Černý — příznaky, léčba, příznaky, původce, jak se přenáší, prevence

Černý – akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích, charakterizované konstantní bolestivé kašel při malém vzestupu teploty.

Obecné informace

Původcem onemocnění černému je hůlka Nahoru-Жангу (Bordetella pertussis). Hůlka se vztahuje k грамотрицательным микроорганизмам, nepohyblivá, dobře maloval анилиновым modře. V důsledku nestability hole setí nutné vyrábět hned po nástupu nátěru.

Původce коклюша velmi rychle hynou ve vnějším prostředí, je citlivá k ultrafialového, vysušení, působení antiseptika. Vzhledem k tomu, zranitelnost bakterie dokonce i jednoduché ширма, отгораживающая nemocného od ostatních lidí, se ukazuje jako velmi efektivní.

Бордетелла rychle umírá při léčbě pacienta léky: erythromycin, antibiotika tetracyklinových skupiny, левомицетин, стрептомицин. Ostatní antibiotika jsou méně účinné a mohou камуфлировать projev коклюша.

Эпидемиология (prevalence)

Onemocnění je velmi časté po celém světě. Dokonce i v zemích, v nichž se praktikuje aktivní očkování, pravidelně slaví případy nákazy. Nejčastěji onemocní děti do 7 let. Zvláště nebezpečná nemoc dětí, je pravděpodobné, že fatální. Je pravděpodobné, že černý se vyskytuje u dospělých, ale příznaky jsou méně výrazné, a nemoc není diagnostikována.

Při setí sputa u pacientů, kteří trpí konstantní bolestivé kašel, mikro-určuje Бордетеллу v 25% případů.

Nemoc černému se přenáší pouze z člověka – jak nemocné, tak zdravé бактерионосителя. Černému se přenáší vzduch-nesené cestou. Nejvíce nebezpeční pacienti v počátku onemocnění, ale po celou dobu, po kterou černému se přenáší z pacienta, je až 25 dní.

Inkubační doba se pohybuje od 3 dnů do 2 týdnů. Při kontaktu není привитого člověka s nemocným lze onemocnět v 90% případů.

Příznaky

Původce коклюша produkuje toxiny, které přispívají k podráždění sliznice dýchacích cest. Nakonec se vyvíjí křeč bránice a бронхоспазм (křeč бронхиальных svalů), což vede ke vzniku spastické kašel. Kašel reflex je zakotveno v-jízda na dýchací centra, záchvaty se zhoršují a учащаются.

READ  Perleť papuly penisu: léčba, příčiny, důsledky

Katarální štěpení období.

Černý začíná s příchodem vzácných кашлевых záchvaty, rýmě, malé zvýšení teploty. Během 2 týdnů příznaky se postupně zhoršují.

Пароксизмальный období

Záchvaty спазматического kašle začínají nečekaně. Série náhlé úzkostné кашлевых otřesy končí hlubokým povzdechem (реприза) a nové kašel řadou. Po infarktu vyniká стекловидная мокрота viskózní konzistence. V této době je dítě silně vzrušený, člověk získává синюшную zbarvení, jazyk vyčnívá, oči наливаются krví. Po záchvatu se může objevit zvracení.

Příznaky u dětí ještě výraznější, ale často bez реприз. Při kašli se může objevit záchvat dušnosti s dočasné zastavení dýchání. Právě v tomto období dítě může obnovit dýchání. Důsledky zastavení dýchání – nastává smrt. Počet кашлевых záchvaty se může pohybovat od 5 až do 50 za den.

Období rehabilitace (obnovení)

3-4 týdny po začátku onemocnění, příznaky jsou méně výrazné, kašel ustupuje a vzniká méně často. «Obyčejný» kašel trvá ještě po dobu 2 týdnů. U dospělých pacientů příznaky nejsou tak jasné, záchvaty může vůbec být.

Po nemoci u pacienta vzniká stálý silný imunitní systém, přetrvávající celý život. Vážné důsledky se vyskytují statisticky zřídka. Znovu onemocnět člověk, перенесший onemocnění v raném dětství, může pouze v pokročilém věku.

Diagnostika

Důvěryhodné diagnóza může instalovat pouze mikro-po získání dat serologic sklad setí hlen. Charakteristické příznaky nemusí být na 100% pravdivé. V катаральном období setí ukazuje pozitivní výsledky v 90% případů. Po 3 týdnech původce коклюша высевается jen v 50% případů, a po 5 týdnech kultivace nedává žádné výsledky.

Materiál pro setí užívá měkké výtěru z nosohltanu s okamžitým výsevem v šálku Petry, která je umístěna v termostatu a doručen do laboratoře. Je také aplikována metoda «кашлевых desek» (pokud je dítě bojí, je rozmarná) — tampon není používán, setí se provádí na desky, které jsou umístěny ve vzdálenosti 10 cm od obličeje кашляющего dítě. Tato metoda je méně informativní a spolehlivé, než je odběr materiálu tampon.

READ  SARS: léčba, příznaky, příznaky

V пароксизмальном období určení diagnózy je možné na základě typických pro коклюша příznaků, ale je třeba vzít v úvahu, že některé další respirační onemocnění mohou mít podobnou симптоматику (zápal plic, rakovina, аденовирусная infekce, mononukleóza). Takže pouze data setí mohou se 100% pravost diagnóza коклюша.

Léčba lidových prostředky a specifické antibiotika by měl předepsat již po nastavení konečné diagnózy – onemocnění černému. Následky jsou přímo závislé na instalaci správné diagnózy.

Léčba

Nejvíce ohrožené kontingent – mladší děti. Do 4-5 let dítě obvykle již vyvinuté imunitu po očkování nebo po utrpení v dětství onemocnění.

Pokud se objevily příznaky коклюша dítě je třeba léčit v domácích podmínkách lidovými prostředky, brát antibiotika, určených lékařem, brát další lék a izolovat od cizích kontaktů. Místnost by měla dobře проветриваться, vzduch být vlhký.

Velmi důležitý je zesílený jídelníčku. Potraviny frakční, časté. Malým dětem je lepší otřít produkty před spotřebou.

Z медикаментозных léky se aplikují antibiotika, měkké противокашлевые prostředky, antihistaminika, sedativa a relaxační prostředek. V катаральной fázi zobrazeny pouze antibiotika, ale označení противококлюшного гаммаглобулина.

Mají své vlastní rysy, jak k léčbě černému lidových prostředků u dětí mladšího věku. Dětí produkují odsávání sputa a hlenu z nosohltanu.

Prevence

Nejvíce spolehlivý způsob prevence – očkování. Prevence může probíhat pomocí léků proti коклюша, které jsou navrženy ve velkém množství, ale při vší rozmanitosti výběru ty dobré výsledky ukazuje DTP-vakcína.

Profylaxe po kontaktu zdravé dítě s заболевшим spočívá v tom, aby контактера na několik dní oddělit od komunikace s ostatními lidmi a především s dětmi pro prevenci šíření infekce. Ihned je třeba začít léčbu lidových prostředků doma, antibiotika jsou jmenováni lékařem.

MAXCACHE: 0.4MB/0.00135 sec