Чикунгунья horečka — příznaky

Чикунгунья – jedná se o bakteriální onemocnění, která se stala aktivně šířit po zemích celého světa a dokonce pravděpodobně bude schopen sestavit konkurenci slavné viru Ebola volajícího геморрагическую horečku Ebola. Toto onemocnění postihuje klouby a způsobuje celkové příznaky intoxikace s následnými komplikacemi. Nejvíce nebezpečná horečka pro seniory a lidi se sníženou imunitou.

Původce viru Чикунгунья

Чикунгунья (CHIKV) je RNA-геномный virus rodu Alphavirus, který patří do rodiny Togaviridae a odkazující na арбовирусам. To znamená, že on přenosných na člověka kousnutím infikovaného hmyzu, a to – samice komárů. Přenos infekce z člověka na člověka se provádí vzduch-nesené tím, že vede k propuknutí epidemií a šíření nemoci.

Virus je velmi нестоек ve vnějším prostředí, to термолабилен, je citlivý na UV záření a mnohým dezinfekčním prostředkům.

Původcem této horečce se vyvíjí v těle komárů druhu Aedes aegypti, A. Albopictus, A. furcifer-taylori, A. Luteocephalus, A. Africanus a Culex fatigans. Všechny jsou nejvíce aktivní v dopoledních hodinách a na konci druhé poloviny dne. Obvykle samice hmyz kousat lidi, kteří jsou na ulici, ale některé druhy mohou kousat, a ve vnitřních prostorách.

Zaznamenány případy přenosu nemoci кровососущими povlečení клопами, kteří žijí v domovech nakazily lidi. Kromě toho, jedním ze zdrojů infekce pro člověka jsou považovány za primáti, kteří jsou také vystaveni nebezpečí infekce od hmyzu.

Эпидемиология

První případy Чикунгуньи oficiálně byly zaznamenány v Tanzanii v roce 1952, tehdy epidemie vyžádala spoustu životů, na náhorní plošině Маконде. Po této vzácné vypuknutí viru setkal v Africe, Jižní a Jihovýchodní Asii a Indii. Nicméně od začátku XXI století horečka «probudila» a začala aktivně šířit po světě.

Největší epidemie v Indii na konci roku 2006 vedla k přesunu horečky a na další kontinenty. Nemoc byl poprvé zaznamenán v Indonésii, Thajsku, Myanmaru, Malediv, Seychel a Komor ostrovech, Gabonu, na Madagaskaru a v dalších územích s přiléhající k Indickém oceánu. První případ «завезенной» nemoci v Evropě byl zaznamenán v Itálii v roce 2007, pak ve Francii a v Chorvatsku.

READ  Spalničky u dospělých, příznaky spalniček u dospělého člověka

Za posledních několik let v Americe a Evropě (Saint-Martin, Montpellier) bylo odhaleno několik pařenišť autochtonních případů onemocnění. Což znamenalo možnost nákazy od hmyzu a na těchto kontinentech. To je způsobeno tím, že komáři druhu A. Albopictus se mohou množit a žít v téměř všech povětrnostních podmínek, takže se dostal do příznivé klima, v USA, Latinské Americe a Evropě hmyz s sebou přinesli virus Чикунгуньи na tyto kontinenty.

Více než 1 milion lidí byl napaden právě na těchto územích za posledních několik let. K dnešnímu dni, případy horečky byly zaznamenány v 60 zemích.

Jak se projevuje onemocnění

Horečka Чикунгунья se projevuje na 4-8 den po kousnutí nakaženého hmyzu. První příznaky onemocnění jsou:

 • zvýšení tělesné teploty až do -40 ° C;
 • ostré bolesti v kloubech a páteři;
 • bolesti hlavy;
 • zánět spojivek;
 • fotofobie;
 • zimnice;
 • bolesti v oblasti žaludku;
 • nevolnost.

Svůj název onemocnění заслужило právě díky příznaky. Překladatelé маконде «чикунгунья» doslovně lze přeložit jako «ta, co скрючивает». Nemocný musí vzít nucené situaci s ohnuté klouby, což trochu usnadňuje артралгию. V důsledku onemocnění обездвиживает člověka.

