Prekancerózní onemocnění kůže: jak včas rozpoznat патологию

V souladu se statistikou výskytu onkologického v Rusku kožní zhoubné novotvary mezi muži a ženami zaujímají druhé místo. V průběhu deseti posledních let se jejich počet zvýšil zhruba o 30%. Průměrná míra incidence u žen je 13,7%, u mužů — asi 9,9%.

Pojem o prekancerózní kožních onemocnění

I přes to, že maligní proces kůže se nachází na vizuální dostupnosti, nicméně, стадийность a variabilita jeho rozvoj, stejně jako velké množství benigní dermatologické patologie často brání včas rozpoznat rakovinu.

V souvislosti s výše obrovský význam v dermatologie a onkologie získala na problém včasné diagnózy a léčby «предболезненного» onemocnění nebo vadného stavu, to je предрака, na pozadí kterého se s větší či menší mírou pravděpodobnosti možná, že vývoj zhoubné novotvary.

Prekancerózní kožních onemocnění představují více nebo ojedinělé papuly, uzlíky, výrůstky, skvrny, ložiska гиперкератоза nebo podráždění různé tvary, zbarvení a velikostí a tak dále, Oni jsou neškodné эпителиальными útvarů a патологическими stavy неопухолевого původu, ale které jsou schopny se transformovat v maligní nádor.

Příčinou озлокачествления se mohou stát:

 • různé vnější faktory неспецифического charakteru — časté nebo trvalé mechanické podráždění nebo zranění, dlouhodobý kontakt s chemickými látkami (анилиновые barviva, deriváty ropy, černého uhlí, arzen, ядохимикаты), vliv teplotních faktorů (omrzliny a popáleniny), nadměrné sluneční záření, ionizující záření, обветривание;
 • эндогенные faktory (ve vašem těle) — endokrinní poruchy, poruchy funkce imunitního systému a některé další;
 • nedostatek provádět včasné léčby benigní patologie;
 • věk — u lidí středního věku a starších osob transformace v karcinom se vyskytuje výrazně častěji.

Diagnostika a léčba prekancerózní kožních onemocnění jsou prováděny odborníky obezitologické nebo cancer profil.

Klasifikace a diagnostika

Běžná klasifikace prekancerózní onemocnění kožního porostu zatím není vyvinuta kvůli nedostatku dostatečně jasných teoretických představ o těchto patologických stavech. Proto hlavní z nich jsou rozděleny do 2 skupin:

 1. Облигатные.
 2. Volitelné.

Облигатные prekancerózní onemocnění kůže

Облигатные patologické stavy se vyznačují vysokou mírou pravděpodobnosti transformace v злокачественное vzdělání. Patří k nim:

 • пигментная ксеродерма;
 • omezený предраковый hyperkeratóza kůže červené каймы rtů;
 • nemoc Bowen;
 • эритроплазия Кейра;
 • pagetova choroba.

Poslední tři patologie je v současné době řešena jako zvláštní formu kožní rakoviny (rakovina in situ — na místě), která je dnes místní прединвазивный (внутриэпителиальный) maligní proces, ne s výhledem mimo kožního krytu. Nicméně tradičně je stále odkazoval se na предраковым morbidně stavů.

Пигментная ксеродерма

Je geneticky podmíněn стадийно proudu onemocněním, pro které je typická nadměrná citlivost i k mírnému slunečnímu záření. První příznaky této patologie s porážkou kůže obličeje a paží rukou vznikají již v prvních 3 letech života dítěte.

Po krátkém pobytu na slunci v otevřených oblastech kůže příkrovů vznikají omezené эритематозные skvrny a tyčící se nad kožní povrch drobné pigmentové žlutavě-nahnědlé skvrny, které se podobají pihy. Jejich počet se postupně zvyšuje, kůže v těchto místech stává suchá a šupinatá.

Později na jejich místě rozvíjí atrofická změny, objevují se úseky s телеангиоэктазиями a hladkým lesklým povrchem. Ještě později v této souvislosti vznikají prodlev a praskliny, výrůstky папилломатозного a бородавчатого charakteru, трансформирующиеся v базальноклеточную nebo плоскоклеточную formu rakoviny, меланому nebo саркому.

