zásahu гельминта do těla. Tak včasná diagnóza se stává možné díky tvorbu protilátek na látky, выделяемым larvy parazita v procesu migrace. Výsledek výzkumu může být negativní, pozitivní nebo pochybné. Negativní výsledek svědčí o nepřítomnosti nákazy, pozitivní — o jeho dostupnosti. Pochybný výsledek může mít své místo v těch případech, kdy pacient utrpěl nemoc dříve, nebo v krvi jsou k dispozici další protilátky, které mohou dát ложноположительный výsledek.

Stojí za zmínku, že při absenci reinfekce výsledek иммуноферментного analýzy se stává negativní. To souvisí s přechodem červy v половозрелую tvar a nedostatkem larvy, které jsou na fázi migrace. Od tohoto okamžiku je základní metodou diagnostiky se stává analýza stolice na vajíčka глист.

Který lékař léčí ascariasis?

Úzký specialista zabývající se léčbou аскаридоза a dalších глистных nemocí, je паразитолог nebo lékař-инфекционист. Při neexistenci těchto odborníků противоглистную terapii může předepsat internista nebo praktického lékaře.

Úspěšně provádět léčbu nekomplikované аскаридоза může zdravotnický asistent FAP, jde-li o malých, odlehlých od velkých klinik vesnicích. Pokud jde o dítě, to by měl dělat pediatr.

V procesu léčby může dítě vyžadovat konzultace chirurga, alergologem, микробиолога, gastroenterolog, иммунолога.

Tablety pro děti

Tablet od аскарид pro děti jsou vyzvednuty lékařem s ohledem na věk malého pacienta, přítomnosti kontraindikací a finančních možností rodiny. Nejčastěji se používají následující léky:

Пирантел

Низкотоксичный противоглистный lék, таблетированная jehož tvar může určené dětem ve věku nad 3 let. Při tom nemocný 3-6 let je jmenován na 1 tabletu (250 mg) prostředky jednorázově. Od 6 do 12 let s cílem léčby аскаридоза je předepsán 2 tablety (500 mg). Při věku nad 12 let se pacientovi dávají 3 pilulky prostředky. Průběh léčby ve všech případech je 1 den.

Пирантел je třeba brát na lačný žaludek, nejlépe ráno, 1 hodinu před snídaní. Pilulku разжевывают. Prostředek nepoužívají během léčby миастении a v přítomnosti individuální nesnášenlivosti. Během léčby se mohou vyskytnout bolesti hlavy, zvracení, nevolnost, bolest v břiše. Nicméně vedlejší účinky při provádění celodenní kurz terapie se vyvíjí velmi zřídka. Není používán společně s пиперазина адипатом.

Вермокс

Prostředek se používá pro terapii аскаридоза u dětí starších tří let. S cílem léčby аскаридоза вермокс platí jednou denně, v dávce 100 mg po 3 dny.

Je kontraindikován při peptický vřed, Crohnova nemoc, jaterní a selhání ledvin, individuální nesnášenlivost. By neměl být aplikován současně s метронидазолом, фенитоином, карбомазепином. Během léčby, případně vznik vedlejších účinků, včetně bolesti hlavy, problémy s židlí, nevolnost, zvracení, alergické reakce.

Вормил

Je kontraindikován při jaterní patologie, individuální přecitlivělost, mladší 2 let.

Při аскаридозе u dětí starších než 10 let je přiřazen na 100 mg na jeden příjem, jeden den kurzu. Pokud věk pacienta spadá do rozmezí 2-10 let, вормил se používá v dávce 25-50 mg za podobné trvání kurzu léčby. V celku, prostředek může být aplikován na obvodu, typickým pro вермокса, tak jak je jeho protipól.

READ  Mírné projímadlo k vyčištění střev

Декарис

Přípravek na bázi левамизола, aplikace, které je možné od tří let věku.

Je kontraindikován při агранулоцитозе, vyžaduje opatrnost při předepisování pacientům s renální a jaterní selhání, onemocnění krve. Lék užívají po jídle, večer, zapít vodou. Diety a použití projímadlo není nutná. Při léčbě infekce аскаридами lék je předepsán v dávce 25-50 mg (3-6 let), 50-75 mg (6-10 let), nebo 75 až 100 mg (10-14 let). V případě potřeby kurz opakovat týden po skončení akce první dávky léku.

Suspenze pro děti

Kaly představují взвесь pevných částic léků rozpuštěných v kapalné bázi. Tato medikamentózní forma, v sílu jednoduchosti užití, může být použit k léčbě аскаридоза u dětí od 6 měsíců. Ve formě suspenze se vyrábí пирантел, вормил.

Kejdy «Пирантел» дозируется z výpočtu:

 • 0.5 — 2 roky — na 2.5 ml;
 • 2-6 let — 5 ml;
 • 6-12 let — 10 ml.

Вормил se vyrábí s koncentrací 400 mg platného látky na lahvičku. Dávkování je třeba jej v souladu s výše uvedenými dávkami таблетированного prostředky. Děti mladší než 2 let вормил může být jmenován v dávce 15 mg.

Proveditelnost a bezpečnost léčby je třeba konzultovat s lékařem.

Léčit dítě od аскарид lidovými prostředky

Léčba аскаридоза u dětí může probíhat prostřednictvím aplikace receptů lidové medicíny. Tyto recepty jsou relevantní v případech, kdy farmakoterapie kontraindikována nebo přesvědčení rodičů neumožňují dát dítě химиотерапевтические léky.

