Dieta při rotavirové infekce, výživa po rotavirové infekce u dětí

Ротавирусная infekce (ротавирусный gastroenteritida, střevní chřipka) – akutní virové кишечное onemocnění. Hlavní patogen — ротавирус čeledi Reoviridae. Při pronikání ротавируса do zažívacího traktu, se děje porážku jeho sliznice, a se objeví, zvracení, průjem, zvýšená tělesná teplota.

Nejostřeji střevní chřipka projevuje u dítěte, protože u malých dětí je imunita nestačí tvořena.

Infekce se šíří:

 • vzduch – nesené tím,
 • přes zkažené nebo nekvalitní potraviny,
 • domácnosti a osobní hygienu.

Základní příznaky onemocnění:

 1. Slabost a malátnost.
 2. Akutní схваткообразная bolest v břiše.
 3. Vysoká teplota těla.
 4. Průjem.
 5. Zvracení.

Vychytralost onemocnění je обезвоживании organismu v důsledku průjmu.

Diagnostikovat infekci je možné pouze v laboratorních podmínkách, tak jak jsou data příznaky mohou svědčit i o jiných střevních infekcí.

Výživa při rotavirové infekce

Podstatnou součástí v léčebné terapii jakékoliv střevní onemocnění je dieta.

Léčebná dieta při rotavirové infekce je omezit ve stravě sacharidů a tuků, dostatečný příjem tekutin. Doporučuje se vzít адсорбирующие léky a probiotika pro podporu vylučování toxinů z těla.

Jíst a pít je třeba malými porcemi až 5 krát denně. Velké porce jídla mohou vyvolat záchvat zvracení.

Jsou zakázány ke spotřebě:

 • potraviny s vysokým obsahem hrubé vlákniny,
 • mastné a smažené pokrmy,
 • uzenin a nakládaná zelenina,
 • ostré omáčky a marinády,
 • sladké limonády, koncentrované šťávy a nektaru více,
 • potraviny, dráždí střevní stěny (šťovík, cibule, česnek, ředkvičky),
 • způsobující nadýmání (zelí, okurky, řepa, luštěniny).

Výživa při rotavirové infekce u dospělých je založena na dietu číslo 4, která obsahuje: černý čaj, silná káva a kakao, vařené slizký polévky a ovesné kaše na vodě, brambory, tvrdý chléb, libové ryby, drůbež a maso.

Dieta při кишечном chřipce u dětí

Zvláště pečlivě je přiřazen léčba a dieta při rotavirové infekce u dětí, protože imunitu u malých dětí je nedokonalá, a přenesená infekce s sebou nese komplikace. A vyvážené frakční výživa při rotavirové infekce u dětí vede ke snížení zánětlivého procesu, závažnosti a trvání onemocnění.

READ  Trichomoniáza u žen: příznaky, cesty nákazy, léčba

Pro děti je jídlo vařené na pár, pak jsou broušené nebo перетирают do пюреобразного stavu.

Při kojení se doporučuje pokračování krmení, protože mateřské mléko obsahuje imunoglobuliny a bohatě živinami a stopovými prvky, облегчающими průběhu onemocnění.

Děti při umělém vzorec překládají na безмолочные a neobsahující laktózu kaše a mix.

V období exacerbace příznaků a při silných záchvatech zvracení dítě je lepší dávat vodu nebo speciální rehydratační roztoky pro, ale ne krmit.

Dieta při rotavirové infekce u dětí je přiřazena pouze po konzultaci ošetřujícího lékaře s ohledem na věkové a individuální zvláštnosti dítěte.

Když příznaky onemocnění se začnou konat, dítěti můžete dávat přírodní jogurty, s cílem obnovit mikroflóru tlustého střeva.

Čerstvá zelenina, plnotučné mléko, čerstvé ovoce, ovocné šťávy a nektaru více může být podáván v potravě po úplné uzdravení a normalizaci stolice. Také je nutné držet dietu po rotavirové infekce u dětí je ještě 1 – 2 týdny po úplném uzdravení.

Prevence ротавирусного gastroenteritida

Specifická prevence ротавирусного gastroenteritida u dospělých a dětí stanoví оральное aplikace dvou vakcín, obsahující oslabený virus.

Nespecifické prevence zahrnuje přísné dodržování pravidel osobní hygieny, důkladné mytí ovoce a zeleniny, pití čištěné nebo po varu vody. Nejezte po lhůtě splatnosti a pochybného původu potravin.

Dieta při rotavirové infekce — jeden z hlavních prostředků léčby a prevence střevních onemocnění. Při výskytu těchto příznaků, jako je zvracení, průjem, zvýšená tělesná teplota, je třeba neprodleně vyhledat lékařské pomoci pro diagnostikování choroby.

MAXCACHE: 0.39MB/0.00079 sec