Озлокачествление se děje ve 100% případů. Zhoubné vzdělání mají vysokou tendenci k rozpadu a метастазированию. Většina pacientů umře do 15 – 20 let věku, z důvodu generalizace nádorovým procesem. Nicméně, i když gen této patologie se vyskytuje přibližně u 0,28% lidí, to se dědí podle autosomálně рецессивному typu, v souvislosti s níž se onemocnění se vyvíjí v jednom z 250 tisíc případů.

READ  Jak odstranit vrásky pod očima, jak se zbavit obličejových vrásek pod očima doma

Léčba пигментной ксеродермы se provádí po histologický výzkum. Při jednotlivých разрастаниях to je электроэксцизии, laserové nebo криодеструкции, při multi — provádění kurzu близкофокусной рентгенотерапии.

Omezený предраковый hyperkeratóza kůže, červené rty каймы

Na rozdíl od jiných облигатных prekancerózní onemocnění, nejčastěji postihuje osoby mladšího a středního věku. Včetně celé предраковой patologie rtů 80% připadá právě na tuto formu onemocnění. Pařeniště porážky многоугольной tvar a rozměry od 2 mm do 1,5 cm локализуется, v podstatě, na dolní ret přímo na rudém кайме.

Je obklopen беловатым tenkým válečkem, stojí přibližně uprostřed mezi rohem úst a centrem rty, měkké a bolestivé při pohmat. Úroveň jeho povrchu jsou u většiny pacientů se nachází mírně pod úrovní okolního červené каймы rty, protože to, co pařeniště porážky zdá запавшим. Povrch je pokryt šedivý-коричневатыми pevně чешуйками.

Obvykle vzdělání existuje několik let v доброкачественном stavu, ale někdy to promění ve zhoubný nádor již v průběhu prvního roku, a dokonce i prvních měsíců od svého vzniku. Hlavní příznaky částečně pomoci v diagnostice малигнизации vzdělávání je:

 • výskyt těsnění na jeho základě;
 • vznik eroze na jeho povrchu;
 • posílení procesů ороговения.

Léčba spočívá v электроэксцизии, laserové degradace nebo chirurgické иссечении v rámci zdravé tkáně, s následným provedením histologický výzkum. Z výsledků posledního závisí na řešení otázky o další léčbě.

Nemoc Bowen

Vyskytuje se stejnou frekvencí u mužů a žen nad 40 let. Провоцирующими rozvoj предракового stavu faktory jsou ultrafialové paprsky a některé toxické látky (arsen, dehet, dehet). Stane se může jakékoliv oblasti kožních příkrovů, ale častěji — uzavřené (trup, genitálie), méně často — obličej a krk.

V závislosti na klinických projevů rozlišujeme 4 formy onemocnění:

 • папулезно-чешуйчатую;
 • папулезно-корковую;
 • атрофическую;
 • мокнущую.

Obvykle onemocnění se projevuje единичными nebo více desky o velikosti od 1 mm do 10 viz, které Jsou náchylné k периферическому růst a mají oválný nebo špatný tvar, mírně tyčící se nad povrchem kůže, ostré nebo rozmazané hranice, žluto-červené, a při následném žluto-hnědé zbarvení. Typické dostupnost атрофического pozemku tkáně nebo рубчика ve střední části plátu.

Někdy položky jsou pokryty nerovným корками nebo чешуйками, než se podobají псориатические prvky. Při odstranění těchto krusty nebo чешуек mohou обнажаться výrůstky v podobě papily, které mají hladký nebo бородавчатую povrch. Při pohmat papuly definována hustota papíru nebo lepenky.

Během nemoci Bowen dlouhodobý (roky). Na jeho pozadí se stane rozvoj папиллярного (druh dlaždicové) rakoviny.

