Альвеококкоз: příznaky a léčba u člověka

Гельминтозы — všeobecně rozšířený jev, наблюдающееся u pacientů různého věku. Někteří paraziti, například альвеококк, úspěšně přizpůsobili pro existenci mimo střeva. Jsou přítomny v játrech, srdci, mozku, ledvinách nebo plicích. Tento гельминт nebezpečné, protože infekce se jim vede k vážnému poškození orgánů. Z tohoto důvodu je důležité znát základní příznaky альвеококкоза u člověka. To umožní včas diagnostikovat инвазию a přijmout příslušná opatření.

Альвеококк — co je to parazit?

Альвеококк — гельминт, patří do třídy цестод, to je tasemnice. Nicméně svými морфологическими vlastnostmi se výrazně liší od nejbližších příbuzných druhů. Nejčastější лентецы a цепни obvykle mají velkou délku a skládají jejich mnoha opakujících se fragmentů těla — члеников. Každý takový úsek nese stejný soubor orgánů, potřebných především pro chov.

Anatomické struktury альвеококка jinak. Hlavním charakteristickým rysem tohoto parazita — malá velikost. Délka dospělého половозрелой jedinci tvoří jen 1-2 mm. Při tomto červ má 4 членика různých na vlastní struktuře. Základní смысловую zátěž, jsou poslední dva úseky. Koncový членик obsahuje ženské pohlavní orgány — dělohy naplněné созревающими vejci, a v předchozím úseku lokalizované příznaky jak samce, tak samice, který vám umožní vzít альвеококка гермафродитом.

Pro spolehlivou fixaci v těle hostitele dospělí jedinci parazita používají сколекс — počáteční úsek těla červa. Jiný název tohoto úryvku — korunka. Сколекс je vybaven přísavkami a крючьями, které poskytují ukotvení ve vnitřních orgánech člověka.

Neobvyklý struktura je charakteristická pro larvální formy. V této fázi parazit je velký shluk drobných bublinek, ve vzhledu připomínající cysty nebo nádor.

Nezralé jedinec se nachází uvnitř orgánu snadno zaměnit s zhoubných новообразованием. To je způsobeno infiltrací samotné larvy hlouběji do měkkých tkání.

Cesty nákazy člověka

Альвеококк — klasický zástupce биогельминтов. To znamená, že ve vnějším prostředí jedinec po nějaké době zemře, a pro pokračování existence a rozmnožování червю potřebuje pána. Obvykle tuto roli plní теплокровные savci, kteří jsou pojídači masa. Ve volné přírodě to lišky, vlci, песцы a jejich nejbližší příbuzní. Паразитологи varují, že альвеококк může být přítomen v těle mazlíčky — psy, nebo kočky. K hlavním hostitelům červi dostanou při pojídání jimi hlodavci.

Hlavní místo lokalizace гельминта v těle hlavní host — tenké střevo. Přesně tam dozrávají vajíčka, které se později spolu s каловыми masy dostávají do okolního prostředí. V půdě v počáteční fázi transformována na онкосферу, která představuje nebezpečí pro člověka.

Infekce se vyskytuje v několika způsoby.

 1. Онкосферы mohou být přítomny v srsti domácích zvířat. Člověk nepozorovaně заглатывает vejce, pokud nemá návyky mytí rukou po komunikaci s domácím mazlíčkem.
 2. Další možností nákazy —při zpracování kůže zabitých při lovu na divoké пушных zvěř.
 3. Hrozbu představuje maso volně žijících zvířat, používané v potravinách.
 4. Vejce parazita mohou být přítomny na trávě, ovoci, houby nebo ovoce rostoucí na zemi. Při použití je pro jídlo онкосферы se ocitnou uvnitř zažívacího ústrojí.
 5. Nejčastější způsob nákazy je považována za a pití čerstvé vody, není подвергшейся кипячению.
READ  Zjištěny protilátky k токсоплазме IGG - co to znamená? Dekódování výsledky

Člověk pro альвеококка slouží jako meziprodukt hostitele spolu s hlodavci. Онкосфера třeba po celém trávicí тракту a dosáhne tlustého střeva. Tam ji shell zmizí, že poskytuje vhled do кровеносное proudu. Na nádobách z pšeničných parazita dosáhne vhodných pro rozvoj lidských orgánů — jater, plic, ledvin. Poté jsou zahájeny procesy formování larvy.

Příznaky альвеококкоза u člověka

Nemoci způsobené s červy, u kterých osob je hlavním pořadatelem, se vyznačují poruchami střevní poruchy a pokles tělesné hmotnosti. Альвеококкоз má jiné příznaky tím, že v těle jsou přítomny dospělí половозрелые jedince, a jejich larvy. Z tlustého střeva se разносятся po celém těle, které tvoří těsnění podle typu uzlů v různých orgánech. Od místa lokalizace гельминта a závisí klinický obraz nemoci.

