Базальноклеточная karcinom: klasifikace, léčba a prognóza

Эпителиальная tkaniny – jeden z nejčastějších v lidském těle. Pokrývá celé tělo, tvořící spolu s дермой kůži, выстилает duté orgány trávicího traktu, močových a pohlavních cest. Jedním z jeho hlavních rysů – neustálé aktualizace buněčného složení prostřednictvím neustálého rozmnožování buněk bazální (nejhlubším) vrstvy.

Časté je dělení buněčných jader vede k hromadění chyb a mutací, že v některých případech jako příčinu zhoubný reinkarnaci. Базальноклеточная karcinom (базальноклеточный rakovina, базалиома, базальноклеточная эпителиома) – je to rakovinný nádor, tvořil z buněk bazální vrstvy epitelu.

Базальноклеточная karcinom je znám lidstvu již od starověku: moderní vědci zjistili její příznaky u egyptské mumie a lidských ostatků, které mají věk nejméně dvou tisíciletí. První podrobný popis novotvary byla provedena v polovině 19 století a již na začátku 20 století se vědci prokázali, že její эпителиальное původ. Důvodem takového zájmu o базалиоме – to ji najít široké distribuci, to je právem považována za jednu z nejčastěji se vyskytujících nádorů u člověka. Výskyt базальноклеточной карциномой v naší zemi je 270 případů na 100 000 obyvatel a je nižší frekvenci jen rakovinu plic.

Jak se vyvíjí?

K dnešnímu dni neexistuje jediná odpověď, která vede k раковому degenerovat normálních buněk. Chyby buněčného dělení – je to нередкая situace v živých tkáních, zejména intenzivně rostoucí. Nicméně v těle existuje účinný systém proti buněčné атипии: T-lymfocyty v rozsahu svého zrání se učí rozlišovat normální zdravé buňky od upravených a zničit poslední. Proto, výskyt базальноклеточной karcinom – je to obousměrný proces: na jedné straně jsou všechny důvody, повреждающие genom buněk, a na straně druhé selhání imunitní obrany.

K faktorům, předních růst nádoru, lze přičíst:

 • expozice uv zářením;
 • neustálé травмирование pozemku kůže;
 • virové infekce;
 • věkové změny kůže;
 • ionizující záření;
 • poškození pokožky chemickými látkami.

Uvedené faktory v kombinaci s vrozenou predispozicí a neúčinnost T-buněčné úrovni imunity vedou k раковому degenerovat buněk bazální vrstvy epidermis. Ztratí spojení s ostatními эпителиоцитами, získávají schopnost k neomezenému rozdělení, syntetizují несвойственные jim bílkoviny a mohou se více plnit své normální funkce. Buňky karcinomu vylučují látky, přispívající k růstu nových cév, které vyživují разрастающуюся tkaniny.

Базальноклеточная karcinom – pomalu rostoucí nádor s poměrně neškodný postupem. Její buňky se dělí pomaleji normálních эпителиоцитов, mnoho z nich je zabito, než je způsoben obvykle malá velikost novotvary. Nicméně, базалиома, stejně jako všechny rakovinné nádory, je schopen klíčit v se nachází v blízkosti tkáně (fascie, svaly, kosti) a метастазировать.

READ  Mastný krém na obličej: indikace, aplikace, hodnocení, recepty

Jaké typy nádorů se vyskytují?

Na клеточному složení базальноклеточная karcinom může být (WHO, 2006):

 • povrchová úprava – změny se týkají pouze povrchové vrstvy kůže;
 • uzel (нодулярная, masivní) – v kůži tvoří izolovaný uzel;
 • микроузловая – nádor se skládá z několika malých konkrecí;
 • инфильтративная – прорастающая v které tkáně, cévy a nervy;
 • фиброэпителиальная – v nádoru se snoubí epiteliálních buněk a соединительнотканные prvky;
 • s придатковой дифференцировкой – v карциноме dozrávají buňky, podobné struktury s яичниковыми;
 • базальноплоскоклеточная базалиома s ороговением – část buněk v nádoru zcela vyplněny hustou bílkoviny keratinu a odumírají.

