Kolik žije s rakovinou jater

Rakovina jater – jeden z nejnebezpečnějších nádorových onemocnění. Prognóza přežití při primární rakovině jater je přímo závislá na fázi, ve které je diagnostikována nemoc. Význam má také věk pacienta, celkový stav všech systémů těla, histologické typ nádoru. Zvláštní význam má stav imunity pacienta.

Lékaři nejsou vždy schopni odpovědět na otázku, kolik žije s touto diagnózou, protože ani oni nemohou vezmeme v úvahu všechny faktory, které ovlivňují na délku života. Zejména, velký význam může mít emocionální a duševní postoj pacienta, který někdy poskytuje příznivý výsledek v nejhorších situacích.

Z těchto důvodů je předpověď délky života v různých stadiích onemocnění představuje velmi усредненную hodnotu, která je založena výhradně na statistických datech. Kolik ještě zbývá k životu pacienta v konkrétní klinické případě – určení dost obtížné.

Video: O rakovině jater

Při 1 fázi

Kolik žije s rakovinou jater 1 míry závisí na druhu léčby a stavu organismu. Při všech onkologických nemocech výmluvná je funkční období 5 let. Pokud pacienti žijí v této době a déle, léčba je považována za úspěšnou.

Obvykle na 1 fázi primární rakoviny jater je přiřazen k chirurgické léčbě:

  • resekce části jater;
  • odstranění jedné z anatomických podílem jater;
  • transplantace (transplantace) jater.

Poslední typ operace (transplantace jater) je nejvíce radikální a znamená úplné vyléčení pacienta v 75-80% případů. V ostatních případech je procento pacientů, kteří žijí více než 5 let – 60%.

Rakovina jater u všech nádorových onemocnění má největší pravděpodobnost recidivy. Kromě toho, že nejčastěji rakovinu jater, je vedlejší — tj. vzniká na pozadí zhoubné krbu v jiných orgánech. Všechny tyto okolnosti dělají rakovinné onemocnění jater nebezpečné a nevýhodné, pokud jde o prognózy.

Co se týče operace transplantace jater, pak je tento typ léčby je opravdu nejvíce preferované a efektivní způsob terapie, ale potíž je v nízké dostupnosti dárcovských orgánů.

READ  Rakovina hrdla (hrtanu): příznaky a projevy, léčba, fáze

Někdy se dárce může přijít nejbližší příbuzní pacienta, který daruje část jater. Játra má zvýšenou schopnost regenerace a může obnovit na 90 až 100% za poměrně krátkou dobu. Bohužel, ne vždy jsou tyto operace jsou možné na zdravotní stav.

Při 2 fáze

Druhá fáze rakoviny jater je charakterizována šíření zhoubné procesu na zdravé tkáně a zejména cévy nebo orgánu. V této fázi, nádor dosáhne 5 cm, ale nesmí přesáhnout těchto rozměrů.

Léčba rakoviny 2 stupeň je obtížné, vzhledem k porážce cév. Tráví резекцию jater, pokud taková operace je možná, a náhradu orgánů. Přežití po operaci závisí na rozsahu šíření rakovinných buněk v těle. Pokud maligní proces удалость zastavit pomocí hlavní a pomocné terapie, lékaři se domnívají léčba úspěšná.

Nicméně ukazatele úspěšnosti při rakovině jater 2 míry jsou relativně nízké a jsou si rovni jen 50%.

Při 3 fáze

Na 3 fáze postihuje метастазами lymfatických uzlin, a samotný nádor klíčení v příštích tkáně a orgány. Lze se divit, trávicí ústrojí, брюшина. Na 3 fáze často se vyvíjí ascites – nahromadění tekutiny v břišní dutině. Často se tento stav musí řešit operační cestou.

Léčba rakoviny jater na 3 fáze zřídka, je radikální – tedy odstranění části orgánu, nebo dokonce provádět kompletní jeho nahrazení již nepraktické, protože vyléčit nemoc zcela již není možné.

Platí alternativní způsoby léčby – embolizace tepny, napájecí rakovinu, injekce etanolu. Používají se také na klasickou chemoterapii, ozařování zářením, таргетную terapii.

Prognóza přežití – asi 20-30%.

Při 4 fáze

4 fáze – ta je nebezpečná a nepříznivá, pokud jde o prognózy. Cvičil často pouze паллиативное léčba – odstranění bolesti symptomatologie, likvidace následků krvácení. Bohužel, rakovina jater 4 stupně plná náhlé fatální v paměti neustálé nebezpečí vzniku akutního selhání jater.

READ  Rakovina ledvin u mužů

Kromě toho, vážné nebezpečí a další orgány, na které přenesly sekundární maligní krb – plíce, ledviny, kostní tkáň. Při rakovině 4 fázi lékaři nuceni aplikovat léčbu silnými обезболивающими léky drog charakteru – jiné metody pro odstranění bolesti v této fázi ocitají bezmocní.

Přežití pacientů je ne více než 5-7%.

Určité vzorce, podle kterých by se dalo spočítat délku života pacientů, neexistuje. Načasování je do značné míry závislé na psychický stav pacientů, úroveň zdravotní péče, zapojení rodiny a blízkých lidí.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00080 sec