СанПин prevence tuberkulózy — příznaky, popis, nová pravidla

Každý rok, 24 března, celá lékařská veřejnost slaví Světový den boje proti tuberkulóze. Význam tohoto onemocnění v sociálně-ekonomickém životě mnoha zemí stále velmi velký.

Je známo, že tuberkulóza – nemoc sociální, a to nejen v Ruské Federaci, ale i po celém světě. Ještě Robert Koch, objevitel původce tuberkulózy, který od té doby nese jeho jméno, «hůlka stick koch», dal nádherný popis povahy nemoci, řekl, že tuberkulóza – je to «slzy chudoby, выплаканные dovnitř.»

A opravdu, na konci XIX století to ty малоимущие vrstvy obyvatelstva, zejména městské, vyznačuje extrémně vysokou mírou morbidity. Příznaky této nemoci jsou dobře známé.

To se objev původce tuberkulózy, konečné vítězství nad сыпным тифом v 20-tých let minulého století podařilo definitivně «omezit» infekční nemoci. Oni přestali být hlavní příčinou úmrtnosti lidského druhu, přičemž dlaň onemocnění více «ctihodného» věku, takže, například, jako сердечнососудистые a онкологические onemocnění, příznaky, které jen zřídka se projevují v mladém věku.

Jak je situace s tbc v Rusku v současné době?

Je známo, že v SSSR фтизиатрическая úřad jako hodinky, a u nás bylo hodně co učit celém světě. Bez nadsázky lze říci, že práce zdravotní a epidemiologický dohled, vedení диспансеризаций populace byla velmi dobře organizována.

To bylo snadné, aby se vzhledem k dostupnosti státní kontroly snímků a absence lidských práv v moderním slova smyslu, například, nemožnost soukromého vzdání se lékařskému vyšetření nebo očkování. Připomeňme si, například, usnesení MZ SSSR Č. 747 «O opatření k posílení boje proti tuberkulóze» (1972). Pak během vyučování na katedře фтизиатрии učitelé nemohli najít světlé pacientů pro demonstrace a studenti mohli vidět klasické příznaky tuberkulózy.

Přesně na začátku roku 1990 let bylo dosaženo nejlepší míra incidence tbc za celou historii denně případů – 34 na 100 tisíc obyvatel, a pak – «jáma» 2000-let minulého století, kdy index prudce vyskočil až 90 případů.

Po «jámy» 2000-tých let se situace stabilizovala, ve většině regionů RUSKÉ federace. Podle Ai Васильевой, hlavní фтизиатра MZ RF, incidence a úmrtnost v rusku se snížila, respektive o 7,5% a 8,5% v roce 2013. Průměrná nemocnost v průměru o RF – 63 případů na 100 tisíc lidí obyvatel, úmrtnost od všech forem tbc činila 11 případů na 100 tisíc lidí.

Zamyšlení k této částce: na každých 6 заболевших představuje jeden zemřelo. To, samozřejmě, nemluví o tom, že každý šestý заболевший tbc je povinen zahynouti, a o tom, že počet případů chronickými formami převyšuje počet nově заболевших. Při tomto ukazatel úmrtnosti v 11,3 je nejlepší za celý постсоветский období, podle ministra zdravotnictví RUSKÉ federace Вероники Скворцовой.

Závažnost současných problémů tb

O významu problému v zemi a ve světě mluví následující fakta:

 • po Pomůcek, jako projevy HIV infekce, tuberkulóza stojí na druhém místě ve struktuře úmrtnosti od konkrétního, jednotlivého infekční choroby;
 • asi třetiny obyvatel planety v různé míře setkali ve svém životě s původcem tuberkulózy je, že by se mohlo projevit jako klinické obrazem s rozbalené příznaky, tak бессимптомным носительством;
 • každoročně více než 8,5 milionů lidí na světě doplňovat armádu заболевших tbc, to je více, než počet obyvatel Bulharska;
 • v minulosti, v roce 2014, v Rusku pro práci фтизиатрической služby bylo vyčleněno asi 4 miliard rublů;
 • v Rusku existuje několik set противотуберкулезных lékáren, v nichž zaměstnává více než 9000 lékařů a 38000 středních zdravotnických pracovníků;
 • ve srovnání s vyspělými zeměmi Eu je pozice Ruska jsou následující: incidence tuberkulózy v Německu nižší než 12 krát a je o 5 případů na 100 tisíc obyvatel.
READ  Эндокардит infekční - příznaky u dospělých a dětí, prevence

Ale možná, že hlavními problémy, осложняющими boj s tbc v Rusku, jsou:

 • vývoj u микобактерии tbc mnohočetným lékové rezistence, která je způsobena nízkou účinnost ambulantní léčby pacientů, стертостью klinické obrazy a absencí «klasické» příznaky choroby;
 • vznik velkého počtu případů tuberkulózy, vznikající u pacientů nakažených HIV, a naopak. Podle vedoucího Federální monitorovacího centra proti šíření tuberkulózy v rusku, dále m. n., prof Нечаевой Oa Stol., každý desátý pacient, poprvé выявленный tbc v roce 2012 byl nositelem viru HIV nebo заболевшим!