Lékaři-onkologové ve své práci využívají TNM klasifikace, která jim umožňuje odhadnout prognózu onemocnění počet atributů. Písmeno T značí prevalence procesu:

 • Tis – nádor «in sítu», to je, ne jít za hranice bazální vrstvy epidermis. Je to mikroskopické vzdělávání, skládající se z několika změněných buněk, které lze zjistit náhodou histologické vyšetření kožního krytu;
 • T1 – базальноклеточная karcinom se šíří na celý толщу epidermis a může zachytit klesající míře do dermis, ale její velikost nepřesahuje 2-x viz Současně s ní u pacienta zjištěny více než 2-x faktorů, vysoké riziko;
 • T2 – nádor má velikost nad 2 cm nebo postižený má více než 2-x faktorů vysokého rizika, bez ohledu na velikost novotvary;
 • T3 – nádor klíčení v kosti lebky;
 • T4 – nádor klíčení v kosti skeletu nebo při poranění mozkové nervy.

Faktory vysoké riziko agresivního proudy a метастазирования базальноклеточного rakoviny kůže jsou:

 1. tloušťka novotvary více než 2 mm;
 2. klíčení v nervové kmeny;
 3. lokalizace karcinomu v červené кайме rtů, nebo v uchu;
 4. nízká дифференцировка (stupeň zralosti) nádorových buněk.

Písmeny N a M se vyznačují metastáz базалиомы:

 • N0 – metastázy mimo regionální лимфоузлах;
 • N1 – jako metastázy v jednotce лимфоузле na straně léze, velikost лимфоузла méně než 3 cm;
 • N2 – jako metastázy v jednotce лимфоузле na straně léze (2a)/opačné (2b)/z obou stran (2c), velikost лимфоузла 3-6 cm;
 • N3 – metastázy v лимфоузлах, jejichž velikost přesahuje 6 cm;
 • M0 – žádné vzdálené metastázy (dále регионарных лимфоузлов);
 • M1 – vzdálené metastázy jsou.

Tak, v počáteční fázi базальноклеточной karcinom se označuje jako Tis N0 M0 – mikroskopickou nádor o velikosti jen několik buněk.

READ  Maska z vejce obličeje od vrásek - z перепелиных, s medem

Jak se projevuje karcinom?

V 90% případů базальноклеточный rakovina kůže локализуется na hlavě, na linky embryonálního смыкания kožních лоскутов: nosoretních rýh, na nos, na hranici oběžné dráhy oči a boltce. Na uzavřených od slunce části těla nádor se vyvíjí mnohem méně často a může být umístěn na jakoukoliv část těla, včetně перианальных záhybech, plosky nohou a dlaních. Базальноклеточный rakovina kůže obličeje pacienti všimnou v jeho počátečních fázích, ale o pomoc se obrací jen při výskytu незаживающей vředy nebo прорастании nádoru v které tkáně. Tato situace je spojena s pomalejším růstem karcinom, její vnější безобидностью a s nedostatkem bolestivé pocity, celkovou nevolností.

Klinický obraz базальноклеточной karcinomu závisí na jeho druhu.

Uzel

Uzel forma je považována za klasickou, protože na tento typ úniku 60-75% všech базалиом. Na kůži se objeví hustá uzlík o průměru do 5 mm, navenek vypadá jako zaoblený trocha vosku. To se liší v barvě od okolní pozemky epidermis, jeho povrch je hladký, průsvitné. Skrz něj просвечивают červené uzliny – četné krevní cévy, vyživující nádor. Vzdělání roste velmi pomalu, za pár let to je dosaženo 1-2 cm v průměru. Rychlé tempo růstu se vyskytuje u lidí senilní věku a u osob s významným poklesem imunitní obrany, zejména T-buněčné úrovni (HIV-infekce).

