Žaludeční nevolnost: příčiny, diagnostika a terapie

Mnoho lidí se obrací o pomoc k lékaři se stížnostmi na poruchy trávení. Během zdravotního průzkumu lékaři musí upravit u pacienta, jaký smysl to dává do toho pojem. V průběhu prováděných výzkumů bylo zjištěno, že většina lidí se domnívá, že poruchy trávení spočívá ve vzniku průjmu, ale to není tak úplně pravda. Je třeba říci, že v medicíně se tento pojem neexistuje, ale existuje mnoho dalších onemocnění, které mohou vést k tomuto stavu.

Pokud přistupovat s vědeckou straně, žaludeční nevolnost, lze charakterizovat jako stav související s poruchou práci horní části gastrointestinálního traktu. Hlavní příznaky, které vznikají při tomto syndromu:

  • Pálení žáhy;
  • Nevolnost;
  • Říhání;
  • Zvracení;
  • Nadýmání;
  • Nepohodlí;
  • Bolest v эпигастрии.

V sekci interní medicíny existují takové pojmy, jako funkční a organické dyspepsie. V prvním případě porušení práce žaludku je spojena s žádnými dostupných патологией (gastritida, GERD, vředy a tak dále). V druhém případě autenticky příčinu stanovit nelze, ale naznačují vliv psychosomatických poruch. Funkční dyspepsie – to je velmi častý jev. V té či oné míře se s ní museli čelit více než 1/3 obyvatel Země, proto studium této patologie je velmi aktuální pro dnešek.

Důvody

Pokud je příčinou poruchy trávení je spojena s funkční poruchou, pak zhoršení stavu vyvolává těžké психоэмоциональными břemeny, nevyvážené stravě a голоданием. Zvláštní pozornost je také věnována exotickým jídlům, mají neobvyklé pro trávení složení živin. Také jsou považovány za провоцирующих faktory jsou alkohol a kouření.

Při pravidelné konzumaci duchem-založené nápoje děje podráždění sliznice žaludku, což nepříznivě ovlivňuje funkci štěpení a vstřebávání. Pod vlivem nikotinu dochází kontrakce hladkého svalstva cév, což zhoršuje přenos kyslíku a živin do prázdný žaludek.

Z více vzácných faktorů vyzařují ionizující záření. Epiteliálních buněk, které jsou součástí žaludeční sliznice, mají vysokou schopnost k rozdělení, tak při dopadu záření datové struktury postihuje v první řadě. Při porušení bezpečnosti, a při absenci антирадиационных kostýmů u lidí, kteří mají kontakt s ионизирующим zářením, často se vyvíjí žaludeční nevolnost.

Organické poruchy

Jak již bylo řečeno výše, mnohé organické patologie vedou ke vzniku poruchy trávení. Hlavním činitelem, podivínský, je to porušení lze nazvat infekci Helicobacter pylori. Tato bakterie schopná přežívat v kyselém prostředí žaludku. V průběhu svého života to poškozuje stěnu sliznice a způsobuje vznik gastritidy, oděrky a vředy. Zase, data poruchy vedou ke vzniku příznaků typických pro poruchy trávení.

Гастроэзофагеальная refluxní choroba – to je další organické patologie, снижающая kvalitu života pacientů a провоцирующая problémy s trávením. Anatomicky žaludek je rozdělen do několika oddílů. Z úst potrava vstupuje do hltanu, jícnu, a teprve potom přes кардиальный svěrače v žaludku. Pokud tuto svěrače nemůže vyrovnat se s jejich funkcemi, pak se obsah žaludku může proudit zpět. Je třeba říci, že эпителиальный vrstva jícnu není vhodný pro styk s kyselým obsahem žaludku, takže při забросе vzniká pálení žáhy. Onemocnění je nebezpečné tím, že při dlouhodobém a pravidelném kontaktu s kyselinou chlorovodíkovou plochý epitel sliznice jícnu mění v cylindrický. Tento proces se nazývá jícnu Баррета a to zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny jícnu. Reflux může být vyvolána požitím velkého množství tučných jídel, šumivé nápoje a alkoholu. Obzvláště vystaveni lidé, kteří trpí nadměrné tělesné hmotnosti. Pokud má člověk GERD, je mu zakázáno přijmout horizontální polohy po požití potraviny. Do polohy vleže snadná заброс žaludečního obsahu v вышележащие oddělení trávicího traktu.