Horečka Чикунгунья probíhá ve 2 fázích. Na první pozorovány vyjádřené bolesti kloubů a horečka, které trvají několik dní. Pak následuje období, kdy teplota klesá do normálních značek na 1-3 dny. Poté začíná геморрагическая fázi, objevuje svědění макуло-папулезной vyrážkou na trupu a разгибательных částech končetin. Někdy jsou pozorovány krvácení a leukopenie.

Úplné uzdravení se vyskytuje v asi 1-2 týdny, ale silná bolest, špatná pohyblivost kloubů a kloubní výpotek může obtěžovat pacienta ještě měsíce nebo i roky. U lidí ve věku a u pacientů s oslabeným imunitním ochranou vyskytují komplikace, které mohou být smrtelná. V některých případech se vyskytují neurologické, oční a srdeční komplikace, stejně jako porušení trávicí funkce.

READ  Že bude-li папиллома оторвется?

Diagnostika a léčba Чикунгуньи

Diagnóza onemocnění se provádí několika metodami:

 • иммуносорбентный analýza s fixními enzymy (ELISA);
 • полимеразная řetězová reakce s použitím reverzní транскриптазы (PCR -).

Серологические a вирусологические testy jsou prováděny s cílem vyloučení jiných podobných druhů лихорадок, například dengue. Maximální titulek protilátek k viru je stanovena na 3-5 týden po infekci, a izolovat virus z krve je možné již bezprostředně po vzniku prvních příznaků.

Bohužel ani specifický серопрофилактики, ani unikátní terapie horečky Чикунгуньи zatím neexistuje. Hlavním cílem léčby nemoci je boj s příznaky:

 • snížení teploty;
 • odstranění артралгий;
 • odstranění otoků;
 • snížení intoxikace;
 • prevence komplikací.

Pro to používají жаропонижающие a anestetika — non-steroidní anti-pobuřující drogy. Kromě toho, konají akce normalizovat metabolismus a posílení stěny cév, obnovení funkce všech orgánů a zvýšení rezistentních sil organismu. Léčba probíhá v nemocnici.

Prevence onemocnění

Základem prevence nákazy je organizace na ochranu kousnutí od samice komárů. K tomu je třeba:

 • nosit oděv s dlouhými rukávy a kalhoty;
 • zasaženou pokožku zvládnout speciálními repelenty, podle anotace;
 • používat moskytiéry ošetřené insekticidy, které jsou povoleny WHO;
 • sprej insekticid v místech pravděpodobného chovu a shluky hmyzu;
 • odstranit všechny přírodní a umělé nádoby, naplněné vodou, které jsou umístěny v blízkosti obytných prostor a jsou výhodné prostředí pro množení komárů;
 • pravidelně měnit vodu ve všech nádobách v bytě a na zahradě ne méně často než jednou za 3-4 dny;
 • zničit prostor pro aktivní rozmnožování hmyzu.

Američtí vědci vyvinuli živou vakcínu proti horečce Чикунгуньи, nicméně testy byly provedeny pouze na макаках a laboratorních myších. Na základě léku leží syntetizovaný vědci částic z virových proteinů, nejsou schopné způsobit nemoc.

Po dobu 2 týdnů, u zvířat tvoří specifickou imunitu, tj. v jejich těle выработались protilátky возбудителю onemocnění. Po zavedení макакам viru, které zůstaly zdravé. Nyní vědci trvají na provádění klinických studií k potvrzení účinnosti vakcíny.

READ  Inkubační doba часотки, metody šíření infekce

Virus Чикунгуньи – je to nemoc, proti které zatím neexistuje léčba, a, pro níž není žádný вакцинопрофилактики. Ale инфекционисты aktivně se zabývá výzkumem viru a je již blízko k vytvoření účinné vakcíny. Zatím je to těžké onemocnění s nepříjemnými příznaky může varovat, jen dodržujeme bezpečnostní opatření.

MAXCACHE: 0.4MB/0.00081 sec