Analýza na giardia: krev a výkaly, uvedení metody analýzy

Лямблиоз — to je nepříjemná nemoc, která může zasáhnout nejen malé děti, ale i dospělé. Při správné léčbě, to projde rychle, ale přináší značné nepohodlí. Analýza na giardia — hlavní způsob diagnostiky onemocnění. Výzkumné metody a léčba patologie určuje lékař.

Obecné informace

Лямблиоз — to je napadení střeva patogenními mikroorganismy, které se projevuje poruchou její funkce. Častěji nemoc postihuje malé děti, není соблюдающих pravidla hygieny. Ale ne zřídka je diagnostikována a u dospělých.

Giardia — je to prvoci, paraziti, místem lokalizace kterých je v lidském těle je tenké střevo. Tyto mikroorganismy mají bičík, pomocí kterého se mohou pohybovat. Díky němu paraziti jsou připevněny k ворсинкам střev.

Tyto mikroorganismy jsou schopny absorbovat enzymy a také užitečné látky, přicházející do těla s jídlem. To narušuje proces мембранного trávení. Množí giardia jednoduchým rozdělením, jehož délka se pohybuje kolem 15-20 minut. To je každých 9-12 hodin celkový počet mikroorganismů se zdvojnásobí.

Po přiložení k ворсинкам giardia jen zřídka zůstat na stejném místě. Pravidelně mění svou lokalizaci, nebo zůstat zdarma až do další fixace.

Na lidsky organismus, které se dostanou spolu s vodou a jídlem. Симптоматика patologie se projevuje ne u všech infikovaných lidí. Цисты лямблий, uvězněni v žaludku, ne v členění kyselinou, a proto představují určité nebezpečí. Zpět do vnějšího prostředí paraziti se dostávají s výkaly.

Metody diagnostiky patologie: druhy analýz

Analýza na лямблий dítě nebo dospělého se provádí, pokud jsou pozorovány:

 • pravidelné kručení v břiše;
 • častý průjem nebo konstantní zácpa;
 • suchost a bledost kůže;
 • rychlá únava, zvýšená podrážděnost;
 • loupání rty.

Pro stanovení přesné diagnózy jsou používány tyto studie:

 1. Mikroskopické analýzy výkalů.
 2. Studie výkalů a krve metodou ELISA.
 3. Analýza výkalů pomocí PCR (полимеразной řetězová reakce).

Pro toho, aby výsledek byl maximálně přesný, mikroskopické analýzy výkaly je třeba opakovat třikrát po každých 3 dny.

Jak se připravit na vyšetřování krve?

Analýza krve na giardia nelze považovat za autentické, ale to se používá v komplexní diagnostice. Darovat ho třeba ráno. Krev berou z vídně.

READ  Zpracování ložního a нательного prádla při педикулезе: pravidla a metody

Před analýzou je vhodné nejíst nic na dobu 10 hodin. Nepijte čaj, kávu nebo džus. Je povoleno používat pouze čistou vodu bez plynu.

ELISA krev na přítomnost červů: funkce uložení a dešifrování

Předložená analýza je předepsáno v kombinaci s jinými диагностическими technikami, tak jak sami vám nedá přesný výsledek. Pro sklad se používá pouze sérum krve. V ní jsou definovány jako imunoglobuliny:

 1. IgM. Oni se objeví v těle člověka, než všichni ostatní. Objevit je můžete již na 10-14 den po infekci цистами лямблий. Lze je považovat za první známkou vývoje patologie. Postupem času se hladina imunoglobulinů tohoto typu rychle klesá.
 2. IgG. Se projevují v krevním séru mnohem později, nicméně jsou uloženy po dlouhou dobu. I po úplném vyléčení tyto protilátky lze detekovat v těle po 2-4 měsíce. Přítomnost IgG v krvi hovoří o tom, že imunitu intenzivně bojuje s parazity.
 3. IgA. Předložený parametr je volitelný, není žádnou důležitost, a proto ji není možné definovat.

Dekódování analýzy je poměrně jednoduchý: méně než 0,85 Ulong — osoba není napaden лямблиями; v rozmezí 0,85-1 Ulong — výsledek je sporný a vyžaduje další upřesnění. Pozitivní je považován za ukazatel >1. Je to jednoznačně říká o napadení člověka parazity.

Studie výkaly: vlastnosti a pravidla uvedení

Testy přicházejí v rovné a непрямыми. V prvním případě jsou identifikovány giardia a jejich fragmenty — DNA antigeny. Pomocí nepřímé analýzy jsou zjištěny protilátky.

Analýza výkaly — je to přímá metoda, kde nejčastěji jsou vyhledávány цисты parazitů.

Pro sklad биоматериала se používají tyto způsoby:

 • přirozený výtěr;
 • metoda obohacování биоматериала s následným mikroskopický výzkum;
 • výtěr s použitím roztoku Люголя pro barvení.