READ  Ахалазия кардии nebo кардиоспазм jícnu: jak rozpoznat a léčit

Jak již bylo zmíněno výše, chronická gastritida je ve většině případů způsoben хеликобактериозом. Při tomto onemocnění jsou pacienti na vědomí, bolestivost v эпигастрии při jídle, říhání, pálení žáhy a silnou žaludeční nevolnost.

Kromě Helicobacter pylori, vznik vředů na sliznici žaludku může jmenovat a dalšími faktory. Zvláštní význam v tomto ohledu mají non-steroidní anti-antiflogistika (paracetamol, aspirin, diklofenak, анальгин atd.) a glukokortikoidy. Pokud se na lékaře obrátí pacient stěžovat na bolest v epigastriu, je třeba zjistit, jaké léky bere.

Je třeba dodat, že není tak hrozné onemocnění, jako jeho komplikace. Při vyjadřované během nezdravého procesu, případně прободение vředy a konec obsahu žaludku do břišní dutiny. Při tom se vyvíjí, je to těžký stav, jako peritonitida. To vyžaduje neodkladné chirurgické manipulace, skládající se z otevření břišní dutiny, sešívání děrování a vymývání pomocí дренирующих trubek.

Diagnostika

V první fázi diagnostického průzkumu je průzkum pacienta. Lékař říká, že pacient má charakter stížnosti, jejich pravidelnost, závislost na denní době či příjmu potravy. Například, typický pocit pálení, vznikající při GERD, se objeví téměř okamžitě po jídle, a bolest v эпигастрии, způsobené vředem žaludku, se vyvíjí během jídla.

Dále je třeba provést vyšetření pacienta. Při problémech s trávením první věc, kterou je třeba posoudit postavu pacienta. Pokud má pacient zvýšené nabídky, pak to ukazuje na problémy spojené s vysokým внутрибрюшным tlakem. Když na recepci k lékaři se obracejí lidé астеничного postavu, štíhlé a изможденные, to znamená, těžkého průběhu onemocnění. Úbytek hmotnosti může být spojena s poruchou vstřebávání živin, s гельминтозом nebo chronický krvácení z žaludku. Pro objasnění charakteru nemoci se doporučuje přiřadit laboratorní metody výzkumu.

Laboratorní analýzy

Existuje několik standardních testů, jmenovaných všem pacientům, kteří trpí trvalé poruchy trávení. Při provádění celkové analýzy krve lze zjistit spoustu zajímavých věcí. Například, nízká hladina hemoglobinu ukazuje na chronickou кровопотерю. Obvykle je příčinou takového stavu je krvácejícím vředem žaludku nebo ДПК. Pro upřesnění diagnózy je možné provést analýzu stolice na okultní krev. Pokud nadměrné krvácení, střevní pohyby se stávají rýma, зловонными a barví na černo. Takové židle v medicíně se nazývá «меленой» a při jeho výskytu je nutná urgentní hospitalizace na chirurgické oddělení. Kromě toho, je-li v horní části trávicího traktu se vyvíjí zánětlivé procesy, je to v krvi, to se zobrazí v podobě zvýšení celkového počtu leukocytů.

READ  Příznaky 4 klinické formy гастродуоденита

Instrumentální metody

Díky dalšímu vědeckému pokroku, nyní dokáže využívat диагностическими metodami, které právě před sto lety byly považovány za fantazii. V arzenálu lékaře je nyní k dispozici celá řada metodik, které usnadňují stanovování diagnózy. V patologii horní části gastrointestinálního traktu zvláštní roli hrají эндоскопические sklad, jako фиброгастродуоденоскопии (ФГДС). Tato metoda je široce používán v praxi chirurga a lékaře-gastroenterolog. ФГДС je považován za velmi pohodlné pro detekci různých výrůstky na sliznici žaludku, jícnu duodenální vřed. Díky ФГДС je možné provádět odběry biologického materiálu pro další zkoumání v laboratorních podmínkách.

Pro hodnocení кислотопродуцирующей funkce žaludku používají ацидогастрометрию. Existuje mnoho odrůd této metody diagnostiky, nicméně, nejvíce pohodlné a přesné k dnešnímu dni je denní ph-метрия. Díky ní lze odhadnout denní proces produkce kyseliny chlorovodíkové v přirozených pro nemocné podmínek.

