Ezofagitida: co to je, příčiny, klasifikace

Co je to za nemoc — ezofagitida?

Hořící bolest na hrudi — znamení onemocnění srdce. Tak, všichni zvyklí myslet. Takže lidé s velkými zkušenostmi srdeční problémy okamžitě chytil za nitroglycerin při jejich výskytu. Ale ne všechny tak jednoduché — říkají lékaři, tyto symboly jsou často skrývá ničení vyšších divizích systém trávení. Zánět jícnu — jeden z údajných a častých onemocnění.

Ezofagitida — co to je a jaké jsou důvody pro jeho rozvoj? Nemoc полиэтиологична (má více než jeden důvod) a se vyskytuje u každého druhého člověka, ale většina lidí ani netuší o její existenci. Pochopit to lze jen vědět vše o samém недуге, takže, pojďme zjistit to.

Co je to za nemoc

Pod pojmem ezofagitida pochopit zánět sliznice jícnu, který může být způsobena různými faktory.

Při zánětu se účastní mikroorganismy a chemické sloučeniny. Jícen je chráněn vrstvách неороговевающим эпителием, že v normě zajišťuje jeho odolnost vůči hrubé a tvrdé potraviny. Ale jakmile povrchová shell jícnu vystaveny agresivní faktory nebo napaden mikroorganismy — vyvíjí ezofagitida. Někdy je jejich vliv je příliš silný, nebo muž, aniž by věděl o existenci onemocnění, nepřijal žádné opatření. V takovém případě se vyvíjí эрозивный ezofagitida — na sliznice střev se objevují skvrny tkaniny s vadou.

Co je to refluxní ezofagitida? Je to stejné zánět jícnu, ale k němu se připojil další a nedostatečnost dolního svěrače jícnu. Tento sval se nachází mezi jícnem a žaludkem, a to se zavře po projetí přes ni příjmu knedlík nebo kapaliny. Dědičné choroby nebo infekce, oslabují svěrače a svou základní funkci je to již není schopen vykonávat řádně. Takže poté, co se dostal jídlo v žaludek je část trávicí šťávy (může být žluč z dvanáctníku nebo chlorovodík ze samotného žaludku) proniká do jícnu. Kombinace zánětu a reflux (reverzní заброса) vede k trochu jinému procesu — reflux-эзофагиту.

READ  Porod – hlavní příčina inkontinence moči u žen

Příčiny výskytu ezofagitida

Jak již bylo řečeno, je to полиэтиологичное onemocnění, to znamená podílet se na jeho vývoji, by mohlo být jako jeden, a několik různých faktorů současně. Na jedné z klasifikací zánětu sliznice se dělí na akutní, подострые a chronické, které se objevují z různých důvodů.

 1. Akutní ezofagitida se vyskytuje v důsledku podráždění sliznice jícnu akutní infekční procesy (spála, sepse, zánět mandlí). Na faktory, příčiny onemocnění, patří a chemické sloučeniny: louhy, pro domácnost kyseliny, jód, alkohol, alkohol ve velkém množství.
 2. Příčiny subakutní refluxní ezofagitida: hrubý jídlo, příliš teplé nebo studené jídlo, některé výrobní chemické sloučeniny, které jsou ve vzduchu nebo prachu a заглатываемые dovnitř (páry rtuti, deodorant a jiné aerosoly, často používané v domácnostech).
 3. Chronický proces se často vyvíjí jako komplikace nebo související onemocnění při vzniku gastritidy, hltanu, zubní kaz, риносинусита.
 4. Na vzniku refluxní vliv často životní styl: nošení тугих korzety a pásy, plachty trupu vpřed po jídle, přejídání — to vše vede k oslabení svěrače a k rozvoji zpětného заброса potravy do jícnu.

Klasifikace ezofagitida

Na základě klasifikace jícnu, které leží několik příznaků, které dohromady dávají jasnější představu o samotné nemoci. Existuje několik možností, ale je nejvíce běžně používané v medicíně následující příznaky.

 1. Podle původu zánětu jícnu se vyskytují v primární, rozvíjející se jako samostatný proces, a sekundární — v důsledku přenos dalších infekčních chorob (zánětu hltanu).
 2. Mohou být осложненные a nekomplikované záněty. Co je ezofagitida s komplikací? K nim patří zúžení jícnu (striktury), krvácení, perforace (vznik hluboké řezání vady orgánu).
 3. Po proudu vylučují akutní ezofagitida (pokračovat až do tří měsíců), подострый (3-6 měsíců) a chronická (déle než šest měsíců).
 4. Podle závažnosti se dělí na lehké, среднетяжелые a těžké.
 5. Podle lokalizace léze je dělí na rozptýlené, lokalizované a refluxní ezofagitida.
READ  Хеликобактер пилори — norma, druhy analýz a vyhodnotit výsledky

Podobné procesy

Trávicí systém člověka

Refluxní ezofagitida může být samostatný onemocnění a součást složitější a náročném procesu, jako je гастроэзофагеальная refluxní choroby jícnu — GERD. Co je GERD s ezofagitidy? Taková složitá lékařská zkratka ve skutečnosti zahrnuje porážku několika orgánů trávicí soustavy. Ze samotného názvu již vyplývá, že zánět se skládá z následujících паталогий:

 • léze jícnu, a to jeho sliznice;
 • přerušení práce dolního jícnového svěrače, o kterém již bylo řečeno;
 • navíc k těmto problémům se připojí k porušení motorická funkce žaludku v důsledku místního zánětu;
 • snížení obranné schopnosti sliznice jícnu a žaludku;
 • abnormální reflux — заброс žaludeční nebo střevní obsah v horní oddělení v trávicí soustavě.
 • To je, jednoduše řečeno, pod GERD znamenají, refluxní ezofagitida v kombinaci s gastritida.

  V důsledku toho prakticky stejné mechanismy rozvoje těchto dvou procesů se projevují podobnými příznaky: bolest v oblasti hrudníku, pálení žáhy, nevolnost, může být tíže v žaludku po jídle.

  Na rozdíl od léze jícnu refluxní nemoc často se vyvíjí v důsledku poruchy v práci mnoha flag: slinivky břišní, onemocnění dvanácterníku, žaludku, žlučníku.

  Normální zubní kaz, респираторная virové infekce nebo pití horkého čaje, může skončit nepříjemné onemocnění — zánětem jícnu. Na první pohled jednoduché procesy a neškodné akce budou vždy probíhat bez komplikací. Ale není to tak. Co to je refluxní ezofagitida? Není to jednoduché další infekční onemocnění, je to nemoc, která se objeví a dlouho probíhá nepozorovaně, a zbavit se jí občas nemožné!

  MAXCACHE: 0.4MB/0.00092 sec