Эритроплазия Кейра

Je varianta předchozí patologie a se vyskytuje pouze u 40 – 70-letých mužů v oblasti glans penis či méně často — na předkožku. U mužů starších patologie je charakteristické více zhoubných postupem.

Onemocnění se projevuje jedné nebo více desky s výraznými hranicemi. Prvky mají zvednutý okraj a správné obrysy, sametově hladký povrch красноватой nebo jasně červené zbarvení. V případě přistoupení infekce jsou možné, hnisavé nebo крошковидные bílé налеты.

READ  Kožní vaskulitida: příznaky a formy onemocnění, metody diagnostiky a léčby

Léčba onemocnění Bowen a эритроплазии Кейра je электроэксцизии nebo криодеструкции jednotlivá ohniska porážky, které mají malé rozměry. V ostatních případech je doporučeno použití близкофокусной рентгенотерапии.

Pagetova Choroba

Představuje ohnisko erytém, сопровождающийся lokální болезненностью, svědění, покалыванием, pálení. Na jeho розоватой a lehce pigmentované povrch připomínající vzhled ekzém, objevují vloček epitelu, prodlev a eroze.

Pařeniště porážky má jasně очерченные hranice a má sklon k postupnému pomalému (během několika let) rozšíření a šíření na okolní tkáně. Lokalizace — především v околососковой zóně, ale na 20% — v oblasti obličeje, hlavy, zad, stehen a hýždí, hráze a vnějších pohlavních orgánů, na kůži podpaží žlaby.

Onemocnění se vyskytuje po 50-60 let, a to především u žen, ale u mužů je charakter toku je více agresivní. I přes pomalý vývoj, vždy se děje transformace предраковой patologie v инвазивную zhoubný nádor. Léčba spočívá v radikální resekce prsní (hrudní) žlázy nebo úplné mastektomii, v kombinaci s hormonální terapií, chemo — a радиотерапией. Objem léčby závisí na šíření ohně porážky a se provádí po histologický výzkum.

Volitelné prekancerózní onemocnění kůže

Poruchy této skupiny sloučeny relativně nízká, je vysoce pravděpodobné, degeneraci v rakovinu. Patří k nim především:

 • aktinická, nebo solární, senilní (сенильный) keratóza;
 • kožní roh;
 • кератоакантома;

Aktinická keratóza

Vyvíjí jako obvykle, ve zralém a starším věku, u lidí se světlou kůží na otevřených její části, které jsou vystaveny dlouhodobému (ne méně než 10-20 let), sluneční záření. Základem onemocnění jsou диспластические procesy epitelu, v jejichž důsledku je schopen перерождаться ve spinocelulární karcinom.

Obvykle сенильный keratózy локализуется na upravené (s неравномерной pigmentací, истонченной) slunce kůži v oblasti hřbetu nosu, tváře, ušní mušlí, vlasové části hlavy, spodní ret a ruce rukou. V závislosti na выраженности klinické symptomatologie vydávají fázi nebo typy léze:

 1. Эритематозную, která je nástupem onemocnění a typickou vznikem červeno-růžové plaky a skvrny s ostře obešel hranicemi. Průměr prvků zpočátku nepřesahuje několik milimetrů, a pak se postupně zvyšuje na 1-2 viz Skvrny a plakety mohou mít nepravidelný, oválný nebo kulatý tvar a бугристую hrubý povrch, na jejímž pozadí se slaví «просвечивание» телеангиоэктазий a vzniká krvácení po snadné поскабливания.
 2. Кератотипическая fáze предракового stavu představuje další rozvoj střediska porážky. Získávají žluto-hnědý nebo šedivý-černá barva z důvodu husté, snadno отделяемых жирноватых vrstev zrohovatělé epitelu v podobě krusty. Ložiska jsou obklopeny úzkým воспалительной lemem.
 3. Výrazná hyperkeratóza — prvky výrazně vyčnívají nad okolní kožní povrch a mohou vyústit v kožní roh.