Pokud v nádoru sloučit několik uzlů, pak její okraj se stává nerovné, выпячивается v podobě válečku. V polovině karcinom se často rozpadá s tvorbou malé krvácejícím vředem, povrch níž прикрыта suchou kůrku. Tento proces může vyústit v язвенную druh nádoru. V tomto případě je na místě dlaždicové buňky je tvořen vředy šířce až 1 cm, воронкообразной formy, která prakticky není léčitelné a občas krvácí. Někdy ulcerózní defekt v podstatě ničí struktury obličeje, zejména pokud je локализуется nedaleko od přirozených otvorů (nosních dírek, venkovní sluchové průchody, oko).

Někdy buňky базальноклеточной karcinomy obsahují pigment tmavě hnědé nebo černé barvy – melanin, který je částečně nebo zcela skvrny ji. Uvnitř nádoru může tvořit dutiny naplněné tekutinou nebo husté kalné hmotnost – cysta.


Povrchová

Povrchová базалиома – to je nejvíce benigní vzhled nádorů s příznivější prognózou. Na kůži se objeví pamětní deska růžové barvy o průměru od 1-tého až několik cm, na povrchu, kde mohou být odlupování, strupy, pozemky posílenou a oslabenou pigmentace, atrofie. Okraj jeho není, vystupuje nad povrch kůže a je lemováno dodavatelského brilantní белесоватых bubliny. Navenek karcinom připomíná псориатическое nebo plísňové porážka kůže, která obvykle vyžaduje pečlivé diferenciální diagnostiky. Nádor roste pomalu roky a není léčitelné дерматологическими léky.

READ  Peeling s хлоридом vápníku - jednoduchý, cenově dostupné, účinné


Jak léčit karcinom?

Léčba базальноклеточного rakoviny kůže – to je úkol lékařů-онкологов. Jsou stejné stanoví definitivní diagnóza. Jako obvykle, s kožními útvary, язвами pacienti se obrátit na dermatologa, který buď okamžitě podezření na zhoubný charakter onemocnění, a to buď se zaměřením na neúčinnost standardní terapie a pošle člověka na konzultaci s onkolog. Hlavním cílem léčby nádorů – zcela odstranit nebo zničit, pro které platí následující metody:

 • chirurgické odstranění – chirurg vypne базальноклеточную карциному a 4-6 mm tkání kolem něj, aby se zabránilo dalšímu růstu;
 • metoda Моса – to послойное odstranění nádoru s гистологическим výzkumem každém řezu. Ošetření namáhavé, затратное, ale přináší dobré výsledky;
 • криодеструкция – léčba malých povrchových útvarů se provádí ambulantně tekutým dusíkem. Buňky karcinomu vystaveny akvarijních ryb, což vede k jejich okamžité smrti;
 • kyretáž s электрокоагуляцией – to škrábání ostrým nástrojem lože dlaždicové buňky s následným прижиганием po okraj a dno rány;
 • radioterapie – ozařování buněk karcinomu škodlivé záření (x-ray, gama paprsky);
 • laser – zničení novotvary laserovým paprskem, platí pouze při povrchové podobě vzdělávání;
 • farmakoterapie – léčba nádoru je předepsán lék, ohromující buněčné dělení (цитостатик). Metoda je vhodná pro pacienty s mnohočetným карциномой, které nejsou vhodné radioterapie a chirurgické odstranění.

Předpověď базальноклеточной karcinom je ve většině případů příznivá, ona úspěšně zhojená uvedenými metodami, a jen zřídka dává metastázy. Nicméně, recidiva dlaždicové buňky – to je alarmující znamení, které svědčí o vysokém riziku nepříznivého výsledku onemocnění. Špatně léčitelné nádor u lidí senilní věku a u jedinců s přetrvávající sníženou imunitní obrany.

Pokračováním v používání tohoto webu souhlasíte s používáním souborů cookie. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close