Nejčastější onemocnění flag trávicího traktu

Trávicí systém je denně vystaven патологическому vystaveny экзогенных faktorů, proto je onemocnění zažívacího ústrojí se vyskytují téměř u každého. Stojí za zmínku, že trávicí systém zahrnuje gastrointestinální trakt, játra a slinivku. Nabízíme Vám podrobně zvážit onemocnění zažívacího ústrojí, a hrabat se v jejich příčinách. Také povrchově изложим způsoby diagnostiky a léčby onemocnění trávicího traktu.

Struktura GIT

GIT je systém pro zpracování potravin a více z ní živin, vitamínů a minerálních látek, jakož i vylučování zbytků. Délka zažívacím traktu dospělého člověka je v průměru 9 metrů. Gastrointestinální trakt začíná v ústech a končí análním otvorem. Hlavní části: ротовая dutinu a hrdlo, jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo.

Onemocnění ústní dutiny – to je vlastní téma a zabývá se jejich léčbou zubař. Patří sem onemocnění zubů, sliznice dutiny ústní, slinných žláz. Z onemocnění hltanu nejčastěji můžete narazit na nádor, ale procento jejich odhalení malá.

Funkce orgánů zažívacího ústrojí

Každý orgán zažívacího ústrojí plní svou funkci:

 • Jícen je zodpovědný za dodávku drceného příjmu knedlík na prázdný žaludek. Mezi žaludkem a jícnem je speciální пищеводно-žaludeční svěrače, problémy, které jsou příčinou nemoci jícnu.
 • V žaludku probíhá štěpení proteinových frakcí potravin působením žaludeční šťávy. Uvnitř žaludku kyselé prostředí, a v dalších částech zažívacího ústrojí – alkalické. Dále potraviny, knedlík stěhují přes svěrače 12-перстную střeva.
 • 12-перстная střeva stimuluje aktivní rozdělení potravin díky желчным kyselinám a панкреатическим ферментам které se dostanou se tam přes velký duodenální bradavky.
 • Ostatní oddělení tenkého střeva (je hubená a подвздошная střevo) poskytují vstřebávání všech živin kromě vody.
 • V tlustém střevě se tvoří каловые hmoty díky всасыванию vody. Je zde bohatá микрофлора, která nabízí syntézu užitečných látek a vitamínů, всасываемых přes sliznici tlustého střeva.

Onemocnění jícnu a žaludku

Jícen je duté trubičky, связывающую ротовую dutiny a žaludku. Jeho poruchy jsou spojeny s патологиями dalších orgánů, zejména пищеводно-žaludeční svěrače a žaludku. Jícnu trpí také špatné stravovací návyky, stejně jako ostatní oddělení GI. Mastné, smažené, kořeněná jídla narušuje funkci žaludku a podporuje забросу kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Tato patologie se nazývá рефлюксом nebo gastroezofageální refluxní choroby jícnu (GERD).

Zajímavé: pálení Žáhy je příznak pádu kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Projev je příznakem refluxní ezofagitida, ale není nezávislým onemocnění.

GERD má více než polovina obyvatel, a pokud se neléčí s věkem, nemoc vede ke vzniku atypické pozemky epitelu na sliznici jícnu – rozvoj jícnu Баретта. To предраковое stav, který bez léčby se změní na zhoubný онкопатологию.

Tip: Tak zdánlivě neškodné gastritida může udělat z člověka osobu se zdravotním postižením. Proto stojí za zvážení, je možné zásady správné výživy stále je třeba dodržovat?

Onemocnění žaludku jsou všem známé. Je to gastritida a peptický vřed. Nicméně o jejich komplikace jsme také často přemýšlet. Čím mohou být nebezpečné? Obě tyto nemoci jsou doprovázeny porušení integrity žaludeční stěny a dříve nebo později dostanou do cévní сплетений. Když se tato vada postihuje několik cév, objeví se žaludeční krvácení. Tato nouzové chirurgický patologie se projevuje těmito příznaky:

 • Nevolnost, zvracení s příměsí krve;
 • Slabost, studený pot;
 • Černá stolice – hlavní příznak-krvácení z vyšších divizích GI.

Důležité: žaludeční vřed a 12-перстной střeva je nebezpečná rozvojem perforace – protržení stěny dutého orgánu s vydáním jeho obsahu do břišní dutiny a rozvoj zánětu pobřišnice. Tato komplikace je léčena pouze pomocí otevřeného chirurgického zákroku.

