GERD: co to je, příčiny vzniku nemoci

Příčiny GERD — refluxní choroba jícnu

Гастроэзофагеальная refluxní choroba nebo GERD — stále častěji se nanese takovou diagnózu lékaři. A, i když frekvence výskytu v některých zemích je pouhých 5%, problém je relevantní, protože je hlavním příznakem onemocnění — časté a výrazný pálení žáhy.

Že to GERD a když se nanese takovou diagnózu? — pokusme se to dnes zjistit.

Klinické projevy GERD

Pod tímto pojmem vlastně na mysli komplex příznaků, které vznikají v důsledku vadného заброса obsahu žaludku zpět do jícnu, při tom nemusí být změny sliznice jícnu, ale často se takoví vyskytují. Co se týče projevů, pak k nim patří následující příznaky.

 1. pálení v hrudi

  Pálení žáhy. Tento příznak není vždy spojena s jídlem, v průběhu dne se intenzita projevů se mění. Pálení se často vyskytuje v noci nebo za 1-2 hodiny po vydatné svačiny.

 2. Kromě tohoto člověka neustále, během dne trápí kyselé říhání. Po malém občerstvení přijde rychlé nasycení, nadýmání, tíže v эпигастрии, nevolnost, a mnozí říkají vznik zvracení.
 3. Neméně důležitým příznakem GERD po pálení žáhy je bolest za hrudní kostí. Vyskytují se v průběhu jícnu, více давящего a сжимающего charakteru, отдающие nahoru a doleva. To je důvod, proč je často zaměňována s onemocněním srdce.

Příčiny GERD

K onemocnění mohou vést jak jednotlivé faktory, a tak mnoho důvodů, že jednají společně. Nejznámější z nich jsou následující důvody.

 1. Snížení funkční aktivity dolního jícnového svěrače. Je to sval, který se nachází na hranici jícnu a žaludku. V normě po absolvování potravin se zavírá. Poruchy příjmu potravy a chování se může stát zahájením porážky замыкательной schopnosti svaly.
 2. Při nedostatečnosti svěrače jídlo spolu s obsahem žaludku dostane do jícnu, poškození jeho sliznice, což vede k jeho zánětu.
 3. Také k GERD vede porucha vyprazdňování žaludku, co se stane v případě, že snížení jeho эвакуационной schopnosti.
 4. Deprese ochrannou funkci sliznice jícnu.
 5. Není poslední roli v rozvoji GERD hraje takový ukazatel, jak světlé výšky. Je to schopnost pH jícnu v průběhu určitého času vrátit na normální úroveň pro tuto část trávicího systému (neutrální nebo слабощелочной, protože po заброса kyseliny chlorovodíkové se stává kyselé, což je nepřijatelné pro fungování sliznice).

V podstatě GERD — to je полиэтиологический syndrom. To může vycházet jak samostatně, tak i na pozadí již existujících lézí orgánů:

 • žaludeční vřed;
 • diabetes mellitus;
 • obezita.
 • Což vede k GERD

  Предрасполагающие momenty ve vývoji симптомокомплекса GERD:

 • často opakovaný stres;
 • nepravidelné stravování, časté konzumace agresivní pro systém trávení potravin;
 • obezita, těhotenství, fyzická zátěž po jídle;
 • dlouhodobé užívání některých léků, mezi něž patří theofylin, dusičnany, beta-blokátory a další;
 • hiátová hernie.
 • Na vznik refluxní choroby jícnu do značné míry ovlivňuje životní styl a výživa. Samo onemocnění, na první pohled, zdá se, nezpůsobuje nepříjemnosti, teče snadno, a může projít na vlastní pěst. Tak k projevům nemoci mnoho odkazovat na lehkou váhu a nechtějí změnit své návyky v jídle a každodenní chování.

  Ale není to tak, GERD — proces je vážná a může výrazně zhoršit kvalitu života, proto se při prvním náznaku stojí plně обследоваться.

  READ  Příčiny kyselé příchuti v ústech: jak rychle se zbavit nepříjemného příznaku a zabránit jeho návratu v budoucnu

  MAXCACHE: 0.39MB/0.00127 sec