Tak, například, na konci roku 2012 v Sverdlovská oblast se skládala na účet 2248 osob nakažených микст infekce (tbc + HIV). Tato kombinace infekce vede k «rozmazání» příznaky tuberkulózy, tak jako infekční proces dochází na pozadí snížené imunity.

V této skupině všechny činnosti ve shodě противоэпидемического režimu a léčbě pacientů silně осложнены vlastnosti interakce dvou oddělení, protože tbc se zabývá ministerstvo zdravotnictví, a problém HIV infekce Rospotrebnadzor.

Nová pravidla СанПиН v Rusku

Takže, v této situaci Ruské Federace v létě roku 2014 se objeví nové sanitární-epidemiologické předpisy СанПиН (JV 3.1.2.3114-13) «Prevence tbc», které zruší platné SP 3.1.1295-03.

Připraveny byly podle usnesení šéf státní zdravotní lékař RUSKÉ federace 22. října 2013 č. 60, registrovány na Ministerstvu Ruska 6 května roce 2014 u č. 32182 a vstoupila v platnost od 02.07.2014 gg

Dokument obsahuje 15 článků, a do značné míry opakuje předchozí СанПин, ale s některými základními změnami.

Zabývat se podrobněji, čím se liší nové hygienická pravidla od předchozích.

Za prvé, nová Pravidla zavádějí kritéria, která se nazývá «kritériem multiplicity флюорографического průzkumu» obyvatel. Pokud je výskyt v daném regionu RUSKÉ federace dosáhne více než 60 případů na 100 tisíc obyvatel, je to stále preventivní prohlídky dospělých a dospívajících od 15 let, se bude konat v něm ne méně než 1 krát za rok.

Tak, podle roku 2012, patří Ural (86,6), Východní (122,4) a Sibiřský (109,5) federální jméno, (v závorce je uveden výskyt podle zprávy vedoucího ФГБУ «ЦНИИОИЗ» Минздрава Ruska, dále m. n., prof Нечаевой Oa Stol.) od 22.04.2013 gg

Také aktivně zdůrazněna role vedoucích pracovníků podniků a organizací všech forem vlastnictví, které musí poskytovat informace o výsledcích provádění preventivní lékařské prohlídky zaměstnanců v Rospotrebnadzor za účelem včasného zjištění tuberkulózy, a také ovládat proces průchodu zaměstnanci vyšetření na tbc.

Problémy vytvořené novými pravidly

Ale, možná, hlavní novinkou v nové předpisy se staly body 5.2 a 5.3, které se staly skutečnou «bolest hlavy» pro ty rodiče, kteří se z různých důvodů vystupují proti zavedení vakcíny BCG a pořádání vzorku Mante svým dětem.

READ  Оппортунистические infekce HIV

Vezměme si situaci více.

V předchozím znění hygienické předpisy byly měkké tipy: «byla doporučuje» vzít děti na zahradě bez řádného vyšetření na tbc. Vytrvalý папам a maminkám, zejména z «bohatých rodin», se podařilo přesvědčit některé заведующих. Nyní vedení předškolních institucí dostali možnost odmítnout oficiálně, s odkazem na nová pravidla.

Uvádíme citaci z nových СанПиН (JV 3.1.2.3114-13) «Prevence tuberkulózy», kapitola č. 5 o včasném odhalení:

(připomínáme, že zavedení BCG nutně na 3-7 den po narození podle Pořadí MZ RUSKÉ federace 21.03.2014 o Národním kalendáři očkování):

To znamená, že na jedné straně, nová pravidla umožňují vhodně zařízený odmítnutí, na straně druhé – обрекают dítěte v sociální izolaci.

Pochopit úzkost oddělení je docela možné: podle stejného ФГБУ «ЦНИИОИЗ» Минздрава Rusku výskyt dětí ve věku 0-14 let, vzrostl od roku 2009 o 13,7%. Údaje zveřejněné 22.04.2014 gg

Конфликтность situace je v plné právní zmatek, vzniklou při posuzování těchto položek. Základní předpoklad je následující.

Mnozí rodiče se obávají vystavovat své dítě riziku očkování, z důvodu výskytu možných příznaků onemocnění. Logika argumentace je taková, že pokud by všechny vakcíny a očkování přinášely pouze užitek, pak není říkalo, že by «povinné». Důvod pro to je dost.