Česnek

Česnek obsahuje v sobě hořící látky — фитофлавониды, které destruktivní vliv na odčervení.

Léčivá bylina může být použit v čisté formě nebo vstoupit do složení jiných potravin. Nejjednodušší v provedení receptem je česnek mléko. Pro jeho přípravu ve sklenici mléka o objemu 200 ml se přidá 10 kapek česneku šťávy. Užívat směs třeba ráno, nalačno, po dobu dvou a více týdnů. Tento způsob léčby аскаридоза může vztahovat na děti starší než 1 rok.

Med a cibule

Léčbě červů u dětí je možné a pomocí luku, který se, stejně jako česnek, obsahuje všechny potřebné látky.

Děti se jen zřídka shodují jíst hořící potraviny, takže cibulová šťáva jsou chováni ve více atraktivní pro dítě prostředí. Nejčastěji tímto médiem, je med, který je šťáva z cibule se přidávají v množství do výše 10 kapek na 1 recepci. «Vzít cibule med» je třeba nalačno. Děti mladší než 1 rok recept je kontraindikován.

Mrkev

Mrkev má противоглистным účinky, když brát pravidelně po dlouhou dobu. Takže recepty z ní jsou vhodnější pro prevenci, ne k léčbě гельминтозов.

Rostlina může být použita v čisté formě. Pro to dítě od 6-7 let je nutné jíst 100 g mrkve, ráno a večer. Pro malé děti, že zelenina je lepší перетирать na velké struhadlo. Také děti ve věku do 3-4 let lze dát čerstvě vymačkané mrkvové šťávy jako doplněk k hlavnímu рациону.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy od červů častěji používají ve formě odvaru z. Pro jeho přípravu se používají pouze недозрелые plody ořechu. Zralý ořech má глистогонным akce.

READ  Léčba demodectic svrabu lidovými prostředky v domácnosti

Ořechy mleté do stavu prášku, po kterém 4 polévkové lžíce výsledné suroviny se nalije 200 ml vařící vody, trvají na tom, 30 minut, filtrovány. Výsledný vývar dát dětem na dobu 1 týdne, dvakrát denně před jídlem. Prostředek může být aplikován při léčbě dětí od 2-3 měsíců.

Semena dýně

Dýňová semínka obsahují v sobě кукурбитин, který je základem jejich противоглистного akce. Semínka se používá pouze v syrovém stavu.

Pro použití u dětí semínka mleté v mixéru spolu s kůrou, zalijeme malým množstvím mléka, je dostatečné, aby byla polo-tekuté těsto, massa. Prostředek se používá 2 krát denně, ráno a večer. Recept lze použít bez omezení na věku. Je však třeba vzít v úvahu přítomnost nebo nepřítomnost u dítěte schopnosti polykání pevné a полужидкой potravin. Prsní děti jíst popsanou směs nemohou.

Léčivé byliny, které můžete dát dětem

Většina z populárních léčivých rostlin, používaných k léčbě červů, může být použit v dětském věku. Tak, děti jmenují: hřebíček, len, tymián, aloe, březové pupeny, rozmarýn, zázvor, heřmánek, černý a klasický kmín. Každá z těchto bylin může být použita jak samostatně, tak ve složení антипаразитарных poplatky.

Použití nejpopulárnějších bylin, jako je pelyněk a пижма, je povoleno pouze, když mladší dítě starší než 12 let.

Komplikace аскаридоза u dětí

Škrkavka u dítěte může způsobit několik druhů komplikací. Nicméně, hlavní a nejnebezpečnější z nich je usazování migrujících larev v orgánech a tkáních, které nejsou důstojným příbytkem parazitů. Larvy škrkavka postihuje plíce, srdce, játra, močový měchýř. Zároveň se dítě vyvíjí odpovídající симптоматика.

Kromě zamoření červy, při аскаридозе děti dost rychle to je přibírání na váze a rozvíjet, častěji trpí аллергиями, mají příznaky chronické intoxikace. To vše také patří mezi komplikace způsobené аскаридами.

Správná výživa při аскаридозе

Na dnešní den speciální dietu, kterou je nutné dodržovat pacientům, kteří trpí аскаридозом, není vyvinuto. Nicméně, tam jsou seznamy potravin, konzumace kterých doporučené a není doporučeno nemocným.

Infikovaného аскаридами dítě se doporučuje jíst:

 • syrová zelenina ve velkém množství;
 • kuřecí vejce;
 • mléčné výrobky;
 • cibule a česnek (pokud se hodí na věku);
 • ryby;
 • ořechy.

Nemocný by se jíst:

 • sladkosti;
 • pečivo;
 • mléko;
 • výrobky vyrobené z pšeničné mouky;
 • mastné druhy masa.

Zařazení do stravy je doporučená jídla zlepšuje podmínky existence odčervení ve střevech a potrubí jater, zajišťuje jejich velkým množstvím živin.

Prevence аскаридоза

Základem prevence аскаридоза u dětí je učení pravidel osobní hygieny. Děti je třeba naučit, aby si myli ruce před jídlem, a také ополаскивать používané v syrové zeleniny a ovoce.

Děti by měly vědět, že nelze brát do úst předměty, které nejsou potravinami (hračky, větvičky stromů).

V celosvětovém měřítku preventivní aktivity jsou рыхлении dětských песочниц, udržování potřebného sanitárního stavu školek, škol, prostory, v nichž se vyskytují shluky děti. Také na opatření prevence аскаридоза patří pravidelné диспансеризацию děti s nutností provedením analýzy каловых mas na vejce odčervení.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00097 sec