Patologie tenkého střeva

Nejčastější патологией tenkého střeva je peptický vřed 12-перстной střeva. O tomto problému zažívacího ústrojí známo mnoho, proto vám nabízíme, aby zvážila méně časté, ale stále nebezpečné, onemocnění tenkého střeva.

 • Enteritida – zánět tenkého střeva, rozvíjející se v důsledku požití nekvalitních produktů. Je to akutní onemocnění, které ve většině případů má нетяжелое dobu, zvláště pokud je odstraněn провоцирующий faktor. Projevy nemoci slouží jako zvracení a průjem, a také zhoršení celkového stavu v důsledku intoxikace. Enteritida často probíhá bez léčby, ale případy s delším odstupem, nezkrotné zvracením a dehydratací potřebují specializovanou péči.
 • Celiakie – nesnášenlivost bílkoviny lepku, který je obsažen v pšenici, рже a ječmen. Vzhledem k tomu, že většina potravin obsahují tyto látky, se život člověka s аглютеновой энтеропатией složitý. Nemoc není léčena. Hlavně ji včas odhalit a odstranit vyvolávající faktory. Patologie se projevuje v dětském věku od zavedení непереносимых produktů v jídelníčku. Díky přístupu k педиатру odhalení celiakie není je práce, a osoby, které následují speciální dietu, navždy zapomenout na své problémy.
 • Crohnova choroba je chronické patologie, které má autoimunitní charakter. Začíná nemoc s akutní bolestí, jako na zánět slepého střeva. V důsledku chronického zánětu narušené vstřebávání živin, což vede k celkovému vyčerpání. Kromě bolesti příznaky Crohnovy nemoci patří průjem a krev ve stolici, přičemž za den, pacienti mohu poznamenat do 10 дефекаций.
READ  Řešení pro klystýr: jak udělat sám?

Samozřejmě, že nejvíce nebezpečné jsou nádory tenkého střeva. Dlouhou dobu byly tyto nemoci trávicího traktu se vyskytují bez příznaků. Často odborníci zjistili, že jejich teprve když se pacient obrátí o střevní obstrukce, která je způsobena plným přesahem lumen střeva rostoucí tumor. Proto pokud se ve Vaší rodině byly případy онкопатологий střev nebo Vás pravidelně trápí zácpa, сменяющийся průjmem a neočekávaná bolest v břiše, obraťte se na odborníka na preventivní prohlídce.

Nemoci tlustého střeva

Je těžké do jednoho článku napsat všechny nemoci zažívacího ústrojí, takže přidělit nejzávažnější patologie tlustého střeva – to je ulcerózní kolitida, polypózy a divertikulóza.

Ulcerózní kolitida se vztahuje k chronickým onemocněním zažívacího ústrojí, která má autoimunitní charakter, stejně jako Crohnova choroba. Patologie je více vředy na sliznici tlustého střeva, které krvácejí. Hlavním příznakem onemocnění – průjem s příměsí krve a hlenu. Onemocnění vyžaduje dlouhé гормонотерапии a dodržování diety. Díky identifikaci a kompetentní podávat pacienta ulcerózní kolitida je zcela pod kontrolou, což umožňuje nemocným vést normální život.

Polypózy tlustého střeva je často asymptomatická a nahráván jen když na pozadí dlouho stávajících polypů se vyvíjí rakovina. Detekovatelný polypózy na kolonoskopii. Často polypy jsou náhodné nálezy při vyšetření o jiné onemocnění.

Důležité: Polypy jsou často zjištěny u členů jedné rodiny, takže pokud Vaše nejbližší trpěli полипоза nebo онкопатологий tlustého střeva, po 40 let by měl podstoupit preventivní vyšetření. Minimálně – analýza stolice na okultní krev, a v ideálním případě kolonoskopie.

Divertikulóza je патологию, při kterém se ve stěně tlustého střeva tvoří více vysunutí – divertikly. Nemoc může být asymptomatické, ale při zánětu дивертикулов (дивертикулите) se objeví bolest v břiše, krev ve stolici, změna charakteru stolice. Zvláště nebezpečné komplikace дивертикулеза – to кишечное krvácení a прободение tlustého střeva, stejně jako akutní nebo chronické střevní obstrukce. Díky manipulaci na kliniku patologie snadno diagnostikována a léčena.

READ  Novorozenec při kojení: příčiny průjmu

Mezi další běžné onemocnění v tlustém střevě může rozvíjet a Crohnova choroba. Nemoc, jak již bylo uvedeno, začíná tenkého střeva, ale bez léčby se šíří na celý trávicí trakt.