Zdravotní aspekt tohoto problému

 • Jasné vědecké obrazy na dobu trvání a činnosti imunity proti tbc pomocí vakcíny BCG zatím žádné;
 • vakcína BCG (Кальметта – Герена) je oslabený kulturou býčí typu микобактерий tuberkulózy, a z lidského patogenu bránit není povinna;
 • existují daleko nejsou ojedinělé roční případy поствакцинальных komplikace po očkování BCG, při tomto specifický rozvinutý zánětlivý proces má dokonce i svůj název – Бцжит, a je charakterizována jeho symptomy a průběhu;
 • federální instituce jim. Rv stick koch v Německu, přední světové vědecké instituce, v níž pracoval slavný autor objevu původce tuberkulózy – slavný Robert Koch, již 17 let, od roku 1998 zrušil doporučení na zavedení BCG. Mezi argumenty, kromě klidné epidemiologické situaci v Německu přímo uvádí «nedostatek spolehlivých důkazů o účinnosti, нередкие závažné nežádoucí účinky».
 • existuje Usnesení Vlády RUSKÉ federace od 02.08.1999 g, č. 885, ve kterém pro komplikace po BCG přidělena vlastní řetězec: «studený absces, лимфаденит, келоидный jizva, остеит et, генерализованная BCG infekce». Při této komplikace u dítěte může dojít až 1,5 let po očkování.

Přiznej se, že samotný fakt možnosti po očkování BCG младенцу získat «státní paušální» a možnost být omezována dětství není příliš potěšující. Kromě toho, v Dekretu se píše jen o příznacích zdravotních komplikací, ale i o jednotlivých диагнозах, развившихся v důsledku infekce.

 • podle mnoha odborníků, фтизиатров a иммунологов, u novorozence ještě není dost созревшая imunitní systém, dát kompletní odpověď na vakcínu BCG, proto výskyt příznaků поствакцинальных komplikací.
 • podle § 5.7 nového dokumentu zabránit непривитого dítě na dětský kolektiv může pouze lékař-фтизиатр. Každý dětský фтизиатр vám řekne, že informace o tom, je, zda dítě nebezpečí pro peer nebo ne, to nemůže dát bez ohledu na reakce Mante a informace o tom, привит, zda je dítě v роддоме BCG.
 • z důvodu povinné a rozšířené očkování BCG «namazat» výsledky vzorku Mante. V zemích evropské Unie, kde není povinné očkování, s přítomností pozitivní reakce Mante dal diagnózu tbc a začíná hledat krbu infekce a prevence. V Rusku lékaři zajímá: «A možná, že je to důsledky BCG, a reakce ложноположительная?»
 • pravost vzorku Mante dobrý, vezmeme-li v úvahu všechny kontraindikace, kterých je nespočet. Zejména, další očkování (není uvedeno jaké) mohou ovlivnit výsledek.
READ  Z bradavice, krev, hnis, tekutina - co dělat?

Právní aspekt problému

 • Dodržování hygienických a epidemiologických pravidel je striktně povinné, bez ohledu na formu hospodaření subjektu. Jejich povinnost dodržovat jak právní, tak i fyzické osoby. V souvislosti s tím je vždy automaticky se předpokládá, že dokumenty Rospotrebnadzor, jako odchozí dokumenty нижележащей stupně nesmí být v rozporu s federálních zákonů RUSKÉ federace;
 • nicméně, podle názoru mnoha právníků, СанПин «vlezl na cizí území», bod 5.7, hrozí, že «nebude povolovat v dětské organizace». Pokud dětské školky jsou «dětskými organizacemi», pak СанПин o prevenci tuberkulózy omezuje právo dítěte na vzdělání, které zaručuje Ústava RUSKÉ federace, protože školka je sice dětský, ale je DOW, pak tam předškolním vzdělávací instituce.

Pokud za dětské organizace předpokládat, penzion, kruh a tábor, pak kdo z nás při zápisu do kruhu предъявлял pas očkování?

СанПин hrubě porušuje práva dětí, legální odmítající očkování BCG a pořádání туберкулинодиагностики pomocí vzorku Mante, za předpokladu, že je v rozporu s FZ č. 323 «O základech ochrany zdraví občanů RUSKÉ federace», v části, kde se uvádí, že o pravidel souhlasu lékařskou péči, jakož i FZ Č. 77 «O prevenci šíření tuberkulózy v Ruské Federaci», opět v části pravidel souhlasu.

Takže, federální legislativa umožňuje upustit od očkování, včetně u dětí se souhlasem rodičů nebo zákonného zástupce až do dospělosti; to platí i pro туберкулинодиагностике a prevence tbc pomocí vakcíny.

V důsledku toho nový СанПин ukládá přísná omezení organizačního charakteru, trestání rodičů za důsledky jejich jednání, kdy federální legislativou.

Tento problém není единична a její řešení je daleko od dokončení. To bude vyžadovat společné co-koordinovat akce úředníků Rospotrebnadzor, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo spravedlnosti, úředníků Рособрнадзора a komisaři pro lidská práva a dítě, práce фтизиатров, эпидемиологов a organizátory zdravotní péče.

Chci vyjádřit důvěru, že správné řešení bude nalezeno, a СанПин «Prevence tuberkulózy», přestane být předmětem bouřlivých diskusí a bude bezvýhradně proveden na všech úrovních.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00167 sec