Альвеококкоз jater

Játra — největší žláza, která je součástí trávicího systému, ale provádění a další důležité funkce, včetně vylučování z organismu jedovaté látky. Při альвеококкозе uvnitř jater je tvořen hlavní larva parazita, které vede k narušení normálního fungování žlázy.

Mezi hlavní příznaky této formy onemocnění — pocit tíhy a nepohodlí v pravém подреберье, přesně tam, kde se nachází játra. Velká část pacientů si stěžují na tupou ноющую bolest. Při prohlídce a pohmat lékař může zjistit pečeť v pravém boku, který představuje sebou velké шарообразную larvu.

Parazit сдавливает nejen jaterní tkáně, ale i žlučových potrubí, což způsobuje charakteristické příznaky:

 • žlutý odstín kůže a hlenu;
 • tmavá moč;
 • světlá stolice.

Z důvodu přítomnosti v játrech larvy альвеококка rozbité a krevní oběh. To vede k скоплению tekutiny v dutině břišní. Odborníci nazývají tento stav jako ascites. Souběžně s játry se ve velikosti zvyšuje a sousední orgán — slezina.

Альвеококкоз plic

Plíce — párové orgán dýchacího systému člověka, který zajišťuje výměnu plynů s okolím, které mohou proniknout онкосферы альвеококка. Příznaky onemocnění se bude lišit od více rozšířených možnosti, když поражается játra.

Dokud larva parazita má malé rozměry, člověk nemusí hádat o infekci. Jakmile гельминт dosahuje kritického objemu, pacient začne cítit bolest v jedné z plic, a také potíže s dýcháním.

Příznaky se zhoršují, pokud nastane průlom larvy na průdušky. V tomto případě je pozorován záchvat udušení, сопровождающийся silný kašel. Vizuálně nápadné změny barvy kůže příkrovů. Člověk nejprve bledne, a pak z nedostatku kyslíku epidermis se stává синюшным.

Zahájen альвеококкоз plic je plný rozvoj аспирационной pneumonie — onemocnění, při kterém se vyvíjejí kašel, horečka, bolest na hrudi.

Альвеококкоз ledvin

Ledviny — párové orgán, určený pro tvorbu a plochy moči. Penetrace v nich larvy альвеококка — vzácná, ale nebezpečná patologie. Příznaky přítomnosti parazitů podobné v průběhu zánětlivých procesů v tomto orgánu.

Pacient si může stěžovat na bolest v boku, иррадиирущую v oblasti zad nebo dolní části zad. Při absenci adekvátní léčby u člověka postihuje ledviny клубочки — základní stavební jednotky těla. To vede k rozvoji гломерулонефрита.

Fáze onemocnění

Альвеококкоз — patologie, která prochází několika po sobě jdoucích stupňů vývoje. Každá fáze se vyznačuje svou vlastní intenzitou příznaků. Od toho, jak rychle lékař diagnostikovat nemoc, přímo závisí úspěšnost terapie.

READ  Parazity v játrech člověka: příznaky a léčba

Rané fázi

Larvy parazitická červa, jak se dostat do lidského těla, nejprve pronikají do střeva, po kterém s proudem krve разносятся na tělo. Riziko takové nákazy spočívá v tom, že гельминт delší dobu neviditelná. Dokud se velikost larvy je malý, člověk necítí žádné nepříjemné příznaky.

Známky patologie se projeví jen tehdy, když альвеококк dosahuje monumentálních rozměrů, a lékař může najít vnitřní cysty. Pacient začne rušit slabé bolesti bolest v té oblasti, kde se nachází larva. Intenzita nepříjemné pocity se postupně stupňuje.

Dalším charakteristickým rysem глистной je považováno za parazitární onemocnění intoxikace organismu, která se navenek projevuje jako konstantní slabost, nevolnost, zvracení, bledá kůže příkrovů. To jsou nejčastější příznaky jakékoliv nemoci spojené s přítomností v těle parazitů, a proto nemohou sloužit jako důvod pro stanovení diagnózy.

Hlavní úkol — odlišit specifický parazit od ostatních. Takže, альвеококкоз a эхинококкоз jater mají podobné příznaky, tak jako při každém z onemocnění uvnitř žlázy se tvoří velké uzly. Pacient si může stěžovat na průjem, nevolnost, tíže v břiše, ztráta chuti k jídlu, a v důsledku toho, snížení tělesné hmotnosti. Pro upřesnění diagnózy паразитологи doporučují složit laboratorní analýzy. Studie krve se obvykle vykazuje zvýšení koncentrace bílkovin v plazmě a zvýšení rychlosti sedimentace červených krvinek.

Fáze letní slunovrat

Nemoc nezastaví ve svém vývoji. Pokud parazitická larva červa pronikl do vnitřní orgány člověka, budou se postupně zvětšovat, že a způsobuje přibývání všech vnějších příznaků nemoci.

V aktivní fázi se projeví poruchy trávicího charakteru, jako jsou:

 • nevolnost;
 • zvracení;
 • říhání;
 • bolest v břiše;
 • závažnost;
 • snížená chuť k jídlu.