Pamatujte si: Nemoc, objevená na počátku svého vývoje, je nejsnáze léčitelná.

Důvody pro problémy trávicího traktu

Proč se vyvíjejí onemocnění trávicí trubice? Hlavním důvodem je špatná strava. Konkrétně, na faktory, který porušuje práci zažívacího ústrojí patří:

 • Nekvalitní jídlo, jídlo, rychlé vaření, konzumace polotovarů;
 • Nepravidelné stravování, přejídání;
 • Konzumace velkého množství akutní, жаренной, uzené potraviny, konzervované potraviny;
 • Zneužívání alkoholu, limonády.

Další příčinou nemoci zažívacího ústrojí je může nekontrolované užívání léků. Při jmenování terapie o chronické onemocnění, léky by měla být přijata klidně, pokud je to nutné, pod záminkou, že inhibitory protonové pumpy (Омез). Také byste neměli sami používat žádné léky. Zejména se jedná o nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které pacienti často nekontrolovatelně brát od bolesti hlavy. Všechny NSAID zvyšují kyselost žaludečního obsahu, vytváří uvnitř žaludku agresivní flóry, vyvolávající erozi a žaludeční.

Způsoby diagnostiky chorob zažívacího ústrojí

Onemocnění trávicího traktu mají podobné příznaky. Pak odborníka je důležité pochopit, jaký druh oddělení trávicí trubice ohromen. Existují diagnostické metody, které umožňují pozorování prozkoumat horní nebo dolní oddělení GI (ФЭГДС a kolonoskopie), a také ty, které jsou vhodné pro vyšetření celé trávicí trubice (radiografie s контрастированием a капсульная endoskopie).

 • ФЭГДС pro vyšetření sliznice jícnu, žaludku a 12-перстной střeva. Metoda umožňuje nastavit takové diagnózy, jako гастроэзофагеальная refluxní choroby jícnu, ezofagitida, gastritida, žaludeční vřed a 12-перстной střeva.
 • Kolonoskopie je aplikován za účelem stanovení diagnózy onemocnění tlustého střeva. Jak a ФЭГДС technika umožňuje vzít úsek sliznice střeva nebo novotvary pro histologický výzkum.
 • Radiografie s контрастированием se provádí spuštěním série snímků po tom, jak pacient vychutná roztok barya, že je naprosto bezpečná. Barya postupně obklopuje stěny všech orgánů zažívacího ústrojí, pomáhá identifikovat zúžení, divertikly, a novotvary.
 • Капсульная endoskopie je moderní metoda pro diagnostiku onemocnění zažívacího ústrojí, který se provádí ne na každé klinice. Pointa je v tom, že pacient проглатывает speciální kapsli s kamerou. Ona se pohybuje na кишечнику, záznam obrazu. V důsledku toho se lékař dostane stejné údaje, že po ФЭГДС a kolonoskopie, ale bez nepohodlí pro pacienta. Metoda má dva významné minus: vysoká cena a nemožnost odběru biopsie.
READ  Chronická forma zácpy: kompetentní o zdraví

Kromě instrumentální metody pro diagnostiku onemocnění zažívacího ústrojí jsou přiřazeny různé testy:

 • Общеклиническое studie krve, kde mohou выявляться známky zánětu a anémie;
 • Pro diagnostiku celiakie je přiřazen specializované studie krve, která se 100% pravděpodobností potvrdí diagnózu аглютеновой энтеропатии;
 • Definice obsahu v krvi, vitamínů skupiny b říká, že o porušení vstřebávání látek v tenkém střevě;
 • Identifikace specifických онкомаркеров je příznakem zhoubné léze trávicí trubice (pro každé oddělení GI jsou známé pro své zvláštní онкомаркеры);
 • Diagnózu Crohnova choroba pomůže speciální иммунологическое studie krve.

Závěry: zjistit, onemocnění trávicího traktu a správně stanovit diagnózu, používá kombinace laboratorních a instrumentální metody diagnostiky.

Způsoby, jak k léčbě onemocnění zažívacího ústrojí je dostatečně pestrá. Patří sem i speciální dietu, a медикаментозные určení, a chirurgická léčba. Operace je obvykle předepsán pro baňkování komplikace chronických onemocnění, proto je včasná odvolání ke specialistovi – je to zajištění výhodné, rychlé a relativně dostupné léčby.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00127 sec