Je důležité dodržovat techniku uvedení analýzy. Plot materiál se vyrábí z různých míst каловых masy.

Co se týká pravidel uvedení výkaly, jsou:

 1. Za 6-7 dní před plánovaným analýzy je třeba zastavit příjem všech медикаментозных léků, které jsou schopny ničit parazity: antibakteriální, противоглистные a další.
 2. Pokud se u pacienta обнаружился zácpa, pak mu v předvečer uvedení analýzy je třeba vzít projímadlo, stejně jako žlučopudný.
 3. Za 10 hodin před očekávaným sběr materiálu jíst mastná a kořeněná jídla, nepijte kávu nebo čaj, džus.
READ  Дирофиляриоз u člověka: příznaky a léčba

Pro mikroskopické studie výkaly musí být čerstvé. Klystýr pro více materiálu používat zakázáno. Nádobí pro výkaly musí být sterilní a čisté. Je lepší koupit balení v lékárně.

Tak jak sbírat výkaly pro analýzu na giardia není jednoduché, udělat to třeba tak: wc sedátko otočí, potravinové fólie, na kterou se pacient vyprázdněn. Dále, vzorek odebráno do obalu, aby to bylo naplněné na 1/3 objemu.

Kal by měl co nejméně v kontaktu se vzduchem. Do laboratoře ho lépe složit do 20 minut — hodin.

Co je to PCR-diagnostika лямблий?

Analýza výkalů na giardia pomocí PCR — to je jedna z nejspolehlivějších metod diagnostiky parazitů. Tato analýza сверхчувствительный a umožňuje dosáhnout 92-98%-noi přesnost. Ale полимеразная řetězová reakce, která umožňuje identifikovat jednotlivé geny v DNA лямблий, se provádí ne ve všech laboratořích.

Takové analýzy je možné pouze ve velkých městech, a ne všude.

Postup PCR má tyto přednosti:

 1. Analýza dává возможнос98ть přímo zjistit přítomnost patogenů, což není vždy možné provést pomocí jiných metod.
 2. Analýza má vysoké specifičnosti. To znamená, že přináší unikátní pro předloženého původce prvek DNA — diagnóza je co nejpřesněji.
 3. PCR je schopna najít i jednu buňku.
 4. Rychlost stanovení diagnózy zvyšuje. Výsledek analýzy je možné získat již za 4-5 hodin.

Pro sběr materiálu je aplikována speciální sterilní balení s tyčinkou uvnitř. Je třeba pokusit se dotknout vnitřní stěny nádoby rukama. Ополаскивать nebo umýt ji není třeba. To bylo původně, je vykastrovaný ve výrobních podmínkách.

Při výběru materiálu je třeba pokusit se udělat opatrně, aby se do něj dostala moč. Pro toto je třeba dobře umýt rozkroku.

Jak darovat dítěti analýz na giardia?

U dětí лямблиоз se vyskytuje poměrně často, zejména u děti mladšího věku, které navštěvují školky, styku s ostatními dětmi. Nedodržení hygienických pravidel také může vést k попаданию parazitů v těle.

READ  Тыквовидный цепень: životní cyklus a léčba

Tak jako obranyschopnost ve střevech není ještě dostatečně vyvinuté, paraziti snadno vyvolávají příznaky, jako je žaludeční nevolnost, doprovázené поносами nebo zácpa, nadýmání. Není vzácné, je zvracení. Dítě se stává podrážděný, rychle se unaví. Pokud se tyto příznaky byly objeveny, je naléhavě nutné složit testy na přítomnost лямблий. Při tom je třeba bojovat nejen s námi patogenními mikroorganismy, ale i s produkty jejich činnosti, отравляющими dítě.

Nejčastěji je dítě je přiřazen копрологическое studie cala, který umožňuje určit dostupnost цист. Ale 100%-oh přesnost od něj čekat není třeba. Víc autentické, je považován za imunoanalýzou žilní krve, který určuje přítomnost protilátek v těle dítěte. Pro toho, aby se dostat na 90% přesný výsledek, obě metody je třeba kombinovat.

Zkratka analýza stejně jako u dospělých. Pokud giardia je detekován, je třeba začít okamžité ošetření, protože paraziti jsou schopni porušit práci průdušek, žaludku a dalších orgánů. Ve zvláště složitých případech, kdy předchozí metody diagnostiky a dali výsledku, dítě může být přiřazen дуоденальное studie o obsahu žaludku.

U dítěte infekce probíhá těžší, než u dospělých a v některých podmínkách může dojít znovu. Proto je lepší naučit ho dodržovat nejzákladnější pravidla hygieny a ne, aby se mu v kontaktu s zamořené lidmi. Buďte zdravé!

MAXCACHE: 0.4MB/0.00138 sec