V souvislosti s интоксикацией těla jsou pozorovány chronická únava a slabost. Na této fázi vývoje patologie v játrech pacienta již mohou být přítomny více vzdělání, připomínající uzly. Jsou jasně definovány při pohmat.

Laboratorní testy vzorku krve pacienti také ukazují přítomnost změn. Během aktivní fáze ještě více zvyšuje rychlost sedimentace červených krvinek. Při počítání лейкоцитарной vzorce laboratoř odhalí zvýšení počtu eozinofilů, což svědčí o alergické reakce organismu na odpadní produkty parazita.

Těžká fáze

Ve fázi těžké projevy se obvykle stávají viditelné všechny patologické změny jater. Kožní závoje a slizký pacienta získávají výrazný žlutý odstín. Změny se týkají a barvy moči, výkalů. Laboratorní studie урины ukazuje завышенное množství bilirubinu a žlučových pigmentů. To je v této fázi dosahuje vrcholu alergické reakce. Člověk trpí silným svěděním, kožní vyrážky.

Třetí stupeň альвеококкоза vede přímo k rozvoji terminálním stadiu — je velmi těžkého stavu, při kterém se larvy šíří po celém těle a dosahují velkých velikostí, lámání práci nejen jater, ale také ledvin, plic, mozku, srdce.

Odborníci varují, že ne ve všech případech zachována možnost obnovit funkci postižených orgánů, tak začít léčba by měla být včas.

Léčba альвеококкоза

Ani jeden z гельминтозов neměl zůstat bez pozornosti. Паразитологи vysvětlují, že vytáhnout z těla střevní odčervení mnohem jednodušší, než se zbavit larev pásu červ альвеококка. Terapii je třeba začít ihned po stanovení diagnózy patologie. Otálení je nebezpečný vývoj komplikací, které mohou být smrtelná při trvalých změnách vnitřních orgánů.

READ  Druhy červů u člověka, odrůdy s foto a způsob léčby

Léčba альвеококкоза u člověka se provádí s použitím медикаментозных léků. Odborníci jsou přesvědčeni, že konzervativní terapie umožní odstranit разросшуюся larvu červa. Аптечные přípravky jsou určeny urychlit proces hojení tím, odstranění intoxikace a odstranění hlavních příznaků.

Většina lékařů raději používat léky na základě альбендазола. Tato látka má široké spektrum účinku. Je to účinné i proti látkových parazitů. Přípravky s альбендазолом ve složení pomáhají snížit velikost cyst ve vnitřních orgánech.

V seznamu používaných při zamoření finančních prostředků patří:

 • «Альдазол»;
 • «Немозол»;
 • «Зентел»;
 • «Саноксал».

Terapie některým z léků bude zdlouhavé. Standardní průběh léčby trvá 28 dní, po kterém následuje stejný přestávku. Cykly terapie probíhají v průběhu 1-2 let.

Jednotné dávkování léků na základě альбендазола se vypočítá na základě tělesné hmotnosti pacienta. V přítomnosti látkového parazitů na 1 kg tělesné hmotnosti musíte přijmout 20 mg účinné látky za den. Při tom nelze překročit maximální povolenou denní sazbu — 800 mg. To povede k overdose альбендазолом a bude vyžadovat přijetí сорбентов.

Všechny антигельминтные prostředky na základě альбендазола mají své kontraindikace. Přípravky nelze používat v dětském věku (do 6 let), při těhotenství a kojení, stejně jako při namontované alergie na složky léků.

Медикаментозные prostředky pomohou odstranit nepříjemné příznaky a snížit množství cyst, ale očekávat, že na úplné uzdravení není třeba.

Jediná cesta ven je k dispozici podle dostupnosti velkých larev ve vnitřních orgánech — chirurgický zákrok. Během provádění operace je odstraněn nejen cysty, ale také úryvek z postiženého orgánu.

Prevence

Léčba альвеококкоза — složitý a zdlouhavý proces, ne vždy končí dobře. Na takový typ гельминтозов, podle statistik tvoří největší procento летальных výsledků. Je však nebezpečné nemoci se lze vyhnout, pokud se budete držet určitých pravidel.

 1. Dodržování osobní hygieny убережет od náhodném požití vajec parazitů. Je důležité si umýt ruce s antibakteriálním mýdlem, po procházkách v přírodě a návštěvě veřejných místech.
 2. Domácí zvířata mohou být zdrojem parazitů. Odborníci radí, aby pravidelně provádět дегельминтизацию domácí mazlíčky.
 3. S opatrností je třeba jíst maso divokých zvířat. Zničit vejce parazitů vám kompletní tepelné zpracování.
 4. Je nepřípustné pít некипяченую vodu ze sladkých vod, které se nacházejí v blízkosti lesů, v nichž žijí divoká zvířata.

Альвеококк — nebezpečný parazit, který představuje hrozbu pro zdraví a život lidí. Pouze dodržování preventivních opatření zabrání infekci a dlouhodobější léčbu.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close