Vývoj сенильного кератоза pomalé (už několik let), po které je možné малигнизация v podobě dlaždicové rakoviny (20-25%). Při злокачественном znovuzrození objeví svědění, zvýšené воспалительной symptomatologie, těsnění základny a zvýšení tloušťky krbu porážky, vzdělávání эрозивной snadno кровоточащей povrchu.

Jediné velké kapsy jsou odstraněny chirurgicky, způsob, metoda электроэксцизии, криодеструкции nebo laserové terapie. Terapie multi-ložiska se provádí prostřednictvím aplikací masti fluorouracil, третиноина, krém s имиквимодом.

Kožní roh

Představuje эпителиальную nádor s výrazně silným гиперкератозом a je považován v současné době jako jedna z možností сенильного кератоза. Vzdělávání může rozvíjet jak na pozadí, jizev, červené волчанки, červené ploché vyhladoví a dalších кератозов, tak i navenek неизмененных kožních покровах.

READ  Mezoterapie hlava - kůže, pokožce, recenze, cena, co to je

Kožní roh локализуется, převážně na hlavě, obličeji a na částech těla, vystavených ve stálé nebo časté tření nebo tlaku. Ve vzácných případech se může vyskytnout v oblasti červené каймы rty.

Klinicky kožní roh — цилиндрическое, конусовидное nebo разветвленное vzdělání, se skládá z husté shluky mas zrohovatělé epitelu беловатой, грязновато-сероватой, hnědo-šedé nebo nažloutlý-hnědé zbarvení. On pevně спаян se svým základem, roste dost pomalu, dosahuje velikosti většinou 0,5-1 cm, ale někdy i 4-5 viz

Озлокачествление není závislá na délce onemocnění a možná 12-15% případů. Jeho začátek je doprovázen vznikem bolestivosti, těsnění důvod, zánětlivé zabezpečovací jevy v okolí nádoru a někdy — ostré zrychlení ороговения.

Léčba je pouze chirurgická. Vzdělání je odstraněn spolu s blízkými zdravé tkáně.

Кератоакантома

Je, jako obvykle, osamělé, méně často mnohočetný эпидермальной nádorem, встречающейся u starších lidí (obvykle 60 – 65-letý). Pro ni jsou charakteristické rychlý růst, cyklický průběh a самопроизвольная regrese. Озлокачествление nastává dost zřídka (7%).

Vývoj кератоакантомы vyvolávají dlouhotrvající a intenzivní sluneční záření, zánětlivé formy дерматозов (seboroická dermatitida, ekzém), vliv chemických látek, chronické травмирование kůže. Onemocnění začíná s příchodem drobné papuly, která se v průměru zvyšuje na 1,5-2 cm po dobu 3-4 týdnů.

Морфологической základem предраковой nádoru je, takzvaný, «роговая mísu». Сформировавшееся vzdělání má grayish-růžovou barvu, hustou konzistenci a полушаровидную formulář. To se tyčí vysoko nad okolní povrch, není спаяно s podléhajících hadříkem (подвижно při pokusu o posunutí). V «западающей» centrální části vzdělávání jsou сероватые husté nadržený masy obklopené zónou, tyčící se ve formě válečku. Kolem «nadržený mísy» reliéf kůže сглажен.

V případě nedostatku vlastní reverzní vývoj jedné кератоакантомы je třeba léčbu metodou криодеструкции, laserové degradace nebo chirurgicky иссечением, ve vzácných případech — s pomocí radioterapie. Při multi-образованиях je jmenován příjem dovnitř toxicity.

I když primární diagnostika prekancerózní onemocnění kůže, a je založena na výše uvedeného klinického obrazu, ale hlavní roli hraje гистологическое studie. V praxi význam pojmu «kožní предраковая patologie» spočívá v tom, že dává možnost vyčlenit ze značného počtu osob s dermatologické патологией skupiny se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny a provádět systematické pozorování těmito pacienty s realizací hlubších studií. V medicíně je v současné době strategie v boji s rakovinovým патологией je založen na včasném odhalení a průběhu léčby právě různé formy предраковой patologie.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

MAXCACHE: 0.41MB/0.00164 sec