Odběry biologického materiálu, nebo biopsie je metoda výzkumu, který je zaměřen na zkoumání vzorků tkáně z různých orgánů. Například, při provádění biopsie sliznice jícnu lze stanovit метаплазию multi-vrstva dlaždicového epitelu v cylindrický, že umožňuje stanovit diagnózu jícnu Баррета. Díky plotu биоматериала dokáže určit charakter novotvary a dát mu гистологическую reference. Manipulaci provádí lékař-эндоскопист a analýza tkáně provádí lékař-гистолог.

Diferenciální diagnóza

Vzhledem rysy struktury nervového systému je v některých případech problémy se srdcem mohou interpretovat špatně jako dysfunkce žaludku. Při vývoji akutní koronární syndrom bolest je často иррадиирует v подложечную oblast. K objasnění diagnózy je třeba se ptát pacienta o charakteru bolesti a její souvislosti s fyzickou zátěží. Srdeční bolesti pálivé, klaustrofobické, усиливающаяся při pohybech. Při poruchou žaludeční bolesti, více ostré, není spojena s fyzickou zátěží a vyvolává jídlem. Také je třeba provést další výzkumné metody. Электрокардиография umožňuje dostatečně zhodnotit činnost srdce diferenciace těchto dvou diagnóz. Z laboratorních metod je sklad přiřazen analýza úrovně тропонинов v krvi. Při infarktu myokardu v кровеносное proudu vyčnívá velké množství specifického proteinu – тропонина. Při jeho zvyšování, můžeme bezpečně potvrdit existenci akutní koronární syndrom.

Kromě toho, problémy s inscenací diagnózy vznikají při brániční грыже. Bolest v tomto případě má загрудинную lokalizaci, ale to není spojena s příjmem potravy. Děje иррадиация bolestivé pocity v oblasti lopatky a levé rameno. Pro upřesnění diagnózy je nutné přiřadit xray studie s kontrastním roztokem.

READ  Příčiny a příznaky vnější hemoroidy

Těhotenství

Funkční dyspepsie často doprovází těhotenství. V průběhu hormonální перестроек u dívek může dojít ke změně konzistence stolice. Není neobvyklé, když první триместру těhotenství doprovází токсикоз. Při tom se stávají výraznější je ranní nevolnost, zvracení a v některých případech pálení žáhy. Ve třetím trimestru, kvůli zvýšené внутрибрюшным tlakem může nastat snížení funkce všech orgánů gastrointestinálního traktu.

Aby se snížila zátěž na trávicí trakt je doporučeno konzumovat jídlo často, ale malé porce. Také je třeba se vyhnout konzumaci těžkých, tučných jídel, провоцирующей žaludeční nevolnost. Co dělat, pokud dojde k dlouhodobému narušení trávení z důvodu poruchy trávení? Při dostupnosti dat příznaků, musíte se obrátit o radu k lékaři.

Léčba

Taktika léčby je vybrán individuálně v závislosti na povaze poruchy procesu a důvody, což žaludeční nevolnost. Je třeba si uvědomit, že s gastritidou nebo GERD terapie se bude lišit, a proto je kvalitní diagnostika má velký význam pro příznivý výsledek nemoci. V mnoha případech se v léčbě диспепсических poruch pomáhá změna životního stylu. V tomto pojetí investují odmítnutí špatných návyků (alkohol, tabák, drogy), změna stravy a sportu. Negativní dopad špatných návyků již označuje vyšší. Pravidelná konzumace tučných jídel zatěžovat všechny orgány zažívacího ústrojí. Zejména to bije do jater, prázdný žaludek, желчному bublinu a slinivky břišní. Z tohoto důvodu je důležité dodržovat nízkokalorický dietu, zejména v přítomnosti přidružených onemocnění trávicího systému.

Doporučení, údaje v textu jsou vedením k akci. Pro získání více podrobných informací o léčbě svého onemocnění, je třeba požádat o radu odborníka.

V léčbě хеликобактериоза zvláštní roli hraje příjem antibakteriálních léků. Díky jejich бактерицидному akci podaří potlačit infekci a obnovení integrity sliznice žaludku později. Helicobacter pylori může skrývat v подслизистом vrstvě, takže pro větší efektivitu se používají dva antibiotik, jako pravidlo, to je Amoxicilin a Klarithromycin. Kromě toho předepisují obálkování lék De-Нол a кислотоснижающие prostředky ze skupiny inhibitorů protonové pumpy (PPI).

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00186 sec