Navzdory skutečnosti, že herpes je nejčastěji se objeví na rtech, jeho lokalizace v nose taky není něčím výjimečný – vše závisí od místa, kde se virus poprvé dostal do těla. Pokud герпетический virus se dostal přes nosní sliznici, později vnější projevy infekce budou обнаруживаться právě tam.
Etiologie a patologické (mechanismus vzniku infekce)
Infekce se vyskytuje vzduch-nesené tím, že – po blízké komunikaci s переносчиком viru a vdechování vzduchu po kýchání nebo kašli pacienta. Tak jak se virus šíří ve větší míře v epiteliálních tkáních, opary v nose se projevuje v podstatě na hlenu membrán a na kůži.
Doslova několik dní po infekci buňky, které podstoupily primární virové napadení odumírají, ale při tom dostatek času zajistit výkonnou produkci nových вирионов (zdrojů dalšímu šíření).
Postihuje nejvíce vnějších vrstev kůže a sliznice, a oddělení, které jsou o něco hlouběji do vnějšího krytu. Povrchové vrstvy zůstávají zdravé.
Příznaky léze ve formě svědění a bolestivost v místě budoucích vyrážky se objevují v důsledku odumírání buněk a toxicity akci látek, освобождающихся z odumřelých buněk na nervová zakončení a uzlin. Opary v nose má více bolestivé příznaky, než při lokalizaci poruchy na rtech.
Opary v nose má vysokou контагиозность (s lehkostí proniká přes ochranné bariéry) a vysokou вирулентность (v případě proniknutí viru, infekce se vyskytuje s velkou pravděpodobností).
Při počátečních projevech existuje velké nebezpečí, že část вирионов dosáhne míchy. Lumbální lokalizace krbu infekce je nejvíce nepříznivé možností rozvoje – to se stává základen na něž je pro imunitní systém a противовирусное léčba ukazuje jako neefektivní.
Pokud se neléčí primární ohnisko se podaří dostatečně rychle a snadno, pak je krb v míše zůstává životaschopný a pravidelně vyrábějící nové porce вирионов, a jeho léčba se stává prakticky nemožné. Při normálním stavu imunitního systému se jí podaří zcela neutralizovat patologické účinky viru, a speciálně léčit herpes není třeba. Pokud z nějakého důvodu imunitu ukazuje se zrakovým postižením (selhání imunity, nedávno перенесенное onemocnění, chyby ve stravě, změna klimatu, atd.), opary v nose, se může projevit opět v místě primární léze.
Příznaky
Ty hlavní příznaky – podráždění, bolesti a vyrážky na povrchu sliznice nosu. Tak jako zánět se vyvíjí uvnitř nosní dírky, pak se vnější projevy mohou po dlouhou dobu zůstat bez povšimnutí, a pacienti nejsou v žádném spěchu ho léčit. Sám vyrážka a podráždění vypadá trochu jinak, než na rtech. Bubliny jsou pokryty od shora tlustou vrstvou a vypadají jako malé vaří.
Pokud se objeví opar pod nosem, pak se jeho příznaky jsou téměř totožné jako při porážce herpes rty.
Léčba
Při zdravém иммунитете speciálně léčit opary v nose nepovinné. Organismus sám schopen vyrovnat se s infekcí a upozornit na výskyt relapsu. Je třeba mít na paměti, že v období exacerbace člověk se stává zdrojem nákazy, proto je nutné omezit jeho kontakt s ostatními lidmi.
Léčba vyrážky v aktivní fázi je zpracování bubliny mast s obsahem zinku nebo tetracyklin. Navíc je možné léčit vaří s pomocí polehčující olejů – шиповникового, облепихового. Tímto způsobem se podaří zmírnit bolesti příznaky a urychlit léčbu.
Při detekci herpes v časných stádiích, postižené místa stojí za to léčit pomocí противовирусных prostředků.
Předpověď nejčastěji příznivé. Je třeba vzít v úvahu, že prevence herpes je mnohem jednodušší a jednodušší, než jeho léčba. Je nutné dodržovat standardní hygienické aktivity, sledovat stav imunity.